Pondělí 20. ledna 2025 20:01
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem

28.02.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Komodity   Tisk


Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu.

S komoditami se obchoduje už od počátku ekonomiky a je jisté, že bude i nadále. Ceny komodit kolísají v závislosti na ekonomických podmínkách, cyklech, dostupné nabídce, předpovědi počasí a náladě investorů. Obchodování s komoditami probíhá již po tisíciletí a sahá až do doby, kdy ještě neexistovaly peníze. Tehdy je společnost používala jako hlavní měnu. Obchodníci museli cestovat tisíce kilometrů, aby mohli prodat nakoupené zboží. Obchodní flotily riskovaly přepravu po mořích plných pirátů a nepřátelských lodí. Dnes vypadá trh s komoditami zcela jinak, ale jeho role zůstává stejná.

Například ceny ropy ovlivňují náklady na dopravu po celém světě a problémy s dodávkami pšenice mohou vést k růstu cen potravin. Investování do komodit je pro investory zajímavé také proto, že komodity se často chovají inverzně k akciovým indexům. Někteří investoři mohou využívat komoditní futures kontrakty a zajišťovat nebo diverzifikovat svá portfolia prostřednictvím komoditních ETF nebo akcií vybraných společností z komoditního sektoru. Obchodníci naopak nejčastěji volí obchodování s komoditními CFD. Právě tomuto způsobu obchodování s komoditami se budeme věnovat v tomto článku. Od ropy a plynu přes drahé kovy až po ceny kakaa, kávy nebo pšenice. Chcete se o obchodování s komoditami dozvědět více? Doporučujeme vám přečíst si celý článek.


Zdroj: XTB

Typy komodit

Komodity mohou být zajímavým doplňkem investičního portfolia. Pokud je poptávka v ekonomice stále vysoká a inflace roste, mohou právě komodity představovat jakousi pojistku proti ní. Například zlato může posilovat v dobách napětí na trhu, nejistoty nebo při vyhlídce na hospodářský pokles. Z tohoto důvodu je zlato označováno jako „bezpečný přístav”. Ceny průmyslových komodit rostou, když trhy zaznamenávají globální, ekonomický vývoj. Komodity lze zpravidla rozdělit do několika různých základních skupin.

Energetické komodity

Energetické komodity zahrnují ropu a plyn. Ropa je jednou z nejdůležitějších komodit na světě. Její cena závisí na celosvětové poptávce po ropě a na úrovni těžby největších světových producentů ropy. Během hospodářského rozmachu se mohou ceny ropy ustálit na mírně vyšších úrovních, přestože zvýšení obvykle kompenzuje vyšší produkce. Vyšší volatilita na trhu s ropou často nastává, když je narušen vztah mezi nabídkou a poptávkou. Plyn se používá jak pro energetické účely, tak pro průmyslové účely. Mnoho lidí ho popisuje jako střední zdroj energie mezi fosilními palivy a zelenou energií.

Drahé kovy

Drahé kovy, jako je zlato, stříbro, platina a palladium, přitahují pozornost investorů, kteří hledají stabilitu a zabezpečení svého bohatství. Zlato je považováno za „bezpečný přístav” v dobách ekonomické nejistoty. Omezené množství této komodity na Zemi přispívá k trvale vysoké ceně za unci. Stříbro má naproti tomu jiné využití – průmyslové. Platina a palladium se kromě své estetické hodnoty často používají v automobilovém průmyslu při výrobě katalyzátorů.

Zemědělské komodity

Zemědělské komodity zahrnují zemědělské produkty, jako jsou obiloviny (pšenice, kukuřice), rostlinné oleje, cukr, kakao, bavlna a mnoho dalších. Kromě poptávky a nabídky na světovém trhu jsou ceny těchto komodit často závislé na klimatických podmínkách. Investoři, kteří se zajímají o obchodování se zemědělskými komoditami, by měli sledovat nejnovější informace o počasí, předpovědi sklizně plodin a změny ve světové spotřebě. Omezená nabídka může zvýšit ceny. Dobrým příkladem je rallye cen kakaa v květnu 2023 – způsobená poklesem vývozu z Nigérie a Pobřeží slonoviny a stále silnou poptávkou ze strany dovozců.

Průmyslové komodity

Průmyslové komodity představují širokou škálu komodit používaných v průmyslové výrobě. Patří mezi ně měď, hliník, zinek, olovo, nikl, železo, ocel a mnoho dalších. Ceny těchto komodit často úzce souvisejí se stavem světové ekonomiky a celkovou poptávkou po průmyslových výrobcích. Vzhledem k tomu se jejich ceny často pohybují v souladu s hospodářskými cykly – dobrým příkladem je měď.



Co ovlivňuje ceny komodit?

Ceny komodit podléhají mnoha faktorům, které mohou vést k jejich růstu nebo poklesu. Komoditní trhy jsou vysoce cyklické a pochopení těchto cyklů je klíčem k úspěšnému investování do komodit. Podívejme se na nejdůležitější faktory, které ovlivňují ceny.


Nabídka a poptávka komodit

Hlavním faktorem ovlivňujícím komodity je vztah mezi nabídkou a poptávkou na trhu. Pokud je nabídka komodit omezená a poptávka se zvyšuje, ceny mají tendenci růst. Naopak přebytek nabídky oproti poptávce vede k poklesu cen. Dobrým příkladem je obrovský pokles cen ropy během krachu způsobeného pandemií Covid-19. Tehdy svět zažil rychlý hospodářský kolaps, který se okamžitě projevil v cenách ropy, průmyslových komoditách a zlatě. Pro identifikaci potenciálních investičních příležitostí se vyplatí sledovat situaci na trhu s komoditami z hlediska nabídky a poptávky.


Poptávka po ropě prudce klesla již v březnu 2020, kdy pandemie začala. Pokles se prohloubil v dubnu 2020, kdy nadměrná nabídka ropy vedla k bezprecedentnímu propadu cen ropy a donutila cenu futures kontraktu na ropu West Texas Intermediate (WTI) klesnout z 18 dolarů za barel na přibližně -37 dolarů za barel. Pro srovnání, zlato (modrý graf) se v březnu 2020 spolu s dalšími komoditami také prudce propadlo. V dubnu 2020 se mu však podařilo znovu získat půdu pod nohama. To ukazuje, jak může být komoditní trh občas volatilní. Upozorňujeme, že prezentované údaje se týkají údajů o výkonnosti v minulosti a nejsou tak spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Zdroj: xStation5

Povětrnostní podmínky a náklady na těžbu

Zejména zemní plyn a zemědělské komodity jsou náchylné na povětrnostní podmínky. Například předpovědi nízkých teplot nebo tuhé zimy mohou podpořit vyšší ceny plynu, protože trh bude očekávat vyšší poptávku na vytápění. Mírné počasí může naopak snížit poptávku a snížit tak ceny.

Nepříznivé povětrnostní jevy, jako jsou sucha, záplavy, hurikány nebo krupobití, mohou negativně ovlivnit úrodu a zvýšit cenu zemědělských komodit. Především obchodníci sledující trh v krátkodobém horizontu by měli pravidelně sledovat předpovědi počasí a monitorovat situaci na zemědělském trhu. Důležitými ukazateli pro trh s komoditami mohou být také náklady na těžbu, přepravu, skladování a hranice rentability produkce.

Politika centrálních bank a geopolitika

Měnová rozhodnutí na úrovni centrální banky mohou mít na ceny významný vliv. Obvykle však působí s časovým zpožděním. Nejdůležitější centrální bankou, jejíž rozhodnutí ovlivňují světovou ekonomiku, je americký Fed (Federální rezervní systém). 

Například při příliš vysoké inflaci Fed zvyšuje úrokové sazby, aby snížil spotřebitelskou poptávku. Investoři pak vyhodnocují pravděpodobnost zpomalení ekonomiky. Zvýšení šance na recesi zpravidla neprospívá ropě a průmyslovým komoditám. Může však být příznivé pro ceny zlata.

Změny úrokových sazeb, politiky centrální banky, balíčky ekonomických stimulů nebo zavádění nových regulací. To vše nepřímo ovlivňuje komodity. Kromě toho mohou mít významný vliv i politické konflikty, obchodní války a další geopolitické události. Skvělým příkladem jsou obchodní embarga vůči Rusku. Po vypuknutí války na Ukrajině přestal v roce 2022 do Evropy proudit ruský plyn. Vyhlídka na omezené dodávky tehdy hnala ceny ropy směrem nahoru.

Síla měn

Hodnoty měn mají přímý vliv na ceny komodit. Pokud hodnota měny země, která vyváží komodity, klesá vůči ostatním měnám, mohou ceny komodit z této země vzrůst, protože se pro zahraniční kupce stanou levnějšími. Investoři musí sledovat směnné kurzy měn, zejména amerického dolaru (USD). Posilující dolar často podporuje vyvíjení tlaku na pokles cen komodit. Důležitými ukazateli mohou být také měny spojené se zeměmi, které jsou silně závislé na vývozu a těžbě komodit, jako je norská koruna (NOK) nebo australský dolar (AUD). Pamatujte, že toto jsou jen některé z mnoha faktorů, které ovlivňují ceny komodit.

Globální ekonomický růst

Ceny většiny komodit jsou do značné míry závislé na stavu světové ekonomiky.  Pokud trhy vnímají okolnosti příznivé pro zlepšení světového obchodu, mohou růst i ceny komodit. Na druhé straně vyhlídka na krizi nebo zpomalení ekonomiky vytváří tlak na jejich pokles. Důvodem je samozřejmě předpokládaná nižší poptávka. Například ceny mědi mohou být silně korelovány s ekonomickými cykly kvůli jejich průmyslovému využití.


Porovnáme-li historické pohyby cen indexu S&P 500 a americké ropy WTI, zjistíme, že ceny ropy jsou výrazně závislé na ekonomické prosperitě. Silná ekonomika rovněž přeje akciovému trhu. Během recese (šedé sloupce) měly ceny ropy tendenci klesat společně s cenami akcií. Zdroj: XTB Research



Strategie pro obchodování s komoditami

Komoditní obchodníci používají různé strategie, které jsou specifické jak pro krátkodobé obchodníky, tak pro dlouhodobé investory. Důsledné provádění zamýšlené strategie může pomoci optimalizovat výkonnost a řídit riziko. Je třeba mít na paměti, že každá strategie obchodování s komoditami má své vlastní jedinečné charakteristiky a vyžaduje řádnou analýzu. Rovněž není zárukou zisku z investice. Investoři by měli sledovat aktuální události a informace týkající se komoditního trhu.

Strategie Trend Swing

Tato strategie zahrnuje identifikaci a využití dlouhodobých trendů na trhu komodit. Investoři, kteří se chtějí pohybovat v souladu s trendem, se snaží identifikovat komodity, které se nacházejí v pokračujícím vzestupném nebo sestupném trendu, a podle nich se rozhodují o investicích. Při identifikaci trendů a přijímání vhodných rozhodnutí může pomoci použití technické analýzy, jako jsou trendové čáry, trendové indikátory nebo charakteristické cenové formace.


Pokud se podíváme na ceny ropy WTI a zlata, zjistíme, že drahý kov si od roku 1980 během několika recesí v USA vedl stabilněji než ropa (šedé sloupce). Vždy mějte na paměti, že obchodování s futures kontrakty je rizikové a jakékoli minulé výsledky se nemusí v budoucnu dostavit. Source: XTB Research


Kontrariánství

Zpravidla to znamená otevírání pozic a obchodování s komoditami v protisměru. Kontrariánství charakterizuje investory a obchodníky, kteří svou strategii zakládají na hře "proti davu". Přestože je téměř nemožné předpovědět cenové dno nebo vrchol, může riziková proticyklická strategie poskytnout výhodu trpělivým investorům a agresivním obchodníkům. Například když celý trh hovoří o recesi, mohou investoři jednající proticyklicky nakupovat akcie komoditních společností a otevírat nákupní pozice na futures kontrakty. Na druhou stranu, když je trh ve fázi euforie - kontrariáni mohou prodávat akcie, které vlastní. A využít krátký prodej – možnost otevírat pozice při poklesu cen. Kontrariánská strategie rozhodně není pro každého investora do komodit a může být velmi riskantní, protože ve skutečnosti nikdo neví, kdy se trh obrátí v trendu.

