Vezměme si australskou těžební společnost, která musela na jednu unci zlata před rokem vydat 500 AUD v nákladech a letos už 510 AUD. Pokud ale převedeme její náklady na americké dolary prostým kurzem AUD/USD k 1. lednu, došlo k poklesu z 520 na 453 USD.
Žebříček zemí podle těžby zlata v roce 2012:
Takřka všechny domácí měny zemí s největší těžbou zlata (kromě Číny a samotných Spojených států) k americkému dolaru od léta 2011 (vrchol cen zlata) oslabily a většina z nich prudce. Když vyjmenujeme ty nejdůležitější – australský dolar propadl o 20 %, ruský rubl o 28 % a jihoafrický rand dokonce o 41 %. Jak je tedy uvedeno v názvu článku, náklady na těžbu zlata skutečně klesají, pokud je vyjádříme stejně jako jeho cenu v USD. Z důvodu silného dolaru proto neznamená aktuální medvědí trend na žlutém kovu pro těžaře z velké části světa existenční problémy, mohou i nadále zvyšovat nabídku a tlačit cenu níže. To je také důvod, proč je cena zlata historicky silně negativně korelovaná s USD.
V rámci debat o aktuální ceně zlata si vždy dovolím připomenout i jeho cenu v létě 2008 v předvečer finanční krize. Panika tehdy prudce rostla a dolar se pohyboval na historicky nejslabších úrovních. I přesto se zlato obchodovalo za pouhých 850 USD za unci. Není proto důvod, proč by při dnešním relativně stabilním stavu globální ekonomiky a rostoucí hodnotě amerického dolaru nemělo zlato spadnout minimálně na tuto hranici. Tento trend by mělo dále přiživit ukončení QE ve Spojených státech. Jakmile začnou růst i úrokové sazby, bude pro investory držba zlata, které žádné úroky nepřináší, tvořit vyšší náklady příležitosti. I ze strany poptávky jde tedy o indikaci jasným směrem dolů.
Vývoj ceny zlata (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz