O další směr cen ropy se v tomto týdnu stará Saúdská Arábie a Venezuela. Saúdové totiž snižují své exporty výrazně více, než se zavázali v OPEC+ dohodě z konce loňského roku a také více než se očekávalo. Exporty z ropného království by měly pro březen i duben klesnout na 6,9 mil. barelů denně (mbd) z 8,2 mbd v listopadu. To je prudký pokles srovnatelný s celou produkcí Norska.
Z Venezuely se navíc začaly šířit zprávy, že kvůli chátrající infrastruktuře a novým sankcím ze strany USA není tato latinskoamerická země schopná vyvážet svou těžbu. Odhaduje se, že prodeje Venezuely klesly mezi únorem a březnem z 1,4 na 0,8 mbd.
Vývoj těžby ropy ve Venezuele (v tis. barelů denně):
Rostoucí trend tedy pravděpodobně bude pokračovat, dokud Saúdové neotočí svou rétoriku směrem k navyšování těžby nebo se nezhorší globální sentiment pod tíhou zpomalující Číny. Vzhledem k tomu, že ceny ropy jsou nyní taženy omezenou nabídkou a nikoliv vyšším růstem globální ekonomiky, není na finančních trzích příliš prostoru pro optimismus. Z akcií budou z tohoto trendu profitovat pouze těžební společnosti, spotřebitelská důvěra totiž klesá a s ní i celosvětové prodeje automobilů.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Mezi měnami však najdeme aktiva, která si zaslouží pozornost. K nákupu může vybízet relativně levný kanadský dolar (short USD/CAD) a především pak ruský rubl (short USD/RUB), který prozatím stagnuje nad vysokými 65 rubly za dolar a obchoduje se tedy výrazně levněji než minulý rok touto dobou, kdy se ropa pohybovala na podobných úrovních. Vysoký přebytek běžného účtu i atraktivní úrokové sazby (7,75 %) dělají z ruské měny méně rizikovou investici ve srovnání s jinými emerging markets měnami.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters