Rozpoznávání skutečných chyb
Nejde jen o to přiznat si chybu, ale hlavně pochopit, proč k ní došlo a jak ji příště předejít. Ne každý ztrátový obchod musí být nutně chybou. Stejně tak i ziskový obchod může být chybou, pokud se jednalo o exces od vaší strategie a měli jste jen prostě štěstí.
Trhy jsou nevyzpytatelné a ztráty stoprocentně budete inkasovat, i když všechno uděláte správně. Ale když obchodujete proti svým pravidlům nebo se necháte unést emocemi, to už je něco, z čeho se musíte poučit.
Vzpomínám si na vlastní chyby z minulosti, jako např. když jsem v začátcích obchodoval bez stop-lossů a přišel tak o celý účet. Akcelerátorem této chyby byl i martingale styl, který dnes již nepoužívám.
Co bývá nejčastější chybou?
S klienty na konzultacích rozebírám mnoho různorodých přístupů k tradingu, ale dlouhodobě pozoruji opakující se vzorce v tradingových chybách. Zde je jejich stručný výčet:
1. Obchodování bez jasného plánu nebo strategie.2. Nepoužívání stop-lossů.
3. Přehnaně zbytečný risk na 1 obchod či dokupování pozic.
4. Nedodržování money managementu.
Každopádně abychom se skutečně poučili z našich tradingových chyb, je nezbytné nejen je identifikovat, ale také zavést specifické kroky pro jejich nápravu. Tady je několik konkrétních technik, na kterých s klienty pracujeme:
1. Identifikace chyby: Nejdříve si ujasněte(tedy konkrétně a objektivně definujte), co přesně bylo chybou. Byl to nesprávný vstup? Neadekvátní stop-loss? Nebo impulsivní obchod mimo vaši strategii? Pokud bojujete s emocemi, je vhodné nejdříve nechat jejich vliv opadnout, než se do této identifikace pustíte.
2. Pochopení příčiny: Zjistěte, co stálo za touto chybou. Bylo to kvůli nedostatečné analýze, emocím jako strach nebo chamtivost, nebo kvůli nedostatku disciplíny? Mnohdy se vyplatí jít trochu dál za tyto důvody a ptát se proč. Rozkládáním těchto důvodů se můžete dostat až ke kořenům vaší samotné psychiky.
3. Zaznamenání a analýza: Vytvořte si záznam o svých chybách a analyzujte je. Zaznamenejte si podrobnosti o obchodu, vaše myšlenkové procesy a tržní podmínky. Proto je velmi důležité vést si obchodní deník, ideálně mít i jeho součástí emoční deník, do kterého si můžete i zapisovat, jak jste se při daném obchodu cítili.
4. Nápravná opatření: Na základě vaší analýzy vytvořte konkrétní plán, jak předejít podobným chybám v budoucnu. To může zahrnovat drobnou změnu vaší strategie, lepší přípravu nebo zdokonalení vašich obchodních návyků. Vhodná může být i práce na své emoční regulaci za pomoci terapeuta nebo kouče.
5. Testování a adaptace: Testujte nové přístupy v praxi a buďte připraveni je dále upravovat. Trading je dynamický a vyžaduje neustálou adaptaci. V závislosti na času, který tradingem trávíte, může být doba testování různě dlouho pro scalpera, intraday obchodníka, swingového i pozičního tradera.
Tato cesta zlepšování a adaptace vám umožní dosáhnout konzistentních výsledků a vyhnout se opakování stejných chyb.
Držím palce s tradingem!
Pepa Zeman