Sobota 21. prosince 2024 16:46
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Jak řídit své portfolio v tržních cyklech?

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Dnešní blog je poslední pokračování dvou předchozích blogů na téma tržní cykly, tentokrát na slibované téma, jak řídit a ochránit své portfolio. Na zázračné nebo sofistikované rady rovnou zapomeňte, selský rozum opět vítězí.


Stejně jako minule, ráda bych hned na začátku uvedla, že myšlenky a koncepty nejsou moje, ale čerpám z knihy Howarda Markse „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“ a že myšlenky v tomto i minulých článcích se vztahují primárně na akciové trhy.

Opět je tu sentiment trhu anebo kdo chce, může použít check-list

Pro ochranu a řízení portfolia je naprosto zásadní určit, v které části cyklu se nacházíme, to je jasné. V minulém blogu Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně, jsem se touto otázkou už zlehka zabývala a pro připomenutí, hlavní závěr byl, že Howard Marks pro určení přibližné fáze cyklu používá základní makroekonomické ukazatele a jako zásadní je pro něho celkový sentiment na trhu. Žádné grafy, technické indikátory či složité výpočty, nic, čím by si člověk mohl nějak konkrétněji pomoci.

Pod blogem Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně, se rozběhla velmi zajímavá diskuze na téma, jak by se sentiment trhu dal kvantitativně měřit. Hodně jsem nad tím přemýšlela, ale mně osobně jsou bližší spíše „softové“ přístupy než ty matematické, takže jsem se rozhodla ctít i nadále linii Howarda Markse a při analýze sentimentu využívat pouze jeho kritéria.

V další části knihy jsem objevila zajímavou tabulku, kterou jsem lehce upravila a doplnila o pár věcí, které mi k tomu dávají smysl. Howard Marks k tomu uvádí: „Vezměte prosím na vědomí, že tyto body nejsou vědecky ověřené, nejsou kvantitativní a nejdou kvantifikovat, a jsou snad i trochu humorné. Měly by vám ale ukázat, na co si dát pozor.“

Pro lepší pochopení tabulky znovu uvádím obrázek s fázemi cyklu, protože na ně v tabulce odkazuji.


A zde je slibovaná tabulka/check-list. Použití je jednoduché – čím více zaškrtnutých položek ve sloupci „TRH ROSTE A DOSAHUJE VRCHOLU“, tím více je trh v některé z fází a), b) nebo c) a naopak, čím více zaškrtnutých položek ve sloupci „TRH KLESÁ A DOSAHUJE DNA“, tím více je trh v některé z fází d), e) nebo f).

Význam tabulky pro mě krásně shrnuje věta citovaná výše „Měly by vám ukázat, na co si dát pozor.“, protože to je podle mě přesně to, oč tu běží – jedna věc sama o sobě nic zásadního nevypovídá, ale všechny v souhrnu už dávají velmi zajímavý a ucelenější obrázek.



Zkušenost je vítěz

Pro matematicky nadané jedince (mezi které se bohužel neřadím): domnívám se, že přesnou náladu na trhu a fázi cyklu prostě přesně kvantitativně změřit nejde. Teorie efektivních trhů je už jako dominantní teorie překonaná a je obecně přijímané, že cenu akcií ovlivňují více či méně i emoce účastníků trhu. Bublina na trhu i dno se podle mého názoru velmi podobají davové psychóze, kde u vrcholu a na něm vládne naprosto iracionální euforie, a naopak u dna a na něm vládne naprosto iracionální pesimismus a deprese. Intenzitu a fázi davové psychózy také není možné přesně změřit (a už vůbec ne předvídat), stejně jako dynamiku, s jakou postupuje, a to samé podle mě platí i pro akciový trh.

Takže se podle mě musíme smířit s tím, že stav sentimentu a fázi cyklu na akciových trzích můžeme odhadnout s určitou (spíše větší) mírou nepřesnosti a v dlouhodobém horizontu podle mě stejně vítězí „gut feel“ získaný zkušeností. A toto ostatně podporuje i úsloví, že trading je spíše umění než vědecká disciplína.

Dá se tedy vůbec řídit své portfolio? A pokud ano, jak?