Sezónnost

Komodity často podléhají sezónnímu zvyšování nebo snižování cen. Nejen kvůli hospodářským cyklům, ale i kvůli dalším faktorům. Mohou to být otázky související s obdobím sklizně, poptávkou po energiích nebo obdobím spotřeby. Například ceny zemního plynu mohou růst v období zvýšené poptávky po energii. Takovým obdobím je zimní období. Pokles může začít sezónně s předpovědí nižší poptávky po vytápění. Zemědělské ceny často rostou před obdobím sklizně. Investoři mohou využít těchto sezónních vzorců tím, že analyzují historické údaje o cenách a hledají opakující se vzorce.

Spread strategie

Spready jsou rozdíly v cenách mezi různými komoditními kontrakty. Obchodníci mohou analyzovat a porovnávat ceny různých komoditních kontraktů a rozhodovat se na základě cenových rozdílů. Investor se například může rozhodnout, že nakoupí jeden kontrakt komodity s nižší cenou a současně prodá nakrátko kontrakt jiné komodity s vyšší cenou. V očekávání, že se cenový rozdíl mezi surovinami sníží nebo zvýší.

Budoucí trendy

Analýza potenciálu budoucích trendů na trhu je pro investory do komodit nesmírně důležitá. Porozumění nadcházejícím trendům vám umožní přijímat správná investiční rozhodnutí a může vám pomoci dosáhnout dlouhodobého investičního úspěchu. Důležitým aspektem analýzy budoucích trendů na komoditním trhu je zohlednění měnícího se prostředí a přizpůsobivosti. V dnešní době má na ceny a nabídku komodit velký vliv ekonomická, geopolitická a environmentální volatilita. 

Obchodováním s futures kontrakty mohou investoři vyjádřit svůj názor na cenové vyhlídky nejen prostřednictvím nákupních transakcí. Ale také prostřednictvím krátkých prodejů, tedy sázek na pokles cen komodit. Při analýze budoucího vývoje na komoditním trhu je třeba vzít v úvahu několik klíčových faktorů.

Vývoj technologií

Technologický vývoj může ovlivnit účinnost těžby, zpracování a využití surovin. Investice do nových technologií, jako je robotika, umělá inteligence nebo Internet of Things (IoT), mohou ovlivnit způsob využívání surovin v různých průmyslových odvětvích. A na rozsah jejich využití.

Zeměpis a geopolitika

Některé oblasti světa jsou bohaté na určité suroviny, což může ovlivnit jejich cenu a dostupnost. Trh se surovinami mohou ovlivnit také měnící se mezinárodní vztahy a obchodní politika.

Ekologie

Dalším důležitým faktorem je udržitelnost a péče o životní prostředí. Rostoucí povědomí o životním prostředí a zvyšující se ekologické předpisy mají vliv na způsob těžby a výběru surovin. Společnosti musí tyto faktory zahrnout do svých strategií a investovat do ekologičtějších řešení.

Nadcházející trendy na trhu se surovinami budou také ovlivněny měnícími se preferencemi spotřebitelů. Z dlouhodobého hlediska může povědomí o ekologických, etických a sociálně odpovědných výrobcích vést ke zvýšené poptávce po obnovitelných zdrojích energie nebo surovinách s nízkou uhlíkovou stopou.



Řízení rizik

Obchodování s komoditami je spojeno s rizikem, zejména u futures kontraktů s pákovým efektem. Ceny komodit každý den kolísají z různých důvodů, jako jsou změny nabídky a poptávky, povětrnostní podmínky, měnová politika, sentiment a mnoho dalších vnějších faktorů. Ceny surovin mohou být ovlivněny také ozbrojenými konflikty nebo obchodními embargy, které narušují vztah nabídky a poptávky. 

