Mizející naděje v ekonomický „V“ obrat
Mnoho ekonomů a analytiků finančních trhů nadále doufá v obrat ekonomiky ve tvaru V. Lidé si ale často neuvědomují, že návrat na předchozí úroveň ekonomických indikátorů neznamená kompletní smazání ztrát. Problém je ve „ztraceném růstu“. Kdyby totiž nedošlo ke ztrátě hospodářského výkonu z důvodu Covid19, ekonomika by dále rostla. Kompletní smazání ztrát tedy neznačí návrat na předchozí hodnoty, ale dosažení hodnot nad předcházejícími hodnotami. V tomto článku chci popsat několik důvodů, proč jsem v tomto smyslu stále velmi skeptický.
Problém většiny ekonomických reportů je relativně dlouhá doba mezi publikací jednotlivých dat. Nejdůležitější reporty jsou totiž publikovány meziměsíčně, v případě HDP dokonce mezikvartálně. Pro současnou, dynamicky se měnící situaci je prodleva mezi reporty příliš dlouhá. Proto je vhodné sledovat data, která se publikují častěji.
Jeden z nejvhodnějších indexů je k dispozici na stránkách Newyorské pobočky Federálního Rezervního Systému (FED) pod názvem „Weekly Economic Index (WEI)“. Tento index se aktualizuje každé úterý a čtvrtek.
Weekly Economic Index (WEI):
Zdroj: https://www.newyorkfed.org/research/policy/weekly-economic-index#/interactive
Po kolapsu, který přišel v polovině března, tento index mnoho týdnů rostl. Posledních několik dat ale zobrazuje zastavení růstu a klesající tendenci.
Nejdůležitějšími reporty z Amerického trhu práce jsou změna zaměstnanosti mimo zemědělství, publikovaný pod názvem NFP report (Non-farm payrolls) a míra nezaměstnanosti. Oba reporty jsou ale publikovány s měsíčním intervalem. Proto se zaměříme na žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které se publikují každý čtvrtek.
Nové vs. pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti:
Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/
Tento graf ukazuje podobný trend. Po obrovském nárůstu lidí, kteří zažádali o podporu v nezaměstnanosti v druhé polovině března, přišel 15týdenní pád. Minulý týden se ale situace změnila. Nové žádosti o podporu (na grafu vyznačeno modře s měřítkem vpravo) zaznamenaly mezitýdenní růst. Pokračující žádosti o podporu (na grafu vyznačeno oranžově s měřítkem vlevo) sice stále vykazují klesající trend, ale v absolutním měřítku je počet žádajících stále tristní.
Newyorská pobočka FEDu také publikuje výsledky statistického modelu, který vyhodnocuje historické vztahy mezi ekonomickými reporty a odhaduje vývoj HDP. Výchozí data se sice stále zlepšují (odhad růstu HDP je stále méně a méně negativní), je ale patrné, že po relativním zlepšení v červnu je od začátku července situace méně pozitivní, výsledná data jsou prakticky konstantní a změna růstu je zanedbatelná.
NY Fed Staff Nowcast indikátor:
Zdroj: https://www.newyorkfed.org/research/policy/nowcast
Podobný model na svých stránkách publikuje pod názvem GDPNow také pobočka Federálního Systému v Atlantě. I tento indikátor zobrazuje prakticky stejný výsledek. Po zlepšení v červnu přišla stagnace, která pokračuje dodnes.
GDPNow je indikátor publikovaný pobočkou federálního rezervního systému v Atlantě:
Zdroj: https://www.frbatlanta.org/cqer/research/gdpnow
Pro odhad ekonomické aktivity lze ale použít i kreativnějšího přístupu. Pro odhad sektoru pohostinství můžeme například použít množství zarezervovaných stolů v restauracích, situaci v zábavním průmyslu lze odhadnout počtem prodaných lístků do kin a divadel a pro turistický ruch lze využít například obsazenost hotelů nebo počet leteckých pasažérů.
