AP: Apple navzdory clům nemá moc důvodů vyrábět iPhony v USA
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA včera navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
Apple v Číně vyrábí většinu iPhonů od uvedení prvního modelu na trh před 18 lety. Mezi překážky, které brání Applu v přesunu výroby do mateřské země, patří složitý dodavatelský řetězec, který začal v Číně budovat v 90. letech. Vybudování nových závodů v USA by trvalo několik let a stálo by miliardy dolarů, poukazuje AP. Firma by navíc potom čelila ekonomickým silám, které by mohly cenu chytrého telefonu ztrojnásobit, což by mohlo výrazně poškodit prodeje tohoto klíčového produktu.
"Myšlenka výroby iPhonů v USA je neuskutečnitelná," uvedl Dan Ives, analytik společnosti Wedbush Securities. Podle AP tím vyjadřuje názor, který je výrazně rozšířen v investiční komunitě, jež sleduje každý krok Applu. Podle Ivese by se aktuálně cena na americkém trhu 1000 dolarů za iPhone vyrobený v Číně nebo Indii v případě přesunu výroby do USA vyšplhala na více než 3000 dolarů. Přesun výroby do USA by navíc podle analytika zřejmě nebylo možné dokončit před rokem 2028.
Apple na žádost AP o komentář nereagoval. Společnost z kalifornského Cupertina zatím veřejně nekomentovala svoji případnou reakci na Trumpova cla vůči Číně. Téma se ale může objevit 1. května ve čtvrtletním konferenčním hovoru generálního ředitele Applu Tima Cooka, který bude odpovídat na dotazy investorů a probírat finanční výsledky a strategii společnosti.
A není pochyb o tom, že čínská cla budou žhavým tématem, vzhledem k tomu, že od 2. dubna, kdy je Trump začal zvyšovat, prudce klesla cena akcií Applu a tržní hodnota společnosti se snížila přibližně o 500 miliard dolarů (11 bilionů Kč).
USA včera oznámily, že některé elektronické zboží včetně chytrých telefonů z dodatečných cel vyjímají, což podle AP může potěšit vedle zákazníků v USA hlavně právě firmy jako je Apple.
Pokud by cla vydržela, všeobecně se očekávalo, že by Apple nakonec zvýšil ceny iPhonů a dalších populárních produktů, protože dodavatelský řetězec společností ze Silicon Valley je převážně soustředěn v Číně, Indii a na dalších asijských zemích, které se ocitly v křížové palbě eskalující obchodní války.
Hlavní otázkou bylo, jak dlouho bude Apple ochoten držet stávající ceny, než by se cla projevila na ziskových maržích společnosti a než budou muset část zátěže převzít spotřebitelé.
Jedním z hlavních důvodů, proč měl Apple prostor pro udržení současných cen iPhonů i po oznámení cel na čínský dovoz, jsou obrovské ziskové marže z příjmů z předplatného a dalších služeb spojených s produkty firmy, uvedl analytik společnosti Forrester Research Dipanjan Chatterjee. Divize, která v posledním finančním roce Applu vydělala 96 miliard dolarů (2,13 bilionu Kč), byla již před včerejším oznámením o neproclívání telefonů Trumpovými cly nedotčena.
"Apple může absorbovat část nárůstu nákladů způsobeného cly, aniž by to mělo významný finanční dopad, alespoň v krátkodobém horizontu," uvedl Chatterjee.
Společnost se v únoru pokusila Trumpa uchlácholit oznámením plánů utratit v USA 500 miliard dolarů a zaměstnat zde do roku 2028 20.000 lidí, nic z toho však nebylo spojeno s tuzemskou výrobou iPhonu. Místo toho se Apple zavázal financovat v texaském Houstonu datové centrum pro počítačové servery pohánějící umělou inteligenci.
Když byla tento týden tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová dotázána, zda Trump věří, že Apple hodlá vyrábět iPhony v USA, poukázala na investiční příslib Applu jako na důkaz, že si společnost myslí, že by se to mohlo podařit. "Kdyby si Apple nemyslel, že to Spojené státy zvládnou, pravděpodobně by sem nevložil tak velký balík peněz," řekla.
Americký ministr obchodu Howard Lutnick ve svém vystoupení 6. dubna ve zpravodajském pořadu CBS rovněž předpověděl, že cla si vynutí změnu výroby. "Armáda milionů a milionů lidí, kteří šroubují malé šroubky, aby vyrobili iPhone, to se vrátí do Ameriky," řekl Lutnick.
