Co je to Order Flow?
Analýza Order Flow neboli analýza toku příkazů se zabývá fungováním a účelem trhu na té nejfundamentálnější úrovni, tedy analýzou jednotlivých objednávek, které se obchodování účastní. Pohled na jednotlivé objednávky v trhu přináší velmi důležité informace, avšak na první pohled může být Order Flow matoucí.
Co je k analýze Order Flow potřeba?
Vzhledem k tomu, že základem Order Flow jsou kvalitní informace o tržních objednávkách, můžeme tuto analýzu praktikovat pouze na centralizovaných trzích prostřednictvím pokročilých obchodních platforem. Burzovní data a obchodní platformy jsou placené, což je nevýhoda oproti nejrozšířenější platformě MT4, která je zdarma. Prostřednictvím MT4 tedy nedokážeme analýzu toků příkazů provést z toho důvodu, že obchodování probíhá přes tzv. CFD.
Typy tržních příkazů
Než můžeme vůbec začít hovořit o Order Flow, je potřeba si ujasnit, jaké všechny typy tržních příkazů máme a jak se různé příkazy chovají. Obecně využíváme k obchodování celkem 3 typy tržních příkazů.
Prvním typem jsou příkazy market, kterými obchodníci otevírají své pozice okamžitě za aktuální cenu. Nákupy za cenu ask a prodeje za cenu bid. Pokud obchodník vstupuje tímto příkazem, je považován za agresivního obchodníka, protože akceptuje o jeden tick horší cenu než je cena aktuální. Je vhodné uvést, že bez market příkazů by se trh nehýbal a cena by se neměnila.
Druhým typem příkazů jsou tzv. limitní příkazy. Takovým příkazem obchodník přesně stanoví cenu, za kterou chce realizovat obchodní pozici. Z logiky obchodování se nákupní příkazy umísťují pod cenu a prodejní příkazy nad cenu.
Posledním typem příkazů jsou tzv. stop příkazy. Tyto příkazy jsou zvláštní tím, že při dosažení ceny stop příkazu, se tento příkaz mění na market příkaz. Je tedy realizován za aktuální cenu na trhu. Pokud dojde v moment vyplnění stop příkazu ke změně ceny, je možné, že je příkaz uzavřen za jinou než původně uvedenou cenu, proto dochází ke skluzům v stop loss příkazech. V DOMu jsou stop příkazy zobrazeny ve stejném sloupci jako limitní příkazy a jejich odlišení není technicky možné. Obchodník časem dokáže rozlišit cenové úrovně, kde by se mohli stop příkazy vyskytovat.
Jak lze objednávky v trhu zobrazit?
Objemy objednávek a jednotlivé objednávky na různých cenových hladinách lze zobrazit pomocí DOMu (Depth of Market). Tok příkazů a jejich umístění na jednotlivé ceně lze sledovat v okně Time & Sales. Numbers bary – Footprint graf slouží k historickému zobrazení dění Time & Sales.
Depth of Market - Hloubka trhu
Nákupní limitní příkazy jsou zobrazeny v zeleném sloupci a limitní prodejní příkazy v šedivém sloupci. Řádek úplně vpravo ukazuje velikost poslední pozice, která dorazila na burzu. Světle šedivý řádek označující cenu 10045 značí aktuální cenu. Nákupní limitní příkazy jsou zobrazeny pod cenou. Je logické, že pokud chceme něco výhodně koupit, tak umístíme náš příkaz na nižší než aktuální cenu. Prodejní limitní příkazy jsou zobrazeny nad cenou, protože pokud chceme něco výhodně prodat, je vhodné umístit náš příkaz na cenu vyšší než je cena aktuální.
Na ceně 10044.5 vidíme tři limitní příkazy na nákup. V případě, že by někdo prodal agresivně jeden kontrakt a nic jiného by se nezměnilo, tak by se na ceně 10044.5 změnilo číslo z 3 na 2. Agresivní prodej či nákup označuje vstup do trhu příkazem market, který akceptuje v případě futures o jeden tick horší cenu, než je cena aktuální. V případě forexu dostaneme horší cenu o velikost spreadu. Bez obchodníků vstupujících za market by se trh nehýbal a zůstal by na jedné ceně. V případě agresivního nákupu 6 kontraktů by cena vyskočila na 10046.5 a na ceně 10047 by se změnilo číslo 2 na 1.
Po porovnání DOMu DAXu a S&P 500 je zřejmé, že k pohybu ceny na DAXu je zapotřebí daleko méně agresivních kupců nebo prodejců. Z tohoto důvodu je DAX daleko více volatilní než zmíněné S&P 500.
Time & Sales
Time & Sales je okno, ve kterém nám proudí veškeré realizované objednávky. Tyto objednávky jsou seřazeny chronologicky v čase tak, jak byly do trhu umístěny. Time & Sales v platformě NinjaTrader vypadá například takto. Integrované Time and Sales je i v DOMu, kde se zobrazuje poslední hodnota nebo akumulace posledních hodnot.
Numbers bary – Footprint
Numbers bary slouží ke grafickému a historickému znázornění událostí v Time & Sales. Například na ceně 1879.25 bylo zobchodováno 1241 nákupních kontraktů za market a 1418 prodejních kontraktů za market. Je naprosto klíčové si uvědomit, že i přes to, že na dané ceně bylo více agresivních prodejců, tak výsledný počet kontraktů na každé ceně je vždy stejný! Nikdy není v trhu více kupců nebo prodejců! Pouze více agresivnějších kupců nebo prodejců. Trh se pohne pouze a jedině, jestliže do trhu dorazí alespoň o jeden kontrakt zobchodovaný za market více než je připravených limitních příkazů.
Shrnutí dnešního článku
V dnešním článku jsem rychle uvedl, co se skrývá za analýzou Order Flow. Tato metoda pohledu na trh je v dnešní době poměrně moderní, možná až přeceňovaná. Naleznete mnoho prodejců vzdělávacích materiálů na toto téma. Order Flow však není svatý grál. Nikdo vám nezaručí, že díky Order Flow budete lépe obchodovat. Osobně si myslím, že úspěch v obchodování je spíše v disciplíně a psychologii obchodníka. Order Flow však může pomoci pochopit základní fungování trhu, jak se vlastně tvoří cena a další důležité otázky.
V následujícím díle si ukážeme možné vstupní techniky pomocí Numbers barů.