Klíčovým prvkem obchodování s komoditami je pochopení rizika a správné řízení kapitálu. Nepředvídatelné náhodné události mají významný dopad na globální finanční trhy. Často se ukáže, že nejpravděpodobnější scénáře nejsou těmi, které se nakonec naplní. Proto je důležité používat defenzivní příkazy a držet se některých základních pravidel.

Investiční rozpočet a velikost pozice

Prvním krokem při řízení kapitálu je sestavení vhodného investičního rozpočtu. Investor by si měl určit, kolik peněz je ochoten investovat do obchodování s komoditami a jakou část svého portfolia chce na tyto obchody alokovat. Je důležité, aby tento rozpočet byl realistický a přizpůsobený individuálním finančním možnostem. Neměli byste investovat více, než jste schopni ztratit. Také vědomě řídit velikost pozic ve svém portfoliu.

Obranné příkazy (ochranné příkazy)

Je potřeba si uvědomit, jak důležitá je pro obchodníky a investory správa otevřených pozic. Ne všichni investoři a obchodníci sledují grafy a informace každý den celé hodiny. Komodity mohou prudce reagovat na data, zprávy ze světa nebo jakékoli náhodné události, které mohou ovlivnit ceny. Na pomoc přicházejí defenzivní příkazy, které mohou ochránit zisk a omezit potenciální ztráty.

Defenzivní příkazy, jako jsou stop-loss, profit-target (take-profit) nebo trailing stop-loss, pomáhají nejen aplikovat stanovenou strategii. Mohou být důležitým nástrojem řízení rizik při obchodování s komoditními CFD.

Investoři na akciovém trhu a ETF mohou používat čekající příkazy jako sell stop, buy stop, sell limit a buy limit. Je důležité, aby se každý investor dozvěděl podrobnosti o každém z těchto příkazů.

Diverzifikace

Diverzifikace znamená šikovné vyhledávání aktiv, která nejsou vzájemně korelovaná, a rozložení investic mezi různé komodity a finanční nástroje. Jejím hlavním účelem je snížit riziko a volatilitu portfolia. Například případný pokles cen mědi může snížit expozici vůči ETF, který poskytuje expozici vůči zlatu. Cílem diverzifikace je také snížit riziko spojené s kolísáním hodnoty jednotlivých komodit. Pokud hodnota jedné komodity klesne, může mít investor k dispozici jiné ziskové investice, které ztráty vyrovnají. Jednou z výhod může být také možnost překonání výkonnosti, když se různým komoditám daří dobře, a to v různých obdobích.

  • Investování do různých komodit a trhů snižuje riziko spojené s jednou konkrétní komoditou. Pokud například cena ropy klesne, může investor držet jiné komodity, které mu budou i nadále přinášet výnosy.
  • Diverzifikace portfolia může investorovi přinést nové příležitosti. Díky různým investicím může investor využít výhod různých tržních trendů a cyklů.
  • Diverzifikace může pomoci snížit volatilitu celého portfolia a v důsledku toho působit jako pojistka proti výskytu maržových výzev. Pokud jedna komodita ztratí na hodnotě, ostatní investice mohou ztráty kompenzovat. V konečném důsledku vede správná diverzifikace ke stabilnějšímu portfoliu.

Ne každý diverzifikuje své portfolio s argumentem, že diverzifikace může výrazně snížit dopad „vítězných pozic“.  Diverzifikace má také specifická rizika a nemusí vždy přinést očekávané výsledky. Investor se může setkat se situací, kdy většina investic nepřináší uspokojivé výnosy.

Složitější řízení

Mnoho různých investic vyžaduje větší pozornost a sledování. Investor musí mít přehled o aktuálních trendech a událostech na různých trzích. To může být časově náročné a vyžaduje to větší nasazení.

Obchodování s CFD na komodity

Skladování fyzických komodit je obtížné a většinou nemožné. Pro drobné investory je to prakticky nemožné. Klienti brokerů mohou uvažovat o expozici vůči komoditám různými způsoby, mimo jiné prostřednictvím CFD.