Na konferenci v Číně v roce 2017 však Cook vyjádřil pochybnosti, zda je v USA dostatek pracovníků s odbornými dovednostmi potřebnými k vykonávání namáhavé a zdlouhavé práce, o které Lutnick hovořil.
„Ve Spojených státech byste mohli uspořádat setkání strojních inženýrů a nejsem si jistý, zda bychom dokázali zaplnit místnost,“ řekl Cook. „V Číně byste mohli zaplnit několik fotbalových hřišť.“
Trump se i v prvním prezidentském období bezvýsledně pokoušel tlačit na Apple, aby přesunul výrobu iPhonů do USA. Administrativa však nakonec iPhone z cel, která tehdy na Čínu uvalil, vyňala - tedy v době, kdy Apple oznámil závazek investovat v USA 350 miliard dolarů (7,75 bilionu Kč).
Trumpova cla na Čínu z prvního období také přiměla Apple zahájit proces, který vedl k tomu, že některé jeho současné iPhony se vyrábějí v Indii a některé další produkty ve Vietnamu.
Cook vzal prezidenta v roce 2019 na prohlídku texaského závodu, kde Apple od roku 2013 montuje část počítačů Mac. Krátce po skončení prohlídky si Trump připsal zásluhy za továrnu, kterou Apple otevřel v době, kdy byl prezidentem Barack Obama.
"Dnes jsem otevřel velký výrobní závod společnosti Apple v Texasu, který přinese zpět do Ameriky vysoce placená pracovní místa," napsal Trump 19. listopadu 2019.
Zdroj: Reuters, ČTK, Wedbush Securities, AP, CBS
Čtěte více
-
Andorra vstoupila do Mezinárodního měnového fondu
Andorra se v pátek oficiálně stala 190. členským státem Mezinárodního měnového fondu (MMF). V případě potřeby tak bude mít přístup k financím od MMF. Země, která je silně závislá na cestovním ruchu a zahraničním obchodu, vstoupila do fondu v době, kdy se globální ekonomika potýká s negativními dopady pandemie covidu-19, upozornila agentura Reuters. -
Anghami bude první arabskou technologickou firmou na Nasdaqu
Rival Spotify, streamovací společnost Anghami, vstoupí jako první arabská technologická firma na americkou burzu Nasdaq. Anghami, která je populární na Blízkém východě a v severní Africe, to podle agentury Reuters uvedla ve svém včerejším sdělení. Vstup na burzu se uskuteční prostřednictvím firmy SPAC. -
Ani Draghi se v projevu nezmínil o měnové politice
Volný obchod a globální spolupráci ohrožuje protekcionismus, řekl dnes na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. To podle něj představuje riziko jak pro produktivitu, tak pro růst vyspělých ekonomik. -
Ani euro se nemůže opřít o ekonomiku
Velkým tématem letošní zimy je ekonomické zpomalení ve Spojených státech, z velké části zaviněné velice nízkými... -
Ani příznivé zprávy o HDP koruně vůči euru výrazněji nepomohly
Koruna se kolem dnešních 17:00 obchodovala v kurzu 26,08 Kč/EUR. Oproti čtvrtečnímu závěru tak česká měna posílila o dva haléře. K dolaru koruna stagnovala na 21,95 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. -
Ani řecké "Ne" nezavře cestu k vyjednávání
Evropská unie by se měla vyvarovat dramatických poselství v případě řeckého "Ne" v nedělním referendu, které Aténám dveře k eurozóně ani k dalším jednáním neuzavře. V rozhovoru pro internetový deník Politico to dnes prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk. -
Anketa: Jen hrstka britských firem čeká od brexitu výhody
Jen hrstka britských malých a středních firem očekává, že by jim vystoupení Británie z Evropské unie mohlo přinést výhody. Zjistila to anketa poradenské společnosti South West Manufacturing Advisory Service mezi 400 výrobními podniky, ze které dnes cituje agentura DPA. Británie z EU vystoupila na konci letošního ledna, teprve koncem prosince ale vyprší přechodná fáze, kdy platila téměř stejná pravidla. -
Anlaýza GBP/USD, GBP/JPY a EUR/GBP
Měnový pár GBP/USD před několika dny prolomil na 1hodinovém grafu rostoucí trendovou čáru. Na grafu také... -
Ant Group podala žádost o vstup na burzy v Hongkongu a Šanghaji
Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně, podala žádost o uvedení svých akcií na burzy v Hongkongu a Šanghaji. Primární veřejná nabídka akcií by mohla vynést až 30 miliard dolarů (zhruba 660 miliard Kč) a stát se největší na světě, napsala agentura Reuters. -
Ant Group získá z akcií až 35 miliard USD, nejvíce v historii
Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii, uvedl dnes server CNBC. -
AP: Bidenův test - naplánovat růst v politicky rozdělené zemi
Když Joe Biden vstoupil do Bílého domu jako viceprezident, ekonomika byla samý kráter. Nezaměstnanost rostla, akcie se hroutily, miliony Američanů byly v počátečním stádiu ztráty domova kvůli prasknutí bubliny na trhu s bydlením. O 12 let později se Biden vrací do Bílého domu jako prezident a ekonomika je poničená pandemií, píše agentura AP. Tentokrát je ale situace odlišná. -
AP: Bílý dům kvůli koronaviru navrhne opatření za 850 miliard USD
Bílý dům kvůli koronaviru navrhuje záchranný balík ekonomických opatření v hodnotě kolem 850 miliard dolarů (20,8 bilionu Kč) pro podniky a daňové poplatníky. S odvoláním na zdroje obeznámené s návrhem to dnes uvedla agentura AP. Upozornila, že by šlo o největší stimulační balík od hospodářské recese z let 2007 až 2009. -
AP: Kubánská vláda chce zvednout ceny, nebo omezit příděly
Kubánci musí počítat s tím, že se jim buď zvednou ceny pohonných hmot a elektřiny, nebo vláda omezí příděly základních potravin. Informuje o tom včera agentura AP s odvoláním na páteční prohlášení vlády a prezidenta Miguela Díaze-Canela, podle něhož si těžká doba taková opatření žádá. -
Aplikace pro výuku jazyků Duolingo zažila úspěšný vstup na burzu
Americká společnost Duolingo, která provozuje stejnojmennou aplikaci pro výuku jazyků, včera zažila úspěšný vstup na burzu. Akcie podniku na americkém trhu Nasdaq debutovaly růstem skoro o 40 procent a jeho tržní hodnota se vyšplhala na 6,5 miliardy dolarů (zhruba 140 miliard Kč). -
AP: Mezi Řeckem a věřiteli vypukl konflikt
Mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli vypukl otevřený konflikt, když Německo zcela odmítlo návrhy těžce... -
AP: Mnoho Američanů ztrácí naději, že se vrátí do původní práce
Když grafická návrhářská firma v Atlantě v březnu Erika Benze propustila, neměl velké obavy. Byl si jist, že jakmile začne pandemie opadat a klienti zase začnou utrácet, najmou ho zpět. Uplynuly tři měsíce a nikdo nevolá. Benz požádal o místo doručovatele společnosti Instacart, napsala agentura AP. -
AP: Olympiáda byla pro Paříž úspěchem, pro některé ale pohromou
Pařížští podnikatelé a manažeři hotelů si představovali léto, jaké ještě nezažili: v době olympijských a paralympijských her zaplaví francouzskou metropoli miliony turistů a přinesou regionu obrovské zisky. Po skončení her však mnoho z nich tvrdí, že zažili jedno z nejhorších letních období vůbec, zejména kvůli bezpečnostním omezením v okolí olympijských sportovišť v centru města. Napsala to agentura AP. -
APPLE - Intradenní výhled 26.10.2022
Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 150,20 s cílem na 154,50 a dále pak až na 155,80. -
Apple jako první firma uzavřel s tržní hodnotou přes tři biliony USD
Americká společnost Apple se stala první firmou, která uzavřela obchodování s tržní hodnotou více než tři biliony USD (65,4 bilionu Kč). Investoři sázejí na to, že výrobce iPhonů bude schopen zvýšit tržby, přestože zkoumá nové trhy, jako je virtuální realita, uvedla agentura Reuters. Apple je podle tržní kapitalizace nejhodnotnější společností na světě. -
Apple je největší firmou na světě podle tržní kapitalizace
Akcie americké společnosti Apple v pátek díky příznivým čtvrtletním výsledkům hospodaření posílily o více než deset procent na nový rekord. Výrobce iPhonů tak překonal saúdskoarabskou ropnou firmu Saudi Aramco a stal se největší firmou na světě podle tržní kapitalizace, uvedla agentura Reuters.