Taková data jsou sice často dosažitelná pouze skrz asociace působící v daných sektorech, navíc jsou většinou k dispozici pouze pro největší města a jejich kvalita asi nedosáhne kvality oficiálních státních statistik. I tak ale považuji taková data za relevantní a užitečná.
Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) publikuje každý den informace o přepravených cestujících:
Zdroj: https://www.tsa.gov/coronavirus/passenger-throughput
Graf vykazuje prakticky stejnou trendovou tendenci. Po výrazném zhoršení v březnu začalo zlepšování, které ale v posledních několika týdnech stagnuje.
Obsazenost hotelů v USA:
Zdroj: https://www.hotelnewsnow.com/
Obsazenost hotelů se nadále zvyšuje, i když relativně pomalým tempem. Zůstává však hluboko pod obsazeností z února.
Pro odhad ekonomické aktivity se ale nemusíme nutně obracet ke statistické analýze. Někdy stačí kreativnější přístup, který je ovšem velmi účinný. O ekonomické pauze svědčí třeba screenshot ze streamu kamery, která zabírá centrum dění v New York City, tedy Times Square. Pro úplnost dodávám, že Times Square je většinou kompletně přeplněné turisty od brzkých ranních hodin minimálně do půlnoci.
Times Square v New York City v 13:20 hodin:
Zdroj: https://www.earthcam.com/cams/newyork/timessquare/?cam=tsrobo1
Nejde ovšem o jedno prázdné náměstí. Jde o všechny restaurace, bary, obchody, turistické aktivity a podobné služby. Například všechna představení na Broadwayi byla zrušena do konce roku. Server statista.com uvádí, že divadla na Broadwayi měly v průběhu sezóny 2017/18 tržby v hodnotě 1,7 miliardy USD, což je obrovská suma i pro takové finanční centrum jako je New York.
Americký akciový trh od březnového minima prakticky neustále roste. Síla akcií je obdivuhodná, sledovat ale nejdůležitější index S&P 500 je do určité míry zavádějící, protože pět technologických gigantů (Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft) kvůli obrovskému posílení za poslední tři měsíce má zkombinovanou tržní kapitalizaci, která je větší než 20 % celého indexu.
Americký akciový index S&P 500:
Index se drží na vysokých hodnotách, nedaleko historických maxim z února tohoto roku. Expanzivní fiskální politika a bezprecedentní monetární stimulus určitě hrají roli, stejně jako strach z promeškání investičních příležitostí a silné momentum.
Z výše uvedených dat se jeví, že zlepšení, kterého jsme byli svědky, může být pouze dočasné. Dokud totiž nebudou mít občané pocit bezpečí a dokud nezmizí obavy o zdraví, nemůžeme očekávat návrat do normálního životního rytmu. Výjimky samozřejmě vždycky existují, ale otevření restaurací, divadel a kin, oznámení o možnosti konání koncertů anebo obnova leteckých linek ještě neznamená, že lidé budou mít zájem do restaurací a divadel chodit, že se budou chtít jeden na druhého mačkat na rockovém koncertě nebo že budou ochotni sedět několik hodin v letadle.
Některé mezinárodní firmy již oznámili dlouhodobé plány na práci z domova. Google například minulý týden prodloužil možnost práce z domova do léta 2021(!). Ekonomický vliv těchto plánů nelze podceňovat. Práce z domova totiž neznamená jenom menší budoucí zájem o komerční reality, ale také menší poptávku v restauracích, do kterých chodili zaměstnanci na obědy, méně zákazníků v barech po pracovní době, méně cest taxíkem a dalších společenských aktivit přímo napojených na zaměstnance v blízkém okolí podniku.
Šance na významné ekonomické a sociální změny jsou obrovské. Každá změna s sebou přináší vítěze a poražené. Změna, která nás čeká, ale bude nejen velmi rychlá, ale také dramatická. Dopady takových změn jsou v delším horizontu těžko odhadnutelné, že ale dojde k výraznému narušení celospolečenských zvyků je téměř jasné.
