Skryté divergence jsem obchodoval velmi dlouho. Mám na ně jenom ty nejlepší vzpomínky, vlastně to byl můj první profitabilní obchodní systém. I když je dnes už neobchoduji (dělám ještě jednodušší vstupy s navlas stejným efektem), pokaždé když na ně přijde řeč, všem vřele doporučuji.
Obchodní systém se skrytými divergencemi jsem učil už před dvěma lety na svých přednáškách a dodnes jsou moji studenti, kteří u nich vytrvali a obchodují je. A tak jsem s tímto tématem stále v kontaktu - a vím že je to nadčasové, stále zajímavé.
Pamatuji si na to, jak si lidé na klasických divergencích vylámali všechny zuby, protože klasické divergence jsou formace otáčející trend - a obchodovat obraty trendů je mnohem těžší než s trendem, protože se často trhu vůbec nechce a cuká se jak jenom může.
A pamatuji si jak pozitivně tito lidé hodnotili přechod na skryté divergence. Začali obchodovat s trendem. A na výsledcích to bylo znát. Ne každý to dotáhl až do vítězného konce, ale ti co to brali skutečně vážně se tam dostali (jak už to tak bývá).
Osobně (znalost, zkušenosti + znalosti a zkušenosti lidí okolo mě) jsem došel k závěru, že dlouhodobě je výhodné volit pouze obchodování skrytých divergencí. Skryté divergence jsou také velmi výhodné vstupy v poměru výnos vs. riziko - často je stoploss zcela minimální a výběr zisku poměrně zajímavý.
Co se týká konkrétních věcí, nikdy jsem nebyl příznivcem %R a už vůbec ne Stochastic (nic proti tomu, pouze osobní důvody, vůbec se mi to z mnoha důvodů nelíbí ). Vždycky jsem používal oscilátor RSI 14 a cenový graf, většinou M1 EURUSD - a všichni to tak dělali po mě, takže dnes když se řekne divergence, ihned si představím pouze RSI 14. Abych byl ještě konkrétnější, nabízím vám zde krátký pohled do několika týdnů obchodování s SDIV.
EURUSD M1, SDIV, březen 2010 - na grafech.
EURUSD M1, SDIV, březen 2010 - výsledky.
Myslím, že tolik ode mě k SDIV stačí. Pokud se mě chcete na něco zeptat, napište to do diskuse.