Long / Short

CFD umožňují investorům obchodovat jak s poklesem, tak s růstem cen. Díky tomu je obchodování s komoditami flexibilnější. Pokud investor očekává, že cena určité komodity, například ropy, poroste, může otevřít pozici BUY (dlouhá). Tato pozice pak přinese zisk, když cena vzroste. Na druhé straně, pokud investor očekává pokles ceny, může otevřít pozici SELL (krátká). V takové situaci zaznamená zisk, když cena podle jeho předpovědi klesne. Sázka na pokles ceny se nazývá krátký prodej.

Komodity na trading platformě (obchodování s CFD)

Zemědělství: SUGAR, COFFEE, CORN, COCOA, SOYBEAN, SOYOIL, COTTON, WHEAT

Energie: OIL, OIL.WTI, NATGAS, GASOLINE, LSGASOIL

Průmyslové: COPPER, ALUMINIUM, ZINC, NICKEL

Drahé kovy: GOLD, SILVER, PLATINUM, PALLADIUM

Hospodářská zvířata: CATTLE, LEANHOGS

Jednou z alternativ k „obtížné“ fyzické expozici na komoditním trhu jsou rozdílové smlouvy (CFD – „contracts for difference“). Při obchodování s CFD závisí výkonnost obchodníka na směru obchodu (NÁKUP, PRODEJ) a na rozdílu mezi počáteční a konečnou cenou pozice. Tyto nástroje mohou pomoci diverzifikovat investiční portfolio. Vyznačují se tím, že:

  • Možnost obchodovat jak při růstu, tak při poklesu ceny
  • Defenzivní příkazy (stop loss a take profit, stejně jako trailing stop loss)
  • Nízké obchodní náklady
  • Pákový efekt 
  • Vysoká volatilita hodnot pozic
  • Vysoké investiční riziko
  • Vysoká likvidita
  • Vypořádání v reálném čase (T+0)
  • Investor se nestává vlastníkem suroviny, pouze kontraktu
  • Žádné náklady spojené se skladováním surovin


Obchodování s CFD

Při obchodování s nástroji CFD obchodníci nenakupují skutečné komodity. Obchodují s derivátovým nástrojem – smlouvou o cenovém rozdílu. Obchodování s komoditními CFD nevypadá úplně stejně jako obchodování s nepákovými akciemi nebo ETF. Především kvůli pákovému efektu.

Finanční páka umožňuje otevřít větší pozice s malým procentem jejich hodnoty prostřednictvím tzv. marže, tzv. Na druhou stranu je pákový efekt spojen s vysokým investičním rizikem a volatilitou. To může vést k automatickému uzavření pozice prostřednictvím obranného mechanismu "Stop Out", pokud ztráta na účtu roste. Než se investor rozhodne obchodovat s CFD, je velmi důležité, aby dobře rozuměl tomu, jak deriváty fungují.

V závislosti na zvolené komoditě se liší hodnota 1 lotu, tj. základní objemová jednotka pozice. U GOLD je tedy 1 lot cenou 100 uncí, u OIL je to cena 1000 barelů, u SILVER 5000 uncí atd. Informace o hodnotě 1 lotu najdou obchodníci přímo v investiční platformě svého brokera. Díky minimálnímu příkazu 0,01 lotu může každý investor přizpůsobit velikost pozice svým investičním možnostem.

Například:

  • Pokud je pákový efekt 1:20, marže se rovná 5 % hodnoty kontraktu.
  • K otevření pozice s hodnotou kontraktu 2 000 USD tak může investor použít pouze 100 USD. 
  • Velikost pozice se měří v lotech
  • Minimální velikost objednávky je 0,01 lotu (tzv. "mikrolot)
  • Pákový efekt zvyšuje potenciální zisky i ztrát
  • Defenzivní příkazy mohou zajistit pozici a pomoci řídit riziko.