Závěr
Sledování výše uvedených dat nám může pomoci předvídat další vývoj. Výrazný propad nebo naopak překvapivý růst naznačí, zda se situace po konsolidační fázi bude nadále zlepšovat anebo se naopak znovu zhorší.
A mimochodem na závěr ještě jedna zpráva: Zpravodajský server Reuters přinesl ve čtvrtek zprávu, že nájemníci ve Spojených Státech dluží na nájemném, které nebyli schopni zaplatit již 21,5 miliardy USD. Dokud se nevyřeší zdravotní rovina současné krize a dokud se nezlepší situace na trhu práce, tak jsem vůči předpokladům ekonomického růstu, stejně jako dalšího růstu akciových trhů, značně skeptický.
Přeji vám úspěšné obchodování na současných rozkolísaných trzích!
Patrik Urban
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Koronavirus - propady HDP a některých oborů, velké zadlužování
Koronavirus je hlavním tématem tohoto roku, a jelikož se rok 2020 pomalu chýlí ke konci, tak jsme pro naše čtenáře připravili další ze série článků na toto téma. Tentokrát přinášíme výběr dopadů šíření nového typu koronaviru na světovou ekonomiku a na vybrané obory v letošním roce. -
Koronavirus - rok poté
Na rok 2020 nikdo z nás nezapomene. Budeme si pamatovat, jaký měla pandemie zásadní dopad na naše osobní životy, i na to, jak nečekané zastavení našich životů zamávalo s finančními trhy. -
Krach na Vídeňské burze v roce 1873 měl za následek pád bank a krizi
Po vítězství Německa nad Francií a sjednocení Německa v roce 1871 a vysokých reparacích ze strany Francie následovalo období neuvěřitelného hospodářského vzestupu, který se přelil do tehdejšího Rakouska-Uherska včetně českých zemí. Přebytek peněz na trhu vyvolal lavinu burzovních spekulací, začala vznikat řada akciových společností a bank a optimismus se přeléval i do dalších oborů. První signály o tom, že s ekonomikou není něco v pořádku, začaly přicházet záhy. Levné peníze se vyčerpaly, začal se projevovat nedostatek financí na zakládání dalších nových podniků, trh se nasytil. Výsledkem byl "černý pátek" na Vídeňské burze z 9. května 1873, který měl za následek pád řady bank a světovou hospodářskou krizi. -
Krize EURA: Charakteristika problémů zemí eurozóny
Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos o víkendu oznámil, že země požádá eurozónu o finanční pomoc pro své banky a formální žádost by měla být předložena již brzy. Finančním trhům by se mělo alespoň krátkodobě/přechodně ulevit, i když bez konkrétních podmínek je na podrobné hodnocení zatím brzy. Podle analytiků si Evropa pouze kupuje čas na záchranu eura. -
Kvantitativní uvolňování
V průběhu posledních několika měsíců je USD pod neustálým tlakem prodejců a nachází se na historických minimech nebo alespoň blízko historických minim vůči řadě cizích měn. Jedním z hlavních důvodů oslabování USD je očekávání kvantitativního uvolňování. Pro kvantitativní uvolňování se vžila zkratka QE z anglického "Quantitative Easing (QE)" a název sám napovídá, že jeho cílem by mělo být uvolnění zpomalené ekonomiky zvýšením kvantity peněz. -
Máme v roce 2023 očekávat Santa Claus rally?
