Japonská centrální banka i s ministerstvem financí v Tokiu zhodnotily, že takto slabý jen je již neúnosný a může škodit místní ekonomice, a rozhodly se intervenovat ve prospěch své měny. Během dvou masivních intervencí, během kterých dle Bloombergu na měnovém trhu nakoupily 9 bilionů jenů za zhruba 57 miliard dolarů, přetlačily tradery, donutily některé z nich uzavřít své dlouhé pozice na USD/JPY, čímž se tento měnový pár dostal pod 153 jenů za dolar.
Vývoj měnového páru USD/JPY (1hodinový graf – H1):
Dnes k poklesu USD/JPY pomáhají i slabší data z amerického trhu práce. Pomalejší růst mezd i pracovních míst v USA znamená dřívější očekávané uvolnění měnové politiky americkým Fedem, což snižuje atraktivitu dolaru. Někteří tradeři tak nakupují japonský jen, protože je zkrátka stále levný.
Otázka zní: Pomůžou masivní měnové intervence obrátit trend USD/JPY směrem dolů, i když v Japonsku stále budou držet úrokové sazby na nule? V první řadě záleží na samotné Bank of Japan. Pokud by postupně zvyšovala sazby alespoň na zanedbatelných 0,50 %, tak by k takovému útoku traderů na jen nedošlo. Poté hraje roli samozřejmě i vývoj v USA. Očekávání poměrně utaženější měnové politiky ve Washingtonu rozšiřuje úrokový diferenciál mezi výnosy USD a JPY a dává vítr do plachet dolaru.
Z historického pohledu však většinou přicházejí intervence z Japonska při abnormálním vychýlení kurzu a ze střednědobého hlediska značí obrat v trendu. Např. v roce 2011 po jaderné havárii ve Fukušimě Japonsko intervenovalo proti své měně při kurzu okolo 80 (!) jenů za dolar. Byť tehdy ještě USD/JPY několik týdnů klesal na historická minima, nevyplatilo se spekulovat proti Bank of Japan, protože níže už se měnový pár příliš nepodíval.
Vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 25 let:
Nutno dodat, že takovým časováním trhu sbírá japonská centrální banka i slušné zisky. Dolary, které nakoupila v roce 2011 za 80 jenů, nyní prodává v blízkosti 160 jenů. K tomu můžeme připočíst i výrazně vyšší úrokové zhodnocení z držby USD ve srovnání s JPY v posledních 13 letech a člověk by si až myslel, že na svém poslední zasedání nechali představitelé BoJ měnovou politiku schválně tak uvolněnou, aby mohli ony dolary (kterých japonská ekonomika generuje výrazný přebytek) takto zajímavě prodat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg