Co je to diverzifikace?
Myšlenka diverzifikace je velmi jednoduchá. Spočívá v tom, že se obchodník rozhodne investovat do několika různých oblastí trhu, díky čemuž sníží riziko, kterému se vystavuje. Pokud bude tedy postihnuta jedna část trhu, zbytek investic by měl být relativně v pohodě. Mějte na paměti, že nikdy nejste chráněni na 100 % a něco jako investice bez rizika neexistuje. Navíc vás diverzifikace neochrání proti všem druhům rizik.
Systematické vs. nesystematické riziko
Nesystematické riziko je riziko, kterému lze zabránit a je spojeno s konkrétní trhem, nebo firmou. Riziko se může týkat geografické polohy, typu sektoru nebo způsobu držení daného aktiva. Často můžeme slyšet i o měnové diverzifikaci, která je taky v poslední době velmi relevantní.
Systematické riziko je naopak riziko, kterému jsou vystaveny všechny firmy a trhy. Pokud přijde krize, která postihne celý svět, jen těžko se budete proti takovým okolnostem bránit. Pořád můžete zkusit mít něco ve zlatě, starožitnostech nebo v jiných alternativách, avšak i tak se poklesu nemusíte vyhnout.
Proto je důležité myslet na to, že diverzifikace vám pomůže zmírnit riziko, ale neochrání vás proti všem nástrahám trhu. Jedním ze způsobů, jak se můžete nadále ochránit může být například takový hedging pomocí něhož můžete působení rizika snižovat a zároveň se soustředit i na profitování.
Jak správně diverzifikovat
Nejvíce záleží na tom, jak chcete investovat a do čeho. Pokud se například zabýváte komoditami, je jasné, že by bylo vhodné se zaměřit například na více než jen na zlato. V rámci investování nezapomínejte, že není na škodu mít zlato nejen v digitální ale i fyzické podobě. U akcií to už je o něco těžší. Nejprve je vhodné se podívat na geografické umístění. Pokud už máte v portfoliu americké akcie, je potřeba do něho zařadit i něco z asijského trhu. Druhým kritériem je sektor. Zaměřte se na finanční sektor, farmaceutický, IT nebo i na kybernetický sektor.
Další diverzifikace se může týkat burz, nebo bank. I takto velké společnosti mohou zkrachovat, takže vůbec se nebojte u vyššího kapitálu využívat více společností. Stejně tak si dávejte pozor na měnové riziko, pokud držíte velký obnos v hotovosti.
Pomoct vám může i korelační matice, která vám ukáže, které akcie/měnové páry spolu korelují. Pokud Aktiva spolu silně korelují, je lepší jeden z těchto instrumentů vynechat, nebo jeden obchodovat tzv. na krátkou pozici (short) a druhý tzv. na dlouhou pozici (long).
Akcie a cenné kovy jsou klasickým příkladem. Pokud akcie klesají, tak drahé kovy včetně zlata rostou. Investoři v období krize hledají bezpečnější přístavy, než jsou akcie a soustřeďují se právě na drahé kovy.
Tyto korelace však existují například i u měnových páru a zlata. Zlato a AUD/USD spolu silně korelují, převážně díky tomu, že Austrálie patří mezi největší vývozce zlata.
Záleží na vás, jaký typ investora jste a do čeho převážně investujete. Nezapomínejte však, že by diverzifikace měla být nedílnou součástí vaší strategie, abyste zmenšili riziko, kterému se vystavujete.
Tým Admiral Markets
Pamatujte ale, že celý tento článek je určen pro informační, nikoliv investiční účely a že i při využití těchto strategii se pořád vystavujete riziku trhu a ztráty vašich finančních prostředků. Proto vždy investujte pouze ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.