Do Vánoc zbývají necelé tři měsíce a tradeři se poohlížejí po příležitostech, které by jim mohly vánoční svátky finančně zpříjemnit. Jednou z těchto možností je jev, kterému se ve finanční hantýrce říká Santa Claus Rally. O co jde si povíme v dnešním článku. -
Měnové intervence v ČR
Už třetím rokem se mohou vývozci, dovozci i domácnosti spolehnout, že eura nenakoupí ani neprodají pod 27 korunami. Do těchto obchodů totiž vstupuje svou politikou slabé měny Česká národní banka (ČNB), která během tohoto období nakoupila do rezerv eura, dolary i ostatní měny za necelých 1000 mld. korun (bilion Kč, viz graf níže), což je hodnota blížící se jednomu státnímu rozpočtu. Pravdou je, že 15-25 % z této částky ČNB nenakoupila na trhu, ale šlo o výměnu přijatých prostředků z EU státem. I tak jde ale o obrovské číslo, které bude s blížícím se opuštěním politiky intervencí (takzvaným exitem) prudce růst. -
Měnové krize od 90. let po současnost
V souvislosti s nedávným prudkým pádem ruského rublu jsme se podívali do historie a shrnuli pro vás výběr největších hospodářských krizí ve světě od 90. let, která byla doprovázena také velkými měnovými turbulencemi. Na následujících řádcích se podíváme na jejich společné znaky a ukážeme si, jakou obchodní strategii zvolit při potenciálním příchodu měnové krize. -
Milníky dluhové krize v eurozóně
Dluhová krize v eurozóně trvá již více než dva roky a za tu dobu se stalo velké množství událostí, které zásadně ovlivnily vývoj měnových trhů (nejvíce samozřejmě euro). Na toto téma dostáváme především od začínajících traderů, kteří začátek dluhové krize nezažili, velké množství dotazů. Proto jsem se rozhodl připravit shrnutí těch nejdůležitějších událostí od počátku EURO krize. I pro tradery, kteří tyto události sledují od počátku a mnohdy se v záplavě informací na toto téma ztrácí, bude následující shrnutí jistě praktickým vodítkem. -
🔴 Mimořádná analýza ❗️ | Šílený rok 2023 😱 | Nejdůležitější události a pohyby na trzích 💣
Připravili jsme pro vás kompletní shrnutí roku 2023 očima tradera. V tomto videu si shrneme to nejdůležitější z uplynulého roku, co se událo na finančních trzích (forex, komodity, akcie, akciové indexy a kryptoměny) od profesionálního tradera a analytika Patrika Urbana ze společnosti FXstreet.cz. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2012
Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2012. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2013
Blíží se konec roku, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj na světových finančních trzích v roce 2013. Důležitých ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny zmínit v jednom článku, přinášíme pouze zkrácený výběr těch nejdůležitějších. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2014
Blíží se konec roku, a tak je stejně jako každý rok načase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen měnových trhů v roce 2014. Byl to rok velmi bohatý na důležité události. Jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, přináším zde zkrácený výběr těch opravdu nejklíčovějších tak, jak po sobě následovaly. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2015
Blíží se konec roku, a tak se pojďme společně podívat na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2015. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších tak, jak po sobě následovaly. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2017
Konec roku se nezadržitelně blíží, a proto je tu každoroční přehledné shrnutí všech důležitých ekonomických událostí v tomto roce. Událostí bylo velké množství, takže přinášíme pouze zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2018
Rok 2018 se brzy stane minulostí, a tak je na čase se společně podívat na každoroční přehled všech důležitých a klíčových ekonomických událostí v tomto roce. Byl to rok velmi bohatý na důležité ekonomické události ve světové ekonomice a nuda na trzích rozhodně nebyla. Pojďme si tedy přehledně po jednotlivých měsících připomenout ty nejzajímavější okamžiky, které nám nabídly finanční trhy v roce 2018. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2019
Blíží se konec roku a je na čase připomenout si nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2019. V tomto pravidelném každoročním článku se podíváme na přehledné shrnutí všech hlavních událostí, které ovlivňovaly světové finanční trhy – akcie, komodity, dluhopisy a forex. Vše je přehledně shrnuto do jednotlivých měsíců a dnů. Připomeňte si tak vše podstatné, jakými událostmi si prošly centrální banky, světové ekonomiky, akciové korporace, burzy a měny. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2020
Rok 2020 se zcela jistě zapíše do historie. Byl to neuvěřitelný rok plný šílených událostí a v podstatě vše se točilo kolem koronaviru. A jelikož se blíží konec roku, tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice v tomto roce. -
Nejdůležitější ekonomické události roku 2021
Rok 2021 se blíží ke svému konci, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v tomto roce.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |