Jak jsme si uvedli, rovnovážná oblast (Value Area) je naprostým základem teorie aukce a Market Profile. Je to oblast cen, kde bylo zobchodováno cca 70 % objemu objednávek. Co nám vlastně tento statistický údaj říká? Oblast cen, na kterých bylo zobchodováno oněch 70 % objednávek, můžeme považovat za normální. Tyto ceny jsou obchodníky uznány jako férové. Nejsou ani příliš levné, ani příliš drahé. Pokud se tedy obchodovaný instrument obchoduje v rovnovážné oblasti, není podhodnocen ani nadhodnocen a trh je efektivní.
Trh se v dlouhodobé rovnovážné oblasti pohybuje v cca 80 % času. Pokud se zaměříme na denní rovnovážnou oblast, často ji opouští a vydává se hledat rovnovážnou oblast novou. Nyní si vysvětlíme, jak můžeme dané pohyby od nebo k rovnovážné oblasti definovat a profitovat z těchto informací.
Reakční aktivita
Za reakční aktivitu považujeme pohyb, kdy se trh nachází mimo rovnovážnou oblast a snaží se do rovnovážné oblasti vrátit. Snad nejlepší využití těchto aktivit je na trzích s jasně definovanými obchodními hodinami a oddělenými obchodními seancemi jako je např. německý akciový index Dax nebo americký index S&P 500.
Pokud tedy trh otevírá nad rovnovážnou oblastí předchozího dne, lze uvažovat, že je příliš drahý oproti předchozím férovým cenám a můžeme očekávat reakční prodejní aktivitu zpět do rovnovážné oblasti. Naopak pokud trh otevře pod rovnovážnou oblastí předchozího dne, lze uvažovat, že je příliš levný a můžeme očekávat reakční nákupní aktivitu zpět do rovnovážné oblasti. Cílem reakční aktivity je vrátit se zpět do rovnovážné oblasti. Často se stává, že v rámci předchozí rovnovážné oblasti otestujeme VPOC (objemový bod kontroly – viz. základní pojmy profilu), kdy noví účastníci trhu testují tuto cenu, jestli je stále přijímána jako férová či nikoliv.
Typický příklad reakční aktivity je možné vidět na následujícím grafu Daxu. Seance 23. září 2015 otevřela pod rozpětím a rovnovážnou oblastí předchozího dne. Dle teorie aukce nyní můžeme očekávat reakční nákupní aktivitu. Ta se projevila hned po otevření seance, kdy kupci vstoupili do nových pozic a vrátili cenu zpět do rovnovážné oblasti 22. 9. 2015.
Iniciativní aktivita
Opakem reakční aktivity je iniciativní aktivita. Jedná se o rychlé tržní pohyby směrem od rovnovážné oblasti k novým cenám. Tyto pohyby jsou často doprovázeny silným trendem a zvýšenou volatilitou. V tomto případě je potvrzen směr, kterým byla rovnovážná oblast proražena a lze očekávat, že trh v tomto směru do blízké budoucnosti setrvá.
Co vlastně iniciativní aktivitu způsobuje a jak ji můžeme chápat? Důvodem iniciativní aktivity je změna přesvědčení o aktuální hodnotě obchodovaného instrumentu. Obchodníci věří, že aktuální hodnota se oproti předchozímu dni změnila a aktivum by mělo být dražší nebo levnější, než je nyní. Pod tímto tlakem se dostáváme od rovnovážné oblasti předchozího dne a hledáme rovnovážnou oblast novou.
Iniciativní aktivitu zobrazuje následující graf opět Daxu. Seance 3. 9. otevřela v oblasti close předchozího dne nad rovnovážnou oblastí. Po krátkém testu na nižší ceny do trhu vstoupili agresivní kupci, kteří svojí iniciativní aktivitou dokázali cenu zvýšit a začali formovat novou rovnovážnou oblast na vyšších cenách.
Využití reakční a iniciativní aktivity
Reakční aktivita nám tedy v praxi představuje známé rčení „buy the low, sell the high“. Při reakční aktivitě nakupujeme či prodáváme ve směru k předchozí rovnovážné oblasti. Snažíme se objevit ideální vstupní hladinu, kdy je trh příliš levný či drahý a mohl by se vrátit do oblasti, kde jsou ceny považovány za férové.
Iniciativní aktivita je přesný opak avšak nijak nevyvrací zmíněné rčení. Dává nám informaci, že high, které jsme vytvořili, ještě nemusí být nutně high a můžeme se podívat na ještě vyšší ceny.
Informace o reakční a iniciativní aktivitě využijeme zejména při intradenním obchodování po otevření seance. V příštím díle se podíváme na různé typy otevření obchodní seance, které následně můžeme využít včetně reakční a iniciativní aktivity pro formování obchodních hypotéz.