Ropa je při obchodním vyjednávání EU s Ruskem artikl číslo jedna. Jakékoliv vyhrocení situace a ohrožení dodávek ropy do Evropy by se projevilo prudkým růstem cen černého zlata. Jak je vidět z tabulky níže, pokud pomineme postižené Rusko, mezi vítěze by se v tomto případě řadily Norsko a Kanada, protože jsou největšími exportéry ropy vyspělého světa – cena by byla vysoko a zájem také, což by zvýšilo devizové inkaso a trh by tlačil na posílení místních měn NOK a CAD.
K vítězům by se přidal také USD, a to i přesto, že Spojené státy jsou stále největším čistým dovozcem ropy. Největší světovou ekonomiku už ale zdaleka vysoké ceny ropy příliš netíží. Díky možnosti navyšování těžby této suroviny z břidlic při vyšších cenách a energetické soběstačnosti by byl šok pro USA velice omezený. V případě USD by navíc velkou roli hrál jeho status bezpečného přístavu, ke kterému by se část trhu obracela, a hnala tak dolar na vyšší úrovně.
Největší čistí vývozci a dovozci ropy (2012):
Neutrální nálada by zastihla JPY. Při první reakci by také díky statutu bezpečného přístavu krátkodobě posiloval, pokud by se ale ceny ropy držely vysoko příliš dlouho, zasáhly by japonskou ekonomiku, která je po fukušimské tragédii ještě více závislá na dovozu pevných paliv, zvlášť tvrdě. Z fundamentálního pohledu by JPY následně ztrácel.
A kdo by se řadil mezi poražené? Je zřejmé, že Rusko by postihla prudká vlna odlivu kapitálu a ruský rubl (RUB) by oslaboval ještě strměji než doposud. Na straně těch, jejichž měna by s velkou pravděpodobností ztrácela, je také euro. Nejenže EUR není prvotřídním bezpečným svatostánkem, omezení obchodu s Ruskem a vyšší ceny ropy by tvrdě dopadly na křehké ekonomické oživení, kterým teď Evropa prochází. Němci by přišli o výhodné strojírenské zakázky a všichni členové měnové unie by platili Norsku a zemím Blízkého východu více za dováženou ropu.
Vývoj měnového páru EUR/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz