Tento vývoj bude mít samozřejmě dopad i na pohled Evropské centrální banky (ECB) na nastavení měnové politiky – konec kvantitativního uvolňování se může posunout dále do budoucna a euro přijde o podporu z Frankfurtu, se kterou býci na měnovém páru EUR/USD již přes 12 měsíců počítají.
Největší problémy při naplnění růstových prognóz budou dle mého názoru v Německu. Srdce evropského průmyslu už operuje na hranici kapacit a všechny výše zmíněné negativní vlivy budou kvůli exportnímu zaměření nejvíce cítit právě v Německu. Nepříliš dobré zprávy už můžeme vidět v datech, a to jak teď měkkých, tak v těch tvrdých.
Vývoj předstihového indexu ZEW za posledních 5 let:
Meziměsíční vývoj průmyslové výroby v Německu:
Očekávání mezi podnikateli našeho západního souseda měřené indexem ZEW se propadla v dubnu do mínusu a jsou nejníže za posledních 6 let. Stejně tak průmyslová výroba vykazuje v posledních měsících známky zpomalení, což souvisí i s nižšími prodeji automobilů na evropském trhu, který už se zdá být dostatečně nasycený.
Při stále rostoucích rizicích pro německý exportní trh by mohly poptávku zachránit německé domácnosti, které jsou velmi málo zadlužené a sedí na velkém balíku úspor. Ani zde však impuls k vyššímu růstu nevidíme, když maloobchodní tržby v Německu klesají již třetím měsícem v řadě a tento pokles není ani zdaleka jen kosmetický.
Meziměsíční vývoj maloobchodních tržeb v Německu:
Množí se tedy indikátory, které euru nedávají příliš šancí prorazit silnou rezistenci na kurzu eurodolaru 1,2500. S ochlazením v Německu by se navíc měly mírně omezit tradiční jestřábí hlasy z Bundesbanky, zvlášť když inflace v Německu i v celé eurozóně zůstává bezpečně pod 1,5 %.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Bloomberg