Za mě jednoznačně ano, řídit a ochránit se dá. A jak? Howard Marks k tomu uvádí: „Zamysleme se nad investičními strategiemi. Je nezbytné pochopit, že nic nebude fungovat navždy: žádný přístup, pravidlo ani proces nemůže neustále dosahovat nadprůměrných výsledků. Za prvé, většina cenných papírů a přístupů je správná jen pro určitá prostředí a části cyklu, a pro ostatní neplatí. A za druhé, minulé úspěchy samy o sobě znamenají menší pravděpodobnost budoucích úspěchů."

Odpověď je tedy až směšně jednoduchá: záleží na obchodní strategii každého.

Howard Marks je hodnotový investor a kontrarián, stejně jako Warren Buffett, při růstu prodává a klesající trh vnímá jako skvělou příležitost k nákupům. Pokud trh klesá ještě dále, tak kontrarián přikupuje tak dlouho, dokud se trh neotočí. Čím větší sleva, tím výhodnější nákup.

Kdo je trendový či swingový obchodník a spekuluje pouze na růst akcií, při rostoucím trhu také prodává jako kontrariáni, při poklesu ale drží hotovost a čeká na známky, až se trend zcela prokazatelně začne otáčet nahoru, a pak začne nakupovat. Toto je můj styl obchodování akcií a za sebe to vnímám tak, že až v levém sloupci tabulky TRH ROSTE A DOSAHUJE VRCHOLU budu mít zaškrtané klíčové hodnoty, které pro mě jsou: Ekonomika obecně, Ekonomický výhled, Úrokové sazby, Nálada na kapitálových trzích, Převažující nálada/vyznění ekonomických zpráv v médiích, Věřitelé (poskytování peněz), Množství nových IPO, Zapojení retailových investorů a Fondy, pak začnu hledat potvrzení změny sentimentu na grafech a pak až se vydám na nákupy.

Kdo je trendový či swingový obchodník a spekuluje na pokles cen akcií, pak to má samozřejmě opačně, než je předchozí případ.

Kdo má rád strategii „buy and hold“ a má hodně dlouhý investiční horizont v řádu více let, tak ten své portfolio a nervy ochrání asi nejlépe tak, že se při klesající fázi trhu raději nebude dívat na výkonnost svého portfolia, aby zbytečně nedostal depresi. Pokud člověk drží silné tituly, zde více než jinde platí pravidlo, že čas všechny rány zhojí.

Scalperům jsou podle mě cykly a fáze jedno 😊 Ale nikdy jsem tímto způsobem neobchodovala, takže je to pouze můj názor.


Závěrem

Na první pohled by člověk mohl říct, že knížka vlastně nepřináší nic nového. Bohužel neobsahuje žádný spolehlivý výpočet/ukazatel nebo metriku, jenom věci, které vlastně každý tak nějak ví nebo tuší.

Pro mě byl ale zásadní a nesmírně inspirativní způsob, jakým se Howard Marks dívá na trhy a cykly a uvědomila jsem si, že sentiment je na trhu zásadnější, než jsem si dříve myslela. Baví mě jeho výčty „softových“ kritérií, které jsou uvedené v tabulce výše, protože když se člověk oprostí od toho, že není možné získat nějakou přesnou hodnotu či indikátor, právě sledování takovýchto parametrů spolu s grafy dává člověku kontext a věřím, že v dlouhodobém horizontu pomůže získat onen báječný „gut feel“. Doufám, že i pro vás byly myšlenky Howarda Markse inspirativní a pokud ne, tak nevadí, věřím, že každá informace, i ta, která může mít zdánlivě malou hodnotu, se hodí.

Všem traderům přeji dobrý úsudek a dobré obchody.

Marika Čupa

Mimochodem s Ondrou Hartmanem pořádáme v sobotu 17. září seminář pro začátečníky na téma Ziskové obchodování akcií. Kdybyste měli chuť přijít, rádi vás uvidíme. Bližší informace zde.

