Všichni víme, že mezinárodní mezibankovní trh FOREX je nejvíce likvidním trhem na světě. Víme ale také, že tato úroveň likvidity je důsledkem existujícího poměru popularity obchodování konkrétních měnových párů. Skoro 70% obchodních operací se tykají velmi omezeného počtu nejpopulárnějších měnových párů, a konkrétně amerického dolaru (USD), euroa (EUR), britské libry (GBP), japonského jenu (JPY) a švýcarského franku (CHF). Kromě toho, kanadský (CAD) a novozélandský (NZD) dolar také pochopitelně přispívají k tomuto stavu. Všechny ostatní měnové páry mají přezdívku „exotické“, jsou trvalé obchodovány s výrazně menšími objemy a velmi omezeným počtem obchodníků.
Kolem obchodování exotických párů pořád existuje mnoho silných mýtů, řada z nich okamžitě odrazuje tradery, některé vedou ke špatným závěrům. Tento článek – o základní charakteristice, o odhalování mýtů, o silných argumentech „za“ obchodování exotiky a o mých osobních zkušenostech s pozitivním tradingem těchto nespravedlivě podceňovaných měnových párů.
Především bych chtěl říct, že „exotickými páry“ nerozumím crossy (cross quotes). GBPJPY nelze považovat za exotiku, ale například GBPILS – ano. Kombinace majors mezi sebou bez přítomnosti amerického dolaru není exotikou, však major/zjevně exotický pár lze vždy považovat za exotiku se všemi vztahujícími se na to charakteristikami. Geograficky exotické páry pocházejí z následujících regionů: Asie, blízký a střední východ, Pacific a Afrika. Hlavní důležité pro obchodníka rozdily mezi majors a exotikou jsou:
1)
- Výrazně vyšší z pohledu denních pohybu v pips volatilita
- Na první bod navazují všichni ostatní, které jsou jeho přímými nebo nepřímými příčinami: mnohdy hodně odlišné od evropsko-amerických hodnoty úrokových sazeb místních centrálních bank, absence aktivity v důsledku které může u exotických párů nečekaně vzrůstat cena; politické a ekonomické prostředí s výrazně menší mírou stability
2) Vysoké hodnoty brokerských komisí (spreadů). Jsou odvozovány u dobře hospodařících brokerů od popularity, která má bezprostřední souvislost s s transakčními náklady.
Základní „potíže“ , otázky, kterým čelí člověk s ambicemi obchodovat exotické měnové páry jsou:
- - Kdežto u majors je zvyklý na obrovský počet lehce dostupných na internetu zpráv, analýz, názorů „analytiků“, konkrétních předpovědí, u exotiky vyhledání slušných standardizovaných fundamentálních zpráv nebo názoru na fundamentální vlivy je útrapou. Maximálně může narazit na několik amatérských blogů, ale řídit se tím při obchodování reálných peněz – tak to ne.
- - Vysoká volatilita nese vysoké riziko. Kdežto Britská libra se denně pohybuje od 150 do 550 (v krizových obdobích), například jeden z nejoblibinějších exotických měnových párů jihoafrický rand (ZAR) má daily range kolem 1000 pips, v krizových obdobích táto hodnota dosahuje 7000-8000. Toto je na jednu stranu příležitost pro dobrý zisk, na stranu jinou – je to neúměrné riziko.
- - Spready jsou příliš vysoké – i s přihlížením k tomu, že u solidních lokálních brokerů (třeba českých) zhruba odpovídají hodnotám renomovaných mezinárodních brokerů – pořád zmíněný na začátku poměr 70-30% ve prospěch majors nijak nemůže vést brokery ke snížení spreadů.
- - Psychologická bariera: Proč bych vůbec měl obchodovat nějaké exotické měny? Přece obchoduji majors, učil jsem na nich, jsem zvyklý na metodiky, význam se ve zprávách, mám „nakoukané“ grafy. Stále ze zlepšuji (asi) v obchodování majors, nechat to všechno a ztrácet čas nějakou exotikou – radši ten čas zainvestuji jinam.
Tyhle otázky mají své odpovědi, ale v oblasti faktů, nikoliv v oblasti domněnek nebo stereotypů. Pojďme to rozebrat jeden po jednom.
