Index S&P 500 v uplynulém týdnu po delší době prorazil hladinu 3 200 a vydal se výše, v pátek se ale zastavil na úrovni červnového maxima 3 225. Tato úroveň byla již po březnovém propadu několikrát testována, zatím neúspěšně. Pásmo 3 000 až 3 200 bylo tedy sice proraženo, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno.
V případě dalšího růstu cen akcií je další jasná rezistence prakticky až na historickém maximu těsně pod 3 400. Hladiny podpory jsou poměrně vzdálené, konkrétně jde o 200denní klouzavý průměr (okolo 3 030), dále spodní hrana dosavadního rozpětí 3 000 a následně pásmo 2 920 až 2 970.
Denní graf zůstává v býčím nastavení, dokud nedojde k proražení zmíněných supportů. Již sestup pod 3 100 by byl poměrně negativním znamením, výrazně by medvědi promluvili do situace až pod 3 000. Trh je ale výrazně překoupený, pokud jde o poměry put a call opcí, RSI se navíc opět blíží k 70 bodům, což je obecně uznávaná úroveň překoupenosti.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je níže než před týdnem. Po pondělním obratu na trhu ze zisku do rychlé ztráty vylétl zpět nad 30 bodů, do konce týdne ale vyklesal pod 200denní klouzavý průměr. Ten v dalších týdnech ještě poroste, nemá tedy smysl tento technický signál přeceňovat.
Index strachu je nadále vysoko nad 20 body, kde se dlouhodobě historicky pohyboval, a ještě výrazně více nad úrovněmi běžnými v uplynulých pěti letech. Pro akcie tak vysílá smíšený signál, negativní by byl jeho vzestup nad krátkodobější průměry.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Akciový trh navzdory vzestupu S&P 500 nad 3 200 stále čeká na rozhodný krok z dlouhodobějšího rozpětí. Potvrzené proražení nad 3 250 by bylo pozitivním signálem, prostor pro poklesy k hladinám podpory je ale poměrně výrazný.
Největší vliv na trhy mají stále zprávy o pandemii koronaviru a připravovaných lécích a vakcínách, hned v závěsu je ale naplno běžící výsledková sezóna. Trh dokázal v posledních dnech posilovat i bez nadvýkonnosti akcií FANGMAN (FAANG, FAAMG, FANMAG – záleží na vás, které všechny firmy do skupiny zařadíte), protože reagoval na nadějné zprávy o chystaných vakcínách, které slibují pokračující rychlejší ožívání ekonomiky.
A kdyby snad mělo být z hlediska pandemie opět hůře, sektor takzvané domácí ekonomiky (zábava, práce a nákupy z domova) v čele se zmíněnými giganty je tady, aby společně s předpokládanou další dávkou peněz od Fedu podal býkům pomocnou ruku. To působí, jako kdyby LONG investoři do akcií vlastně ani nemohli prohrát. Nezdá se vám to podezřelé?
Andrej Rády a Josef Košťál pro portál FXstreet.cz