Zdroje: Kniha Howarda Markse - „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“


Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak psychicky ustát tržní korekce v ziskovém obchodě
    Předčasné ukončování ziskových obchodů je velkým problémem mnoha traderů. V tomto článku se zamyslíme nad tím, proč k tomuto chování dochází, a jak jej ze svého tradingu odstranit.
  • Jak psychologie ovlivňuje likviditu?
    V tradingu není nic tak, jak se zdá na první pohled. Likvidita trhu, základní aspekt finančního světa, je ovlivněna mnohem víc než jen čistě ekonomickými faktory. V srdci tohoto fenoménu leží lidská psychologie – soubor emocí, očekávání a chování obchodníků, které formují tržní prostředí.
  • Jak reagovaly akciové futures na divokou debatu Trumpa a Bidena?
    První debata pro volby 2020 byla zajímavá podívaná hodná televizní show. Neustále překřikující Trump doplňovaným Bidenem, kterému tekly nervy tak, že se uchyloval k jasným a přímým urážkám. Jak na tak kuriózní situaci reagovaly futures amerických indexů a další aktiva?
  • Jak reagovat na neočekávané tržní události?
    Černé labutě - ty nečekané momenty, kdy se zdá, že celý finanční svět zadržuje dech. Od politických otřesů přes přírodní katastrofy až po finanční krize, každá z těchto situací může vyvolat vlny nejistoty na trzích. Jak na ně tedy reagovat? Jak se připravit na nečekané a využít to ve svůj prospěch, aniž byste se nechali strhnout emocemi?
  • Jak Robinhood mění svět tradingu a jak se z toho poučit
    Pravidelně chodím na dlouhé procházky, během kterých poslouchám rozhovory z dílny světových deníků jako je Forbes a The Economist. V druhém zmíněném vyšel rozhovor s mladíkem, který na aplikaci Robinhood vložil veškeré své úspory a podařilo se mu je několikanásobně zhodnotit. Sám pro sebe jsem si říkal, že to nemůže dopadnout dobře.
  • Jak rychle se dostane vakcína po světě?
    Americká biotechnologická společnost Moderna včera přišla s reportem, že její vakcína je účinná z 94 %. Zároveň společnost už požádala FDA o nouzové schválení vakcíny, aby mohla první dávky distribuovat do konce letošního roku. U regulátorů žádají o nasazení vakcíny další dvě společnosti. Obecně se na distribuci a vakcíny a rychlost, jakou se dostane vakcíny mezi lidi, podívala americká investiční banka Goldamn Sachs.
  • Jak řešit korelace otevřených obchodních pozic
    Korelace je v tradingu velmi častý jev. V tomto článku si představíme dva základní způsoby, jak řešit korelaci dvou a více otevřených obchodních pozic.
  • Jak řídit otevřené pozice na forexu
    Všechny obchodní strategie jsou strukturovány tak, že obchodník ví, kdy má otevřít obchodní pozici a kdy ji také má uzavřít. Drtivá většina strategií však prakticky neodpovídá na otázku, jak efektivně řídit otevřenou pozici, i přesto, že to často do značné míry může zvýšit ziskovost. V tomto článku se na tuto problematiku zaměříme.
  • Jak řídit poměr výnosu vůči riziku?
    Ve financích bývá výše potenciálního výnosu úměrná výši rizika. Jako investor či trader musíte bedlivě vyhodnocovat potenciální výnosnost dané obchodní příležitosti zároveň s jejími možnými riziky. Pokud jste úspěšný obchodník, dokážete mezi příležitostmi vybírat dlouhodobě ty s nižšími riziky a vyššími výnosy. Jak asi víte, trading není jen o správném čtení trhu a analýzách, ale také o dobré strategii řízení rizik ve vztahu k potenciálním výnosům. O tom bude i dnešní příspěvek.
  • Jak řídit svá rizika dle profesionálních traderů?
    Obchodování na finančních trzích, potažmo na trzích měnových je velmi riskantní činností, která se do značné míry podobá, co se týče emocí, extrémních sportům. Samozřejmě záleží na tom, jakým typem obchodníka jste. V případě, že využíváte maržových produktů je nesmírně důležité mít solidní strategii řízení obchodních rizik. Dnešní příspěvek se bude zabývat tím, jak na rizika nahlíží profesionální tradeři a jak si z nich vzít příklad pro své vlastní obchodování.
  • Jak se bránit zvyšování cen energií
    Na současné zdražení ceny elektřiny, plynu nebo benzínu se dá dívat i z investičního hlediska. Vyplatí se výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo? Dá se případně investovat nebo uspořit v energiích jinak, že by výnos kompenzoval vyšší náklady na vytápění?
