Největšímu producentu, Brazílii, který saturuje 40 % globálního kávového trhu, pomrzla velká část letošní produkce. Nabídka je tedy utlumená a nelze rychle zvýšit, protože od zasazení kávovníku do první sklizně uběhnou 3-4 roky. Poptávka naopak zůstává vysoká, káva zkrátka nemá příliš vhodných levnějších substitutů, ke kterým by se spotřebitelé uchýlili.
Výsledkem je zmíněný raketový růst ceny kávy. V tuto chvíli nepomáhá ani slabý brazilský real, který by náklady na její produkci zlevňoval, protože „výroba“ zkrátka nelze rychle zvýšit. Brazilští pěstitelé, kterým se mrazy vyhnuly, tak mohou počítat slušné zisky.
Vývoj ceny kávy v amerických centech za libru (denní graf – D1):
Částečně by mohlo nabídce pomoci obnovení plných exportů druhého největšího producenta, Vietnamu, kde přístavy během místního letního lockdownu pracovaly v omezeném režimu. I tak ale aktuální růst ceny kávy nevypadá na dočasnou záležitost. Trh s futures naceňuje dodávky kávy na rok 2023 na 2,25 USD za libru, což je takřka totožná cena v porovnání se spotem.
Spekulovat na další růst ceny kávy při aktuálních vyšších cenách už ale vypadá jako rizikový obchod. Závěrem by se spíše investoři měli vyhnout velkým kavárenským řetězcům, např. Starbucks nebo Tim Hortons. Těm totiž výrazně vzrostou náklady na hlavní surovinu i mzdy a to s rizikem, že lokální lockdowny omezí návštěvnost jejich podniků.
Největší světoví producenti kávy, v počtech 60kg pytlů:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, USDA, Visual Capitalist