V psychologii tradingu je ztráta jednou z klíčových oblastí, na které je nejenom nutné tvrdě pracovat, ale zároveň pochopit svůj přístup k ní.
Obecně je chápána jako něco negativního, všichni se jí chtějí vyhnout, ale zároveň si zkušenější tradeři uvědomují, že ztráta je tím jediným, co můžeme v rámci money managementu řídit.
Postoj k ní je jednoznačný: musí být co nejmenší! Číselně co nejnižší.
Proč ale musí být co nejnižší?
Moment… Co je to za otázku? Cílem tradingu snad je být co nejvíce ziskový, tzn. z toho logicky vyplývá, že ztráta musí být malá, ne?
To je irelevantní, protože každá strategie k tradingu má jiný přístup. Cíl samozřejmě zůstává “být ziskový”, nicméně to neznamená mít co nejnižší ztráty, protože když nenecháte volatilní trh “dýchat“, ziskem vás málokdy odmění.
Co je tedy u ztráty nejdůležitější vnímat?
Primárně je nutné pochopit, co to ztráta je, jak na nás působí, jak ovlivňuje naše rozhodování a teprve až pak můžeme nastavit adekvátní money management v rámci naší strategie.
Co tedy ztráta znamená?
Je to jednoduše stav určitého úbytku či snížení/zmenšení nějaké jednotky. V rámci tradingu se může ztráta hodnotit třemi způsoby:
a) ztráta na jeden obchod
b) celková ztráta v našem obchodování
c) subjektivní pocit ztráty
Ztrátou na jeden obchod je myšlena maximální dobrovolně zvolená a přípustná hodnota ztráty, kterou jsme ochotni přijmout na 1 obchod, vyjádřena v penězích, procentech či pipech. Tento typ ztráty plně vychází z našeho money managementu a musí být v plné synchronizaci s naší originální strategií.
Celková ztráta v našem obchodování je určitý ukazatel našeho celého průběhu obchodování. Je rozdílem mezi celkovým ziskem a celkovou ztrátou za určité období, přičemž tím, že dojde k zápornému výsledku, se jedná o ztrátu. Tento ukazatel nám dává informaci o úspěšnosti naší strategie, včetně našeho nastaveného money managementu.
Subjektivní pocit ztráty je daleko komplexnější než výše zmíněné způsoby a pasivně oba dva způsoby ovlivňuje po celou dobu tradingu, tzn. od počátku tvorby obchodní strategie až po její vyhodnocování.
Vyjadřuje náš vztah k tradingu, k penězům, k trhům, ale hlavně k sobě samotnému. Subjektivní pocit ztráty má u každého tradera trochu odlišné projevy a jinou intenzitu, což je dáno jeho aktuálním životním nastavením a přístupem k této činnosti. Nejčastěji se ale jedná o pocit podobný např. smutku, frustraci či zlosti.
Tyto pocity ale nastupují až se samotnou ztrátou, do té doby je totiž ve hře jedna z nejsilnějších emocí, která předchází všem dalším pocitům, a tou je strach.
Strach ze ztráty je v nás zakořeněna trvale a souvisí se strategickým myšlením, které plánuje a vizualizuje určitý budoucí stav. Tím, že strategické myšlení musí pracovat s budoucností a se všemi jejími možnostmi, automaticky dochází k variantě, kdy může dojít ke ztrátě.
Následně je mysl zaměřena pouze na tuto “překážku” v cestě a za každou cenu se ji snaží eliminovat (což z praxe víme, že není úplně možné). Kvůli této zaměřenosti na potencionální problém a následné hledání neřešitelného řešení, začínáme jednat a rozhodovat pod vlivem emoce strachu.
Je pochopitelné, že nikdo nechce přijít o něco, co již má, nicméně pokud v rámci osobního rozvoje dojde k pochopení své psychiky a svých emocí, může tak vzniknout rozhodnutí, že “mohu investovat maximálně tolik, kolik jsem ochoten ztratit”.
Emoce mohou následně ustoupit do pozadí a systém rozhodování bude očištěn od zavádějících vnitřních postojů, které nám dávají mylné informace.
Vyzkoušet si obchodování nanečisto, zcela zdarma a bez rizika, můžete na demo účtu u Purple Trading, forex brokera regulovaného v rámci celé Evropské unie. Zkušební demo účet zdarma si můžete založit na stránce zde: https://www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.