Jelikož tento článek nemá primárně poukazovat na to, proč vůbec Stop-Loss zadávat, ale na jeho vhodné použití, pojďme si tedy ukázat, jak s ním pracovat a jaké jsou možnosti jeho umísťování.
Stop-Loss v závislosti na vstupním bodě, tedy na svíčce, na které vstupujeme, se obvykle může zadávat dvěma způsoby:
1) Pod (při long vstupu) / nad (při short vstupu) svíci, která se nachází před svící, jež nám udává signál ke vstupu.
2) Pod / nad nejbližší předchozí swing trhu – zde je potřeba dobře rozpoznávat, zda jde opravdu o swing či pouhou zanedbatelnou korekci v trendu!
Stop-Loss bez závislosti na vstupním bodě se velmi často zadává na základě:
1) výpočtu (poměr mezi potenciálním ziskem a ztrátou)
2) pod / nad předchozí důležitou support / resistance zónu
Aby byl pochopitelný rozdíl mezi výše uvedenými postupy zadávání Stop-Lossu, tak si níže všechny čtyři možnosti blíže rozebereme na stejném grafu a se stejným místem možného vstupu do trhu.
1) Stop-Loss pod / nad svící, která se nachází před svící, jež nám udává signál ke vstupu:
Na grafu je znázorněna vstupní, v našem případě long, svíce, které předchází také long svíce se spodním dlouhým stínem.
Stop-Loss, který je takto umisťován, je obvykle relativně malý a zároveň je přizpůsoben aktuální volatilitě a situaci na trhu.
2) Stop-Loss pod/nad nejbližší předchozí swing trhu:
Znovu zde můžeme vidět stejnou vstupní svíci, ovšem umístění Stop-Lossu se zde odehrává na úrovni přechozího swingu.
Stop-Loss se v tomto případě běžně umisťuje několik pips pod uvedený swing a nejvyšší možné umístění Stop-Lossu by mělo být na úrovni LOW tohoto swingu (pozor, zde je ovšem velká pravděpodobnost, že se sem cena znovu dostane a trh se zde odrazí, proto je vhodnější umístit Stop-Loss o několik pips níže).
K této možnosti umístění Stop-Lossu přistupují spíše krátkodobí či střednědobí swing tradeři.
3) Stop-Loss na základě výpočtu (poměr mezi potencionálním ziskem a ztrátou):
Na výše uvedeném grafu je zeleně uvedený možný vstup do pozice (long), dále jsou zde zobrazeny dvě horizontální linie. Linie níže představuje pro tento příklad ukázkový Stop-Loss a linie výše pak Profit-Target. Poměr mezi potencionálním ziskem a ztrátou je stanoven na 3:1, a proto je Stop-Loss umístěn 500 bodů (50 pipů) pod vstupem a Profit-Target 1500 bodů (150 pipů) nad vstupem.
Tato metoda umisťování Stop-Loss příkazu je velmi univerzální, a proto je využívána napříč všemi typy obchodníků. Poměr mezi ziskem/ztrátou (RRR) si musí každý trader zvolit sám podle vlastního uvážení. Nevýhodou však je, že fixní poměr RRR obvykle není přizpůsoben aktuálním podmínkám na trhu.
4) Stop-Loss pod/nad předchozí S/R úroveň:
Poslední příklad, jak profesionální obchodníci často umisťují Stop-Lossy, je za pomoci S/R úrovní.
K umístění Stop-Lossu v případě long pozice dochází obvykle pod předchozí S/R úroveň, která je viditelná na výše uvedeném grafu. Stop-Lossy se v tomto případě běžně neumisťují na základě aktuální S/R úroveně (viz. graf výše), jelikož je zde velké riziko, že trh může okolo této úrovně vytvářet korekce a zasáhnout Stop-Loss, aniž by skutečně došlo ke změně trendu.
K nastavování Stop-Lossů pomocí S/R úrovní přistupují spíše střednědobí a dlouhodobí obchodníci, kteří realizují relativně méně obchodů, což jim umožňuje umisťovat Stop-Lossy dále od vstupní pozice. S/R zóny však mohou být velmi užitečné i pro intradenní tradery a scalpingové strategie.
Závěr
U dlouhodobých strategií je také důležité zmínit, že na ziskovosti pozice se může nemalou měrou podílet i swap, který je započítáván zvlášť do celkového zisku / ztráty obchodní pozice. Dejte si proto pozor na záporné swapy, které již po několika málo dnech mohou dosahovat i několika jednotek až desítek pips.
Každá z uvedených možností umístění Stop-Lossu má svá pro i proti a je jen na každém jednotlivém traderovi, kterou možnost si zvolí. Volte proto obezřetně a co nejvhodněji vzhledem k vámi použité obchodní strategii.
Různé taktiky a strategie zadávání Stop-Lossů si můžete vyzkoušet nanečisto, zcela zdarma a bez rizika, na demo účtu u Purple Trading, forex brokera regulovaného v rámci celé Evropské unie. Zkušební demo účet zdarma si můžete založit na stránce zde: https://www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.