A) Fundamentální zprávy z jednotlivých regionů, místně-lokální ekonomický kalendář nebo zprávy o důležitých vnitřních a vnějších vlivných obchodních transakcích jsou nejlépe dostupné místním obchodníkům. Pro evropského tradera bude těžko ziskávát info například o vnitřním ekonomickém dění v Turecku a o tom, kdo kde co chystá, a kdo co kontroluje. Pokud ten obchodník speciálně neobchoduje tureckou liru (TRY), nemá potřebné zkušenosti, pak je to prakticky nemožné. To ale neznamená, že má velkou nevýhodu před „exotičkářem“, protože vliv fundamentů na exotické měny je věcí velkého sporu, co ale není věci sporu a co je 100% prokázané, že pro úspěšné obchodování exotiky je potřeba se dívat na investiční sentiment, ne na mikroskopickou analýzu fundamentů. Hlavním a rozhodujícím „fundamentálním vlivem“ je skutečnost jakou míru rizikovost jsou investoři ochotni připustit. Když světové ekonomiky se vzpamatovávají z recese, exotické páry jdou jasným směrem – tlačí USD dolů (USDZAR, USDTRY atd. downtrend), ale když na trhu panuje nejistota nebo těžké časy, pak jsou exotické páry první, ze kterých lidé masově vybírají prostředky. Aktuální investiční sentiment „jak je“ bez komplikovaných výkladů – nejlepší „nástroj“ pro rozumné a ziskové obchodování exotiky, a nejlepší nástroj proti myšlence, že bez fundamentů propadnu.
B) Jednou ze základních příčin vysoké volatility a tisícových denních pohybů jsou daleko menší objemy obchodované na exotice v porovnání s majors, a tak celková kotace může být silně ovlivněna jednou transakci. Dalším důvodem je chování traderů – na exotice těžko narázite na pozičního obchodníka – tradeři chtějí právě kvůli prudkým okamžitým pohybům rychle vydělat, ale když situace se vyvíje nepřiznívým směrem, pak stejně rychle své pozice uzavírají. „Strach“ z tisícopipových pohybů je mnohdy důsledkem nepochopení základních věci nebo neumění počítat pipy v penězích. Když na EURUSD se kurz pohne o jeden pip, a vý máte mini-účet, tak zpravidla je ve hře otázka zhruba 1 dolaru. V tomto příkladě ve vztahu k exotice, u většiny exotických párů jak je známé pohyb o jeden pip znamená něco mezi 12 až 63 centy. Mnoho obchodníků na to zapomíná, přesněji řečeno „cítí“ něco takového, ale spočítat to pro jasnost nechce. Ve srovnání s GBPUSD, například na GBPTRY nebo na EURTRY abyste dosáhli stejné úrovně rizika, musíte si otevřít asi 8 pozic (abyste riskovali 1 pip = 1 dolar).
C). Ano, v porovnání s majors jsou u exotiky spready vyšší. 50 až 250 pipů oproti 2-5 pips na majors zcela nepochybně rozdíl je. Ale při převedení „exotických pipů“ do dolarů lze zjistit, že stojí asi 25-30 USD. Při existujícím daily range to není tak mnoho, jak to vypadá. Je potřeba vždycky počítat se základním argumentem – volatilitou, s tím nakolik ziskovým jednotlivý pár v průběhu krátkého časového období může být. 500 až 3000 pips denní pohyb a „exotické“ spready v porovnání s 180-250 denní pohybu na majors a 2-5 pip – jsou věci porovnatelné. Pár, který „dělá“ denně 500-3000 pip, svůj 50-200 spread pokryje klidně. A nepoděkuje. Takže exotické měny mají vyšší volatilitu, vyšší spready, ale nižší cenu pipů. To pomáhá zmenšit dolarovou cenu spreadů.
D) Je věcí každého jak obchodovat na trhu. Osobně jsem hluboce přesvědčen, že 90 až 95 traderů trvalé ztrácejí protože žijí pod vládou stereotypů. Faktem je, že aspoň nejpopulárnější exotické měny (ZAR,SGD,TRY atd.) mají v nabídce všechny solidní brokeři. Část těchto „škodlivých“ stereotypů se týká i exotických měn, a vznikající psychologická bariera může být odstraněna jenom a pouze vyhodnocením výše uvedených argumentů...v kombinaci s vyhodnocením míry spokojenosti s vlastními celkovými výsledky obchodování.
Několik základních přístupu k obchodování exotických měnových párů:
-Nejpopulárnější strategie obchodování exotiky mezi „obyčejnými“ tradery, která nevyžaduje hluboké znalosti prostředí je Carry Trade. Základy toho přístupu výborně popsal Patrik Urban ve dvou částech, první - https://www.fxstreet.cz/fundamentalni-analyza-iii-carry-trade-cast-1.html , druhá - https://www.fxstreet.cz/fundamentalni-analyza-iii-carry-trade-cast-2.html
- Řada obchodníků obchoduje nejpopulárnější exotické páry (EURZAR, USDZAR, GBPZAR, EURTRY, EURSCD, SGDJPY atd.) pomocí obecných a dostupných metod technické analýzy. Nejzákladnější fundamenty (info o zaměstnanosti, inflaci, úrokových sazbách, zprávy a vyhlášky) jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých centrálních bank. Cílem obchodníků je jak již bylo řečeno ve většině případů je rychlý zisk (například na často zjevných odrazech od S/R v rámci bočního trendu, snadno identifikovatelného při pohledu na větší TF). Mnoho z nich obchoduje exotiku příležitostně.
- Profesionální zaostření pozornosti na jeden pár/skupinu párů v rámci jednoho regionu. Vhodné především pro obchodníky z tohoto regionu se všim všude: přístup ke zprávám, znalost prostředí, ekonomických vazeb. Například – česká koruna.
Můj přístup je založen na inovativních nástrojích statistické analýzy. Nejedná se pouze o signály od Faunusu (i když pravda je, že oni tvoří jádro), ale také o osobní výpočty.
Základní povaha je, že k dispozici je nějaké číslo n (nastavme dolní hranici jako 50) exotických měnových párů, které jsou dlouhodobě (více než 5 let) obchodovány v rámci jednotného systému. Jak a jakým způsobem funguje systém je otázka, která nemusí zajímat, jelikož jsou k dispozici výsledky ve formě hodnot ziskovosti (v %) za určité období, počet provedených operací a průměrný zisk na operaci. U Faunusu jsou tyto hodnoty k nahlédnutí zde: https://secure.faunusanalytics.com/am/cz/action=reporting§ion=rating
1) Zvolím si nejlepší exotické páry (rozšířený balík) podle posledních 12 a 6 měsíců, nebo 3 a 6 měsíců (s nejlepší hodnotou ziskovosti – minimálně 30 (dostatečný statistický počet pro dodržení celkové ziskovosti Faunusu), maximálně všechny, kteří mají kladnou ziskovost za tyto období)
2) Tyto páry odfiltruji pomocí cross-korelační metody, která spočívá v následujícím: ze svých 30 (nebo více) párů vynechám podle horší hodnoty ziskovosti až do výše 4 (čtyři) páry se stejným titulem. Tzn., když v těch 30 párech, které jsem si zvolil v bodě 1 mám např: EURZAR, USDZAR, GBPZAR, CHFZAR, JPYZAR, pak se podívám na to, který z nich má horší ziskovost a vypnu ho. Podle přání to lze takto „filtrovat“ až na jeden jediný pár s určitým titulem a nejlepší ziskovostí. Je-li jich méně než 4, pak se o to moc nezajímám (například – SGDJPY a HKDJPY – páry z jednoho regionu). Dále (po provedení těchto kroků) v průběhu dne neotevírám více než 3 pozice na jeden pár, takže maximálně na jeden titul mohu mít 12 otevřených pozic (12 pozic, ve kterých figuruje „ZAR“).
3) Obchoduji svůj „nový balíček“ a hraju si s objemem. Když například na ZARu je zjevné, že to půjde down k supportu (u ZARu to bývá rychle a nekompromisně), pak mohu navýšit objem a rychle vydělat více. Pokud nejsem si jisty – dodržuji objemové hodnoty od Faunusu.
První dva kroky jsou velmi jednoduché pro pochopení, skoro na úrovni střední školy, ale jsou neskutečně efektivní, protože je v nich samotný smysl pojmu „diverzifikace“. Co jsem fakticky provedl? „Odřezal? jsem „špatné“ pravděpodobnosti prostřednictvím zvolení pouze úspěšných párů. U těchto úspěšných párů jsem dále opět „odřezal“ pravděpodobnost toho, že když půjde celý segment do ztráty, tak neprodělám hodně, protože mám jich maximálně 4 se stejným titulkem. Čili prvním krokem jsem maximálně zvýšil pravděpodobnost toho, že budu ziskový (12 měsíců podle jednoho OS – dostatečná doba pro hodnocení úspěšnosti), a druhým maximálně snížil pravděpodobnost toho, že mnoho ztratím, když jdou páry se stejným titulkem „frontou“ do ztráty. To je základní, ale velice efektivní diverzifikační metoda, kdy minusy systému „skrývám“ od Forexu, ale plusu naopak vystavují.
U této základní metody může být řada modifikací (například variabilních objemů – nebo třeba objemů podle lidského úvažení, když na grafu je evidentní, že kurz půjde tam nebo sem). Ale jedno je jasné – to je o konkrétních pragmatických číslech pouze. Může to nedopadnout jednou, 2x, 5x, ale v dlouhodobém horizontu pravděpodobnost vždy funguje v můj prospěch a vynáší solidní zisky. Dosažení minimální roční ziskovosti na úrovní 20% u podobných „očištěných a upravených exotických balíků“ podle mých propočtu je u Faunusu pravděpodobné s hodnotou сca 90%. Čili blízko k „téměř jistě“.
V čem je tedy potenciál exotických měnových párů?
- - Možnost rychlého dosažení významného zisku (s použitím moderních metod faktického zajištění rizika pak i maximální eliminace možných ztrát spojených s vysokou volatilitou)
- - Široké možnosti pro výzkum, pro nalezení poměrně jednoduchých a efektivních metod obchodování
- - Použitelnost pro různé účely – obohacení vlastní OS, diverzifikace obchodaných prostředků atd.
- Příště se na cross-korelační metodu efektivní diverzifikace zaměřím podrobněji vzhledem k majors, kde také funguje báječně, ovšem trochu komplikovaněji , protože majorsy jsou více fundamentálně propojeny mezi sebou (akcie, ropa, exportéry, importéry, indexy atd.).
Zdraví