Mlád a plný ideálů se přestěhoval na vesnici, aby následně zjistil, že ne vše je tak růžové, jak si vysnil. Společně s koncem podnikání mu však zklidnění pomohlo k nastartování kariéry tradera. Pravda, léto roku 2008 asi nebylo nejlepším obdobím k podobnému kroku, jako každá překážka ho ovšem bankrot hned ze startu posunul kupředu.
Dnes je Myšák, jak mu říkají přátelé, úspěšným traderem a zároveň dlouholetým klientem XTB s desítkami tisíc obchodů za sebou. Ale pokud si představujete milionáře v nablýskaném fáru, jste daleko od pravdy. Přestože se tradingem dokáže uživit, tak stále splácí „školné“ z prvních let obchodování.
Během rozhovoru v kavárně z něj vyzařovaly zkušenosti. Jeho roky praxe přinesly své ovoce. Nebýt občasného otočení za hezkou ženou a několika realizovaných obchodů na mobilu, rozhovor by byl nepřerušovaným proudem zajímavých postřehů o finančních trzích.
Příklady obchodů: Myšák – poslední obchody.
Jak jsi na trzích začínal?
K číslům jsem měl vždycky blízko a od nich je k penězům a investicím jenom kousek. Na konci 90. let jsem si ještě půjčil peníze od rodičů a investoval peníze do různých fondů těch našich v té době ještě polostátních bank. No, z 50 tisíc byla do dvou let nula, a to tehdy ještě byly jiné peníze než dnes.
A takových zkušeností bylo více. Dokonce jsem si našel i soukromého tradera v cizině, který se specializoval na Forex. Ten mi dokázal smáznout účet do půl roku. Tak jsem si došel k tomu, že tudy cesta nevede. To bylo asi před 15 lety.
Postupně jsem začal sám investovat do fondů. Přestože se mi vcelku dařilo, tak zisky mi srážely vysoké poplatky. No a po pár letech jsem zjistil, že po započítání inflace se mi to moc nerentuje. Rozhodně ne natolik, aby mě to uživilo.
Tak ses rozhodl, že převezmeš otěže?
Trhy mě bavily, chtěl jsem obchodovat a spoléhat se sám na sebe. Nový začátek ovšem přišel v roce 2008 jen chvíli před začátkem finanční krize. Takže jsem si koupil ČEZ, Erste Bank, Telefonicu a další investiční perly. Následující rok jsem dokupoval a někdy v době, kdy Erste Bank spadla na 200 korun, tak jsem zjistil, že jsem prodělal většinu svého kapitálu.
Jak ses z toho vyhrabal?
Dal jsem si chvilku pauzu a pak jsem zkusil obchodovat přímo futures kontrakty, ale to byla na mě moc velká divočina. Potom jsem zkusil certifikáty a ty se mi docela zalíbily. Jeden čas jsem zkoušel také opce, ale nakonec jsem zjistil, že pro mě není investiční nástroj rozhodující. Vždy záleží v prvé řadě na obchodním systému.
Mnohé by podobné zkušenosti už dávno od finančních trhů odradily?
Samozřejmě jsem mnohokrát uvažoval, že s tradingem skončím, hlavně po těch vysokých ztrátách. Ale vždycky jsem si uvědomil, že je to něco, co chci dělat, co mě baví. Chtěl jsem prostě obchodovat a zlepšovat se v tom. Ty extrémní ztráty beru jako školné. Přinesly mi spoustu zkušeností, které mi dnes pomáhají vydělávat. Ale nezačínalo se znovu snadno. Zbylo mi asi 100 tisíc a musel jsem začít systém upravovat, hlavně zmenšovat pozice a přestat s nesmyslným riskováním, které mi stejně jako lezení dodávalo adrenalin.
Jak jde dohromady kariéra tradera a horolezce?
Když jsem začínal, tak honba za internetem mimo civilizaci často připomínala orientační běh. Po skalách lezu už 30 let a většinu roku jsem trávil v přírodě a nejčastěji pak v zahraničí. Signál je ve skalách často slabý nebo žádný, takže to bylo často i lezení za signálem A to vůbec nemluvím o ceně za data. Ta byla ještě před pár lety v zahraničí tak drahá, že jsem ke standardním poplatkům z tradingu ještě přičítal tisíce za roaming. V současnosti to už je naštěstí brnkačka.
Vidíš nějaké paralely mezi tradingem a lezením?
Horolezectví je má celoživotní obsese. Ta skála tam stojí miliony let před tebou a říká: „Tak pojď, frajere, a ukaž, co umíš a jak seš na tom.“ – fyzicky a možná ještě více psychicky. „Přijď, kdy chceš, já tady budu čekat.“ A trh pro mě hraje roli velmi podobnou té skále. Můžeš do něj naskočit, ale pokud nemáš natrénováno, bez milosti tě to vyplivne zpátky na zem. Důležité je, aby se frajer zvedl a začal opět lézt.
O čem je tedy podle tebe trading?
