Tabulka, kterou vidíte před sebou ukazuje několik základních dat, podle kterých se můžeme, alespoň povrchně, orientovat. Zdrojem těchto dat je Ministerstvo financí a Český statistický úřad. Pro výpočet HDP byla použita výrobní metoda a je počítán pomocí cen z roku 2010.
Růst HDP – Kdy ekonomika rostla a kdy klesala?
Z tabulky je zjevné, že i přes mnoho kontroverzních vlád, které naše země měla, se české ekonomice daří a vyjma let 1997, 1998, 2009, 2012 a 2013 neustále roste. Pokud vezme prostý aritmetický průměr, zjistíme, že hrubý domácí produkt roste o 2,63% ročně, což určitě špatné číslo. Teoreticky se podle ekonomů máme každý rok lépe.
Z tabulky rovněž vyčteme, že se naše země v některých letech dočkala růstu, který přesahoval 6 procentních bodů. Pro některé může být tedy i odpovědí na otázku, jestli je současný přebytek státního rozpočtu způsoben pouze ekonomickým cyklem.
Kapitálové výdaje – Myslí stát na budoucnost a investuje?
Snad není na světě ekonom, který by zpochybňoval důležitost správných investic. Politici se často navzájem obviňují z toho, že peníze jen projídají a neinvestují. Tabulka zachycuje stát z pohledu investic od roku 2002 a je z ní patrné, že kapitálové výdaje stabilně rostou s výjimkou vlád Petra Nečase a Jiřího Rusnoka. Nechci dělat závěry za čtenáře, ale mnoho ekonomů by jistě nesouhlasilo s omezováním investičních výdajů v době krize. Šetřit se musí, ale omezovat investice je nerozumné a nezodpovědné, obzvlášť v době krize.
Kolik dlužíme?
Státní dluh je kapitola sama pro sebe. Více než samotné absolutní číslo je důležitější státní dluh vůči HDP. V tomto ohledu je potřeba si říci, že jsme jedna z nejméně zadlužených rozvinutých ekonomik na světě. K 1. 2. 2016 byl státní dluh něco okolo 39% vůči HDP. Z pohledu jednotlivých vlád nás nejméně zadlužovaly vlády Václava Klause, kdy dluh vůči HDP v některých letech dokonce klesal, ale je potřeba dodat, že Václav Klaus vládl v době privatizací státního majetku a do státní pokladny proudily finance z těchto odprodejů.
Levicové vlády Miloše Zemana, Vladimíra Špidly a Jiřího Paroubka zvládly státní dluh téměř zčtyřnásobit za pouhých 7 let. Bohužel, ani pravicové vlády Miroslava Kalouska a Petra Nečase nebyly o mnoho lepší a za šest let vlády podporované pravicí tento dluh ještě zdvojnásobily.
Poslední vládě se alespoň prozatím daří snižovat dluh jak z pohledu HDP tak z pohledu absolutního čísla a není to díky snižování investic (kapitálových výdajů). V minulém roce byly dokonce kapitálové výdaje nejvyšší v historii Českého státu a výrazně převýšily přirozený každoroční růst. Uvidíme však jaká čísla uvidíme ve výsledné bilanci státního rozpočtu za rok 2016, protože prozatím se zdá, že státní dluh skončí v historickém přebytku, ale zřejmě i na úkor poklesu investic, která ale i tak budou v součtu za rok 2015 a 2016 vyšší než investice státu v době krizové vlády Petra Nečase.
Autor by rád upozornil, že tyto data mohou být zavádějící a neodpovídají na vše. V případě zájmu o téma, můžeme příště rozebrat rozpočty posledních vlád s více detaily, aby si každý mohl utvořit obrázek o úspěchu jednotlivých vlád z pohledu ekonomických a statistických čísel.