Šokující je k tomu představa, že za takovéto situace se ve Washingtonu snižují úrokové sazby a po tomto reportu se pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky na konci října ještě zvýšila ze 40 % před týdnem na 81 % nyní. Rozhodující totiž bylo číslo týkající se růstu mezd. Ty meziměsíčně stagnovaly a meziročně přidaly pouze 2,9 %, což je nejméně od července 2018. Americká centrální banka se tak nemusí bát, že by roztáčela mzdově-inflační spirálu a může úroky dále snižovat. Zvlášť když silný dolar sám o sobě tlačí dovozní ceny níže a obecně drží finanční podmínky utažené.
Porovnání vývoje meziročního růstu mezd a produktivity v USA:
Ve střednědobém horizontu by se Fedem cílovaný jádrový růst cen v USA měl držet pod 2 procenty. Napovídá to rozdíl mezi vývojem mezd a produktivitou, který se za panování prezidenta Trumpa drží právě pod touto hranicí (viz graf). V zásadě podniky musejí zdražovat své produkty právě o tento rozdíl, aby si udržely ziskovost. A s poklesem růstu mezd pod 3 % stačí, aby produktivita rostla o 1 %, což v silách americké ekonomiky zajisté je.
Pojďme ale zpět k otázce z nadpisu. Pro dolar je poslední report z trhu práce vzhledem k předpokládanému poklesu úrokových sazeb mírně negativní a eurodolar by se tedy neměl pod hranicí 1,10 déle ohřát. Na žádný raketový růst o několik procent to na tomto měnovém páru vzhledem k slabosti eurozóny ale také nevypadá.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Co se týče amerického akciového trhu, tak tam je situace o poznání zajímavější. Byť zde často mluvím o překoupenosti celého trhu s minimálním prostorem pro růst nad 3000 bodů, vyznívají poslední čísla pro akcie pozitivně. Nižší růst mezd i nižší úroky by měly znamenat pokles nákladů. Nižší úroky by se pak i přes slabší dolar, podporu poptávky i nižší požadovanou výnosnost měly v oceňovacích modelech projevit růstem fundamentální hodnoty akcií. Stále se ale domnívám, že trh je z dlouhodobého pohledu nadhodnocený, jakýsi menší polštář v tomto smyslu by ale trh práce i Fed mohly na Wall Street během tohoto měsíce poslat. Riziko akutního propadu se tak zajisté snížilo.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, BLS