Zdá se, že výroba ve Spojených státech zvládá aktuální logistické a energetické problémy lépe než zbytek světa. Američané těží z vysoké diverzifikace své ekonomiky a žádných dopravních restrikcí mezi jednotlivými státy federace. Mají dostatek vlastního zemního plynu i ropy, vyrábějí také značné množství nedostatkových čipů. Ano, výroba aut v USA také vázne, protože dodávky součástek jsou příliš globalizované a vysoká spotřebitelská poptávka drží kapacity našponované.
Vývoj indexu ISM v průmyslu:
Stagflační tendence však v USA nyní nejsou vidět, protože výroba dokáže využít vyšších cen k navýšení kapacit a produkce. Americká centrální banka (Fed) se tak může cítit komfortně s dřívějším utažením měnové politiky, protože nemusí příliš řešit dilema, jestli podpořit ekonomiku nebo zastavit růst cen.
Akcie
Pro americké akcie jde o smíšené zprávy. Sice nyní dochází k robustnímu růstu nominálního HDP (cca 10 % anualizovaně), což zvyšuje tržby i zisky společností, ale představa vyšších úrokových sazeb může býky od dalších nákupů odrazovat. V následujících měsících by tak z fundamentálního pohledu mohly americké akcie spíše stagnovat při rostoucích ziscích, které ale budou kompenzovat snižující valuace (PE). Sentiment s tímto bočním trendem může zahýbat, ale ze střednědobého pohledu se na příliš vysoké zhodnocení akciových indexů spoléhat nemůžeme.
Americký dolar
Dolar by měl z výhledu vyšších úrokových sazeb profitovat. Kvůli zvýšenému vnímání rizika už ale v posledních týdnech slušně zhodnotil, jak investoři raději přesouvali kapitál do USA. Nesmíme zapomínat také na dlouhodobě negativní dopad vyšší inflace na hodnotu dolaru. Oproti Švýcarsku (0,9 %), Japonsku (-0,4 %) i eurozóně (3,4 %) je americká inflace výrazně výše (5,3 %).
Porovnání vývoje meziroční inflace v USA (červeně) a v Japonsku (modře):
Další prostor pro posílení má tedy dolar omezený a musel by se spoléhat na nějaké jestřábí překvapení z Fedu nad rámec toho, co už je v tržních očekáváních započítáno, tj. začátek omezení kvantitativního uvolňování ještě v roce 2021 a první zvýšení sazeb v prosinci 2022. Případný silný report z trhu práce, který bude zveřejněný v pátek, tento příběh začne psát.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Zlato a dluhopisy
Vzácné kovy v posledních týdnech spíše ztrácejí. Stříbro, platina nebo paladium nemají podporu v silnějším dolaru nebo ve výhledu úrokových sazeb. Navíc trh stále očekává, že inflace se nijak zvlášť neutrhne ze řetězu, panické nákupy vzácných kovů jsou tak velice utlumené. Na zlatu ale zčásti zřejmě stále probíhají, protože zlato se oproti stříbru nebo platině drží lépe a ztrácí málo. Dá se ale očekávat, že jakákoliv další data, která by přesvědčila Fed k utažení měnové politiky, budou pro zlato negativní.
Vývoj ceny zlata (4hodinový graf – H4):
Podobně se lze dívat i na americké dluhopisy, které si drží 10letý výnos stále pod 1,60 % p.a. Jejich držba dává smysl jen bankám, které mohou tyto investice financovat depozity, ze kterých platí nulový úrok. Zvlášť při výhledu ukončení kvantitativního uvolňování je riziko držby dlouhodobých amerických vládních dluhopisů zvýšené, a to při minimálním možném výnosu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com