  • Jak se chránit před globálními riziky?
    Jak ekonomická, tak politická globální nejistota se v poslední době stupňuje a valí se na finanční trhy ze všech koutů světa – krach portugalské banky Espírito Santo, bankrot argentinské vlády či opětovné seskupování ruských vojenských jednotek u ukrajinských hranic. Stačí, aby přišla výrazně negativní událost typu černé labutě, a dosavadní klid se může obrátit vzhůru nohama.
  • Jak se konkrétně poučit z tradingových chyb?
    Ze všech stran slyšíme, že chybami se člověk učí, ze ztrátových obchodů se musíme umět poučit, apod. Ale co to konkrétně znamená a jak na to?
  • Jak se mění portfolio W. Buffetta a proč by vás to mělo zajímat
    Jméno legendárního investora zná pravděpodobně každý z vás, přesná skladba portfolia jeho investiční společnosti Berkshire Hathaway však až tak známá není. Podívejte se na největší pozice v portfoliu slavného “věštce z Omahy” a nechte se inspirovat jeho investiční strategií. Na jaký sektor aktuálně Warren Buffett sází? Věští slavný investor nadcházející krizi? Přinášíme vám největší pozice a také změny, kterých portfolio Warrena Buffetta doznalo v roce 2022.
  • Jak se naučit trading bez použití Instagramu
    Tradiční návštěvníci portálu FXstreet.cz to možná neví, nicméně někteří obchodníci na forexu se začali setkávat na sociální síti Instagram kolem kontroverzních multi-level-marketing skupin New Flow a Cash Warriors. Nebudu tyto pofidérní skupiny komentovat, ostatně to za mne udělala již ČNB (upozornila na jejich aktivity), ale pokusím se ctěnému čtenáři z řad ostřílených traderů nebo naprostých nováčků ukázat, že získat mnoho zajímavých informací o forexu lze i zadarmo a bez různých pochybných instagramových skupin.
  • Jak se neutopit v grafu
    Všichni, kdo čtou moje příspěvky, tak vědí, že moje obchodování je jednoduché, bez zapojování nějakých kouzelných faktorů, respektive bez nejrůznějších „pojišťovadel“. Dokonce jsem v jednom ze svých článků o svém obchodování psal jako o bezdotykovém. To je samozřejmě dáno i tím, že používám AOS, ale nelze zapomenout, že můj graf je naprosto „čistý“. Současně se ale také přiznávám, že tomu tak nebývalo vždy a ve svých začátcích jsem se v tom patlal jako celá řada dalších. A proto vám zkusím povědět, jak jsem se od složitého dostal k jednoduchému.
  • Jak se obchodovalo v dubnu podle fialových indikátorů
    Měsíční hodnocení tradingových seancí s využitím purple indikátorů je opět zde a snad netřeba dodávat, že duben měl díky různým událostem zase co nabídnout. Nicméně, k čemu že vlastně v dubnu 2020 došlo? Například jsme se stali svědky událostí, které byly do té chvíle zcela bezprecedentní a nemyslitelné. Zboží, co nikdo nechce, auta skladovaná na letištích a ropa za kterou se platí odběratelům, to představuje jen malý výčet následků koronavirové krize, kterou ještě k tomu doprovázela ropná válka světových velmocí.
  • Jak se obchodovalo v květnu podle fialových indikátorů
    Svět se pomalu vzpamatovává z událostí minulých měsíců a my tu máme opět naše měsíční zhodnocení obchodních seancí s využitím purple indikátorů. Tak jako vždy, i v květnovém měsíci připravily naše indikátory mnoho příležitostí, díky kterým mohli obchodníci dosáhnout velmi zajímavého zhodnocení. Na nic tedy nečekejme a pojďme se na to vše podívat.
  • Jak se ochránit před riziky pomocí diverzifikace?
    Každý den dochází k událostem, které ovlivňují všechny trhy. Někdy to mohou být pozitivní zprávy o zaměstnanosti, výsledkové sezóně nebo o pozitivním ekonomickém růstu, z kterého všechny trhy profitují. Na druhé straně můžeme být často svědky i negativních zpráv, které nepříznivě působí na naše investice a portfolio. Jediný způsob, jak se tady tomu vyvarovat je buď neinvestovat vůbec, anebo se zaměřit na kvalitní řízení rizik a diverzifikaci.
  • Jak se orientovat ve světě investování?
    Investování prostřednictvím akcií nebo ETF je v posledních letech stále populárnější. Svět financí je však složitý a zejména v počátcích je velmi obtížné se v něm orientovat. Na první pohled to zní jednoduše - vždyť si koupím akcii nebo ETF - tak co by na tom mohlo být složitého?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank