Pohyb trhu
Jak jsme si řekli v minulém díle, změna ceny je neustálý souboj kupců a prodejců. Pokud jsou agresivnější kupci, cena roste. Pokud jsou naopak agresivnější prodejci, cena klesá. Pohyb trhu můžeme rozdělit na dvě základní fáze, kterými trh neustále prochází.
1. Fáze – Rovnováha
První fází cenového vývoje je takzvaný vyvážený trh. V této fázi jsou kupci i prodejci ochotni obchodovat za aktuální ceny. Tyto ceny považují za férové, představují pro ně vnitřní hodnotu obchodovaného aktiva. Vyvážený trh doprovází snížená volatilita. Cena se tedy nijak znatelně nemění a trh se pohybuje spíše do strany. Takové situaci říkáme horizontální vývoj. Pomocí profilu dokážeme horizontální vývoj a tedy vyvážený trh jednoznačně rozpoznat. Křivka profilu je rovnoměrně zaoblená a připomíná nám Gaussovu zvonovou křivku normálního rozdělení. Pokud by tato fáze trvala věčně, obchodovaný produkt by osciloval stále kolem stejné ceny, pohyboval by se stále do strany, což víme, že není reálné. V případě, že se na trhu objeví nové významné informace, může se povědomí o férové ceně změnit. V takovém případě se dostáváme do druhé fáze.
2. Fáze – Nerovnováha
Fáze nerovnováhy je de facto přesný opak první fáze. Na trhu panuje nesoulad v představách nakupujících a prodávajících o aktuální férové ceně a vnitřní hodnotě aktiva. Jedna strana je silně agresivnější a pod tíhou jejích objednávek se trh pohybuje v silných trendových pohybech. Těmto pohybům říkáme vertikální vývoj, protože se trh nehýbe do strany, ale naopak nahoru či dolů, podle toho, jestli jsou v trhu přítomni agresivní kupci nebo prodejci. Co způsobuje tyto silné pohyby mimo oblast aktuální rovnováhy? Nové informace a přesvědčení obchodníků o odlišné vnitřní hodnotě obchodovaného instrumentu.
Dle teorie aukce je hlavním úkolem trhu vypořádání maximálního počtu obchodů. Tento svůj cíl splňuje, pokud je ve fázi rovnováhy. V cenovém rozpětí, které můžeme považovat za rovnovážné, se trh nachází v 80 % času. Ve 20 % času trh tuto rovnováhu hledá a nachází se ve fázi nerovnováhy. Jakmile trh rovnováhu najde, přichází na řadu první fáze a můžeme očekávat klidnější tržní vývoj. Pokud však takovou rovnováhu opustíme, čeká nás fáze druhá a můžeme tak očekávat silné trendové pohyby. Obecně tržní vývoj neustále prochází těmito fázemi, které se po sobě střídají. Pokud se nacházíme ve fázi nerovnováhy, pomocí silných pohybů se dříve nebo později dostaneme do oblasti rovnováhy.
Celou situaci si pojďme uvést na následujícím příkladu:
Na grafu vidíme tržní vývoj Daxu mezi dny 15. 7. až 31. 7. 2015. Na první pohled si můžeme všimnout třech fází rovnováhy, které jsou znázorněny zelenými elipsami. Trh se nejprve pohyboval do strany a vytvořil tak rovnováhu na vyšších cenách. Následně Dax tuto rovnováhu opustil a vydal se hledat rovnováhu novou. Prodejci byli agresivnější než nakupující, a tak vznikl prodejní trend. Na ceně 11530 trh začal zpomalovat, trendový pohyb byl ukončen. Opět se Dax začal pohybovat spíše do strany. Účastníci trhu ustanovili novou aktuální rovnováhu trhu, kdy jsou přesvědčeni o aktuální vnitřní hodnotě Daxu. Tato fáze však opět netrvá věčně a 24. 7. ji opouštíme dalším prodejním trendem. Stejným způsobem vznikla třetí rovnováha, ve které jsme strávili nejvíce času.
Všimněme si profilu trhu, který je zobrazen zeleným histogramem na pravé straně grafu. Pomocí tohoto zobrazení dokážeme jednoznačně určit hranice našich oblastí rovnováhy a nerovnováhy. Rovnováhy nám představují zelené zaoblené čáry a nerovnováhy prázdný prostor bez zelených úseček.
Jak tedy znalost pohybu trhu využít?
Pokud trh prochází horizontálním vývojem, je vhodnější obchodovat směrem do středu rovnováhy. V případě, že trh prochází vertikálním vývojem, je vhodné obchodovat ve směru, ve kterém trh prorazil předchozí oblast rovnováhy.
Ať se podíváme na graf jakéhokoliv instrumentu, vždy nalezneme fáze rovnováhy či její hledání.
V příštím díle se zaměříme konkrétně na profil trhu a popíšeme si základní pojmy teorie aukce.