V minulém týdnu jsme vám přinesli první část rozhovoru s reálným klientem XTB Michaelem A., kterou naleznete pod tímto odkazem.
Tentokrát se už konverzace více stočila k praktické stránce obchodování. Myšák prozrazuje něco více ze svého tradingu. V podstatě s tím ani nedělá moc velké tajnosti, protože jak už se vyjádřil v 1. části rozhovoru, bezhlavé následování kohokoli stejně nefunguje. A i kdyby si na základech jeho tradingu někdo postavil výdělečný systém, tak bude jenom rád – stejně jako je rád za každého dalšího ziskového tradera. S Myšákem jsme navíc dohodnuti, že by některým zájemcům mohl prozradit i více?
????????????????????
Co v současnosti obchoduješ?
Na mém účtu uvidíš široké portfolio instrumentů. Nejčastěji se tam objevují měnové páry. Častěji než v minulosti se soustředím na crossové páry. Vůbec se ale nebráním ani komoditám. Nedávno mě potěšila dobrá série na kakau. Obvykle řeším hodně DAX i S&P 500, ale po dosažení rekordů už dalším růstům nevěřím a pomalu sázím shorty.
Jak otevíráš obchody?
Já už otevírám téměř všechny obchody intuitivně. To máš podobné, jako když budeš žít 30 let v přírodě, tak poznáš, že za hodinu bude pršet a bude to často přesnější než drahé radary, které to vůbec poznat nemusí.
Podívejme se třeba na libru. Když byla kolem 1,20 GBP/USD a věštil se pád až k paritě s dolarem. Intuitivně jsem cítil, že to nesedí. Trh má tendenci přehánět a Britové nepolezou zpátky na stromy ani po Brexitu. Takže základní myšlenka určí trend a pak sleduji další faktory, které mi pomohou s dobrým vstupem a řízením pozice. No, co ti budu povídat, ne vždy se dostaví úspěch, ale v nejhorším můžu pořád na obědy chodit k rodičům.
Jaké faktory máš na mysli?
Je třeba zajímavé, jak trh dýchá. To poznám ze svých zkušeností, které jsou k nezaplacení. Vidím místa, kde se trh nadechuje, spustí to minilavinku, někam to popojede a pak to chvilku stagnuje. Důležité je, na tyto menší pohyby nereagovat.
Je to fáze sžití s trhem, která se ale musí neustále budovat, protože trh se stále mění a navíc každý instrument se samozřejmě chová trochu jinak. Ale je to fakt strašně nepředvídatelné a nechci si hrát na nějakého chytráka. Myslím, že ta komplikovanost a nepředvídatelnost trhů se dá ustát trpělivostí a přijatelným rizikem. A tím se snažím řídit.
Používáš stop lossy?
No, zkoušel jsem to asi rok, ale prostě mi neseděly. Možná 3/4 obchodů, které mi skončily na stop lossu, by se nakonec ukázaly jako ziskové a to bez nějakého výrazného drawdownu na obchodním účtu. A samozřejmě, že za ty roky už vím, co si můžu dovolit a někdy si pomáhám takovými berličkami. Třeba obrácené pozice na evropských a amerických indexech chráním účet před neočekávanými propady. A největší mou zbraní je „zavěšenej kostlivec“, ale o tom snad až někdy jindy.
Máš nějaký pevně stanovený čas k obchodování?
Trading mě baví, žiju s ním. Nemám žádné pevné obchodní hodiny, protože to neberu jako práci. Takže obchoduji v průběhu celého dne nejčastěji na telefonu. Když například stojím na červenou, tak zkontroluji pozici a do další červené přemýšlím, co s tím, když si to teda zrovna žádá zásah. A když jsou třeba na programu důležitá makrodata, tak si vyhradím půlhodinku doma.
Jak se díváš na technickou analýzu?
Nejsem žádný expert na techniku. Používám pár věcí v grafech – klasické klouzavé průměry, Fibonacciho retracementy. Docela zajímavé mi přijdou také časové zóny, trendové čáry a důležité S/R. Za začátku jsem používal MACD, ale v podobné indikátory jsem časem ztratil důvěru. Technika mi pomáhá číst trhy a časovat vstupy, ale není pro mě zásadní.
Můžeš zveřejnit něco ze svého systému?
No, moc dobře nejde na pár řádcích tady popisovat detaily, ale sám si svému stylu obchodování říkám „obejmutí trhu“. Název podle mě docela dobře ukazuje podstatu. Používám více malých pozic na více úrovních, které upravuji v závislosti na směru a chování trhu. Stěžejní je intuice a schopnost uznat porážku v případě, že se instrument začne chovat neočekávaně. A hlavně vycházím z fundamentálního nástřelu, který si udělám na měsíce dopředu.
Na tvém účtu je vidět i hodně komoditních obchodů?
Komoditní trhy mám rád. Zvláště zde se mi hodně vyplácí opatrný přístup a menší pozice. Naposledy jsem sérií několika obchodů hezky zobchodoval kakao. Mám taky rád dlouhé trendy, hlavně na obilovinách, kde společně s jednoduchými supporty/rezistencemi se dají vychytávat krásné obchody. Před pár měsíci ještě XTB zrušilo denní swapy na spoustě komodit, které mám otevřené docela v kvantech. Takže například obchodování ropy nebo obilovin je zase o něco veselejší.
Velkou nevýhodou je ale rolování pozic, které výrazně ovlivňuje ceny. Ano, rozdíl mezi kontrakty sice dostane obchodník zpět, ale já komodity hodně longuji a trh má často tendenci uzavírat gapy. Pozici držím třeba půl roku, a když mi tam do toho vlítne několikrát rolování, tak můj zisk je najednou skoro celý v tahu. Na druhou stranu se mi už stalo, že jsem rok držel zemní plyn na short. Rozdíl cen přinesl pouze kolem 2000 korun, ale na swapech jsem vydělal více než 15 000 korun.
Jak se ti žije jako traderovi?
Jako traderovi se mi žije skvěle. Sedíme tady na kávě za stovku, ale mezitím mi na účtu naskočilo pětikilo. To nejsou bůhvíjaké peníze, ale já nehazarduji. Mohl jsem za stejný čas vydělat 10 tisíc, ale to už by hazard byl. Trading není kasíno, není to červená nebo černá v ruletě. Ale s těmi pár procenty pravděpodobnosti navíc, které dokážu dostat na svoji stranu, se už dá hezky vyžít.
Máš pro nás na závěr nějaký tip?
Jóóó?.mým tipem pro všechny je u tradingu vydržet, postupně ladit svůj systém, ale neměnit jeho základy. Začátečníky mohou brzy odradit špatná rozhodnutí a ztráty. Ale na sobě vidím, že bez mých bankrotů bych se nikdy nedostal tam, kde jsem. Trading je psychicky dlouhý proces, který chce spoustu odpovědí na množství otázek. Chce svůj čas, kapitál a výdrž. Ale jakmile začne přinášet své ovoce, tak budete svobodní. Toto je alespoň má zkušenost.