Takzvanými Černými labutěmi jsou myšleny neočekávané, vzácné události s extrémními dopady, které mění pravidla hry na trzích. Tyto události jsou těžko předvídatelné, resp. jsou téměř nemyslitelné, a proto mají dalekosáhlé důsledky pro obchodníky, investory, banky, finanční instituce a vlastně i celosvětovou ekonomiku.
Jak tedy reagovat, když už taková situace nastane?
Flexibilita a připravenost
Klíčem je flexibilita a schopnost rychle reagovat. Umět rychle se přizpůsobit nově vzniklé situaci je v tradingu málo probíraná, ale extrémně účinná metoda. Součástí plánu je mít připravené strategie pro různé scénáře, kterou mohou (i nemohou) nastat.
Zvažte vytvoření tzv. "plánu B" pro situace, které by mohly vaše pozice ohrozit. Tento plán by měl zahrnovat jak preventivní opatření, tak i konkrétní kroky k zajištění pozic nebo k jejich uzavření v případě potřeby.
Může se jednat o takové praktické rady, jako jsou nastavené alarmy, připravený telefon (pokud zrovna nemohu být u PC), diverzifikace tradingového kapitálu mezi více brokerů s různými typy strategií a instrumentů, rozumný risk management s jasně stanoveným StopLossem, apod. (každopádně během extrémních situací vaše otevřené pozice pravděpodobně nebudou uzavřeny na vámi zvoleném StopLossu).
Monitorování signálů
Důležitým aspektem je neustálé monitorování trhu a zpráv, které by mohly naznačovat nadcházející změny. Technologie a různé obchodní platformy dnes nabízejí nástroje pro sledování tržních událostí v reálném čase, což vám umožní rychle reagovat na nové informace.
Na druhou stranu ale není vhodné podléhat paranoie a vidět neustále za každým rohem riziko, jelikož toto nastavení mysli v rámci psychologie tradingu povede spíše k přehnané opatrnosti až paralýze k otevírání pozic.
Většina lidí černé labutě predikovat nedokáže, nicméně existují konkrétní metody, které mohou pomoci s monitorováním signálů a přípravou na neočekávané události.
3 metody jak se připravit na neočekávané události:
1) Scenáristické plánování:
Tato technika spočívá ve vytváření různých hypotetických "co kdyby" scénářů, které simulují různé tržní situace. Obchodníci mohou vytvářet modelové situace zahrnující neočekávané politické události, ekonomická oznámení nebo krize a následně plánovat své reakce, jako je uzavření pozic, zajištění nebo změna alokace aktiva, a to s přesně popsaným postupem.
2) Risk management:
Jak jsem zmiňoval výše, je třeba si sestavit soubor strategií a pravidel k omezení potenciálních ztrát. Nastavte pevné stop-loss příkazy pro každou pozici, aby se automatizovaně uzavřely v případě, že trh pohne proti vaší pozici. Diverzifikujte portfolio mezi různé aktiva a trhy, abyste snížili celkové riziko.
3) Analýza volatility:
Jedná se o velmi účinnou metodu zahrnující studium cenových grafů a indikátorů k odhalení trendů a varovných signálů na trzích. Můžete používat indikátory jako např. ATR či ADR, apod. pro měření tržní volatility a identifikaci neobvykle vysokých výkyvů, což může naznačovat příchod nečekané události. Bollingerovy pásma mohou pomoci určit, kdy cena aktiva vychyluje z běžného rozsahu, což může být signál pro možné tržní otřesy. Také sledování indexu VIX může pomoci odhalit zvýšený tlak v ekonomice.
Může to být i příležitost?
Každá krize nebo neočekávaná událost může přinést i příležitosti. Zatímco někteří mohou panikařit, chladně myslící obchodníci mohou najít výhodné body pro vstup nebo využít přehnaných reakcí trhu ve svůj prospěch. Nicméně, je důležité pečlivě zvážit všechna rizika a nechat se vést daty, nikoli emocemi. Realita totiž mnohdy ukazuje, že extrémní pohyby na trzích spíše stojí obchodníky peníze.
Na druhou stranu ale tyto situace nepřichází tak často a pro mnoho spekulantů znamenalo správné vyhodnocení ty nejlepší obchody (viz. George Soros a černá středa na libře). Dalším příkladem je třeba Brexit – událost, která způsobila významné otřesy na trzích. Ti, kteří monitorovali politický vývoj a byli připraveni na různé výsledky referenda, mohli efektivně reagovat na prudké pohyby GBP a dalších souvisejících aktiv. Zatímco někteří zaznamenali ztráty, jiní, kteří měli předem připravené strategie, dokázali tyto dramatické události obrátit ve svůj prospěch.
Pro začátek je ale vhodnější tyto situace sledovat a studovat a připravovat se na ně. Případně časem do nich můžete zkusit s menším objemem a kapitálem nastoupit (pokud vás v daný moment trh pustí).
Závěr
Neočekávané tržní události prostě dříve nebo později přijdou a budou přicházet, jen nevíme kdy. Ať už to byl v posledních letech covid nebo válka na Ukrajině, vždy je vhodné připravit se na různorodé tradingové scénáře, protože jejich nástup může představovat jak významná rizika, tak i neopakovatelné příležitosti.
Přeji mnoho štěstí a kvalitní přípravu!
Pepa Zeman