V Praktickém okénku minulý týden jsme si ukázali dva obchody, které byly realizovány na základě jedné myšlenky, se vstupem do obchodní pozice v jednom okamžiku. Ovšem scénář obou obchodních pozic měl odlišný průběh. Nejprve se obě pozice vydaly do zisku, ovšem po nějaké době se jedna pozice nejprve vrátila na svou vstupní hodnotu (break even) a pokračovala do ztráty, zatímco druhá pozice pokračovala v budování zisku.
V tomto článku se pokusíme zamyslet nad tím, jak se v takovýchto případech zachovat a jaké zvolit řešení, které bude dlouhodobě funkční a dokáže zajistit zisky i v případě, kdy jedna obchodní pozice tvoří zisk a druhá ztrátu.
1) Nedělat vůbec nic
První možností jak se v tomto případě zachovat je nedělat vůbec nic, respektive nikterak do obchodů nezasahovat. Každá obchodní strategie má totiž nastavená určitá pravidla, která když se dlouhodobě nedodržují, tak nelze mluvit o obchodním plánu. Nic nedělání ovšem v takovém případě může být poměrně psychicky náročné, hlavně tehdy, jedná-li se o obchod na vyšších časových rámcích. Ono udržet nervy na uzdě buď několik hodin, nebo i dní, nemusí být nic příjemného a takto vyvolaný stres může mít vliv nejen na osobní život, ale také na další obchody, které budou během té doby realizovány.
Osobní pohled na tento přístup:
Strávil jsem několik let tím, že jsem „věřil“ dlouhodobé statistice, že když ponechám oba obchody otevřené s tím, že jeden přinese zisk a druhý ztrátu, i přes to budu díky pozitivnímu RRR ziskový. No nebudu lhát, tento styl mi nikdy nefungoval. Idea to je sice pěkná, ale ve většině případů, kdy jsem si „seděl na rukách“ a nechal oba obchody otevřené, se stalo to, že jeden přinesl plnou ztrátu a druhý před profitem, nebo na cestě k němu, změnil sentiment a šel se také pozdravit se stop lossem.
2) Výběrem zisků ještě nikdo nezchudl
Druhý přístup k problematice korelujících otevřených pozic je o něco aktivnější a psychicky příjemnější. Na druhou stranu vyžaduje alespoň základní dovednosti řízení obchodní pozice a určité schopnosti ovládat vlastní emoce, především pak chamtivost. Při řízení obchodní pozice v zisku, je důležité se zbavit právě chamtivosti v kombinaci s nadějí, že obchod zasáhne profit. Naopak při řízení pozice ve ztrátě je důležité se povznést nad strach a rozpaky z toho, že bude ve výpisu obchodů figurovat ztráta. To nejdůležitější je dlouhodobá ziskovost!
Osobní pohled na tento přístup:
Jak je z obchodů v Praktickém okénku patrné, volím při řízení korelačních obchodních pozic přístup „vzít zisk a pryč“. V mém zájmu totiž není vysedávat u platformy a doufat, že zafunguje dlouhodobá statistika, protože již vím, že nezafunguje. Raději si na cenovém grafu najdu technické úrovně, na kterých hodlán korelující obchody ukončit tak, že ve finále sklidím menší zisk. Když jsem se přeorientovával na tento styl obchodování, připomínal jsem si poučku: „Výběrem zisků ještě nikdo nezchudl“, což mi pomáhalo přijmout to, že uzavírám obchod ve ztrátě, byť malé.
TIP: Při praktikování aktivního řízení obchodních pozic není na škodu se čas od času zastavit a zamyslet se nad tím, zda je pozice řízena pod vlivem strachu, nebo zda se skutečně jedná o racionální řízení obchodní pozice. Pokud jsou obchody ukončovány předčasně pod vlivem strachu, je potřeba zapracovat na své psychice, protože by se pak mohlo snadno stát, že se výsledek obchodování bude pohybovat kolem nuly a kvůli nulovým ziskům přeci nikdo neobchoduje.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass