Take-Profit nebo Profit-Target, je úplně jedno, jak tomu kdo říká, je prostě institucionalizovaný, předem stanovený pevný bod, ve kterém obchodník realizuje svůj zisk. Je ale také mnoho obchodníků, kteří uzavírají svoje obchody ručně, bez stanovení takového bodu. Kdybych to měl nějak pojmenovat, řekl bych, že tito používají určitou formu virtuálního, proměnlivého TP, respektive uzavírání obchodů. Netuším, která skupina převládá, ale tuším, kdo má větší výhodu při práci na své strategii.
V první řadě je nutné určit si, kde by TP, ať už institucionalizovaný nebo virtuální, měl být. Někdo používá úrovně Supportů a Rezistencí, někdo používá celá čísla, někdo používá násobky range vyznačeného podstupovaným rizikem, někdo používám indikátory a oscilátory. Existují desítky, možná stovky přístupů. Nicméně důležité je, vybrat vždy jen jeden a toho se následně držet. Přeskakování z jedné metody do druhé nikdy nepřinese kýžený pozitivní výsledek, protože obchodník nedokáže vytěžit z těch změn to nejlepší, ale vytěží z nich naopak to nejhorší. Důvodem je, že ke změnám dochází vždy po špatném výsledku, takže se trader stane, de facto, jejich sběratelem.
Jak tedy pracovat s TP, ať už má jakoukoliv formu? Pro mě je to snadné, protože používám AOS. Nicméně princip je stejný, ať už ho máte také nebo ne. Když jsem u své strategie začínal hledat výstupy, tak jsem samozřejmě přihlížel ke všem pomůckám, o kterých jsem psal výše. Vždy jsem se snažil myslet na úrovně SR, na celá čísla atp. a dumal jsem nad tím, jak tyto věci mohou ovlivnit obchod způsobem, který trhu nedovolí dojít až k mému TP. Jenže když jsem to všechno „studoval“, tak jsem došel k závěru, že můj AOS by musel mít tisíc řádků, abych byl schopen všechny možnosti a alternativy podchytit. To jsem ale nechtěl. Chtěl jsem něco jednoduchého. Vůbec netuším, jak k tomu kroku došlo, ale jednou jsem se na všechny ty pomůcky vykašlal a zkusil jsem otestovat jednoduchou věc. Prostě jsem si řekl „kam ta cena obvykle, když jsem v obchodu, dojde?“
Najednou jsem zjistil, že všechna celá čísla, všechny SR úrovně atd. atd., to vše přestalo hrát roli. Zjistil jsem, že můj potenciální zisk je mnohem dál, než jsem si doposud myslel. Prostě najednou mi AOS začal v backtestu sázet výsledky a v podstatě se vysmíval mým předchozím úvahám a předpokladům. A víte, co je na tom všem nejlepším? A myslím, že to občas vidíte i v mých praktických ukázkách. Stává se, že moje TP jsou více či méně za hranicemi SR úrovní, velkých čísel, za překříženími všech těch Stochasticů, MACD a dalších. Přesto tam zůstávají, a přesto jich bývá dosahováno. A víte proč? Protože cena tam obvykle dojde. A když ne, tak mám částečné odprodeje, ale o těch jindy.
Závěrem bych rád řekl, abyste se při tvorbě strategie zbavili všech dogmat. Zkuste také něco, co vám za normálních okolností nedává smysl. Za tisíc věcí se potom budete stydět a nebudete o nich vykládat, protože byste byli za hlupáky, ale z onoho tisíce bude jedna věc, která vám změní budoucnost. Take-Profit nenastavujte podle toho, jak vám kdo řekne, případně podle toho, kde si myslíte, že by se cena mohla zastavit. Nechte trh, ať vám sám ukáže, kam máte ta dvě písmenka zapíchnout. Zkrátka nechte trh, aby tuto práci udělal za vás. Potom mu poděkujte a následně pokaždé, když vám na toto místo přinese výplatu.
Michal Uma