Trading je o vůli, psychice a trpělivosti. Strašně moc tě to naučí, i o sobě samém a zpočátku to může i krutě bolet. Když chce být člověk borec, chce být chamtivý a koupit si nové fáro, tak za chvíli projede i svoji starou škodovku.
Měl jsem pár klientů, které jsem učil lézt a velmi dobře je vidět, jak je každý jiný. Někdo se moc snaží, ale zkrátka mu to nejde. Další má talent, ale zase se mu moc nechce a občas se najde jedinec, který má oboje a stane se v tom dobrý. A hodně podobně to vidím také u lidí, se kterými konzultuji jejich obchodování. Setkávám se docela často s tradery, kterým obchodování jde a jsou i pilní, jen výsledky potřebují trochu popostrčit?
Co je na tradingu nejlepší?
Měl jsem firmu, která zásobovala stavební firmy vším možným, ale neuspokojovalo mě to, kdežto trading mě baví. Firma jsou starosti, povinnosti a řád. I když už je to klišé, tak mi nejvíce vyhovuje, že jsem svým pánem. Můžu obchodovat, kdy chci, neřeším platební morálku odběratelů, ani jestli mi zaměstnavatel pošle peníze, ani se nemusím starat o lidi pod sebou a neštvou mě žádní lidi nade mnou, nemám sklady, nejsem nikomu zodpovědný, nikomu nic nedlužím a každého můžu poslat, řekněme ?ehmm, řekněme k šípku. Navíc to vše můžu dělat v přírodě prakticky odkudkoliv.
Jak dlouho jsi už u XTB?
Už od roku 2011. Po dlouhé řadě negativních zkušeností jsem vám moc vděčný. Jste skvělá kapela, která hraje tak jak má. Předtím jsem byl u jiných brokerů, případně u bank, ale už si vlastně ani moc nepamatuji, kde všude. V současnosti obchoduji pouze u XTB, protože ta platforma mi dovoluje obchodovat všechno, o co mám zájem a na profi úrovni – od akcií Čezu až třeba po mexické peso nebo stříbro.
Myšák – Letošní obchody na stříbře:
Co je podle tebe pro obchodování nejdůležitější?
Dvě věci. Trpělivost a zdravý selský rozum. A s trpělivostí úzce souvisí Money-Management. Risk musí být úměrný kapitálu. A ještě mě napadají slova skromnost a pokora. Když dokážeš s účtem dlouhodobě udělat 15 – 20 % p.a, tak je to krásné. Důležité je nemít velké oči, nechtít 100 %. To je cesta do hrobu a i kdyby se to někomu náhodou podařilo, tak ho to nakonec stejně semele.
Byl jsi na trading sám?
Nene, měl jsem vždycky spoustu různých kamarádů, se kterými jsme se scházeli a probírali jsme obchodování. Takhle mi právě došlo, že každý člověk má v palici úplně něco jiného, jiný pohled na burzu, na riziko, na dobu obchodů, jinak nastavené vstupy a výstupy. Jeden je třeba sedlák, šel zabít prase a podle toho otevřel pozici :), teď trochu přeháním, ale ne zase tak moc! Z toho jsem si odnesl, že nějaké rady kohokoliv nebo články různých analytiků nebo nějakých guru jsou uchopitelné pouze tvým pohledem. A i to je ten důvod, proč se navzájem tolik liší.
Jaký je tvůj náhled na burzu?
Burza je prales, který tvoří biliony na sobě nezávislých procesů, které ovlivňují, jak se chová. V hlavě každého investora se odehrává spousta procesů a v danou vteřinu si každý myslí něco jiného. Každý obchoduje jinak podle svých unikátních preferencí na základě povahy, zkušeností a dalších faktorů. Každému člověku tím pádem vyhovuje něco jiného. Trader si musí udělat svůj úsudek, pilovat svůj systém, nenechal se zviklat, neodbočovat a jít svoji cestou, protože to je jediná cesta, jak začít konzistentně vydělávat. A proto bezhlavé následování kohokoliv nefunguje.
Co tě nejvíce posunulo kupředu?
Není to tak dávno, asi dva roky, co jsem snížil obchodované objemy, a to neskutečně pomohlo mému tradingu. Já jsem hrozně dlouhou dobu bojoval s tím, že přestože se nakonec můj úsudek ukázal jako správný, tak mě smázla neočekávaná volatilita. Musel jsem se vzdát třeba půlky pozic a poté se jen obtížně dařilo včas naskočit zpátky. S menšími pozicemi, které si můžu snadněji upravovat, vycházím z těchto situací vítězněji než kdy předtím.
Co tě k té změně vedlo?
Psychika. Zásadní změna spočítá v tom, že netoužím vydělávat miliony, ale mít prostředky na to, abych v klidu žil. Zklidnil jsem se. Když obchoduji, nikdo na mě nepozná, jestli jsem v zisku nebo ztrátě. Zkrotil jsem emoce. Mám mantinely toho, co chci a o co nechci přijít a jako celek mi to funguje.
?. druhou část rozhovoru přineseme za týden?