Jedno vysvětlení jako lekci z historie jsme si uvedli už dříve, dnes se podíváme na aktuální politický konflikt na Ukrajině a jeho dopad na euro.
Panoval obecný konsensus, že euro bude na vyostření situace mezi NATO a Ruskem reagovat podobně jako v minulých obdobích zvýšeného rizika oslabením vůči americkému dolaru. Jak se však časem ukázalo, tento konflikt má z velké části pouze regionální charakter. A kapitál, který z Ruska pod hrozbou sankcí zaměřených na ruský finanční systém utíkal, si našel jiný směr – do Evropy.
V levém grafu můžeme vidět, že odliv kapitálu z Ruska dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku maxima od finanční krize, což bylo způsobeno jak prodejem ruských aktiv zahraničními investory, tak především převodem peněz majetných Rusů pryč ze své domoviny. Rozhodující je, do kterých měn Rusové tento kapitál převedli.
Vývoj kapitálových toků z Ruska (vlevo) a podílu ruských zahraničních investic podle zemí (vpravo):
Vítězem tohoto úprku se navzdory předpovědím analytiků stalo euro. Ruští investoři totiž mají v eurozóně vybudované zázemí a kontakty. Jak ukazuje druhý graf, eurozóna je zdaleka největším příjemcem ruských přímých investic mezi vyspělými zeměmi. Oligarchové tak využili svých společností v eurozóně k převodu bohatství a euro se stalo pro Rusy bezpečným přístavem.
Co se týče amerického dolaru, ten v této rovnici vůbec nefiguruje. Konflikt zřejmě nedosáhl takového stupně, aby se kvůli němu velcí globální hráči zbavovali eura a nakupovali místo něj americké dolary. Pokud budou sankce Západu i nadále mířit pouze proti představitelům ruského režimu, bude moci euro ze zvýšeného přílivu kapitálu profitovat. Jestliže se však situace zhorší a dojde i na hospodářské sankce, které eurozónu ekonomicky tvrdě zasáhnou, nebude už euro tak atraktivní.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: Ruská centrální banka, Bloomberg, efxnews.com, MT4