Vyzkoušejte si nejprve investování u brokerů bez rizika a otevřete si testovací účet (demo účet). Platformy většiny brokerů jsou k dispozici ve verzi pro stolní počítače, webové platformy a aplikace (iOS, Android).

Další možnosti investování do komodit

Při investování u brokerů mají investoři k dispozici mimo CFD i několik stovek akcií a desítky komoditních fondů ETF, které nabízejí přímou nebo nepřímou expozici na komoditním trhu.

Akcie: Exxon Mobil (XOM.US), Chevron (CVX.US), BP (BP.UK), Shell (SHELL.NL), Occidental Petroleum (OXY.US), Rio Tinto (RIO.UK), BHP Billiton (BHP.US), Vale (VALE.US), Freeport McMoran (FCX.US), Glencore, Newmont (NEM.US), Anglogold Ashanti (AU.US), Barrick Gold (GOLD.US).

ETF: iShares Physical Gold (IGLN.UK), iShares Physical Silver (ISLN.UK), Deutsche Boerse Commodities Gmbh ETC (4GLD.DE), iShares Commodity Diversified Swap (ICOM.UK), ETF WTI Crude Oil (OD7F.DE), iShares Oil & Gas Exploration & Production (IOGP.UK), iShares Stoxx 600 Oil & Gas (SXEPEX.UK), ETFS Natural Gas (NGAS.UK), SPDR S&P Oil & Gas Exploration (XOP.US), ETF Industrial Metals (AIGI.UK), ETF Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (CIND.UK), SPDR Industrial Average Trust (DIA.US).

Některé akcie a ETF jsou zároveň k dispozici jako rozdílové smlouvy (CFD).


Komodity - časté otázky


Jaké komodity obchodovat?

Neexistuje žádná komodita, která by byla všeobecně uznávána jako nejlepší investice ve srovnání s ostatními. Předpovídání budoucích cen je složitý proces. Rovněž prvek jisté náhody má významný vliv na trh a chování obchodníků. Pro obchodníky na komoditním trhu může být zásadní pravidelná a hloubková analýza aktuální situace na trhu včetně pravděpodobnosti recese nebo potenciálních faktorů souvisejících s nabídkou. Komoditní trh je obrovský, takže je téměř nemožné analyzovat informace o každém z nich. Někteří investoři se specializují na obchodování pouze s vybranými komoditami. Může jít například o ropu, plyn nebo pšenici. Investoři si spíše vybírají komoditní akcie a ETF.

Jak začít s komodity?

Chcete-li začít obchodovat s komoditami, musíte si nejprve otevřít bezplatný reálný účet a projít ověřovacím procesem. Po jeho úspěšném dokončení má investor možnost obchodovat s CFD a investovat do komodit prostřednictvím akcií a ETF. Začínající investoři by se měli seznámit nejen s možnostmi, ale především s riziky spojenými s investováním na finančních trzích. Nástroje CFD jsou obzvláště rizikové a vyžadují obeznámenost s jejich fungováním. Velmi důležitý je také správný výběr brokera, obchodujte a investujte jen u prověřených, regulovaných a velkých firem.

Jaká rizika číhají na komodity?

Největším rizikem pro komoditní trh je období, kdy ekonomika oslabuje; může jít o recesi, stagflaci nebo hospodářskou depresi. V takovém období klesají ceny zejména energetických komodit, jako je ropa nebo zemní plyn, a průmyslových komodit, jako je měď, hliník nebo zinek. V prostředí recese mohou naopak drahé kovy – především zlato – získávat na hodnotě. Je však třeba vzít v úvahu, že budoucnost je neznámá, a přestože investoři při svých analýzách vycházejí z budoucnosti, určité situace se nemusí nutně opakovat. Klíčem k cenám je nakonec vztah mezi nabídkou a poptávkou.

Jak vydělat na poklesu komodit?

Obchodníci na CFD instrumentech mohou zaujmout tzv. krátkou pozici na ceny vybraných komodit, jako je ropa, měď, zlato, stříbro a mnoho dalších. Pak zaznamenávají zisky při poklesu cen a ztráty při jejich růstu. Nezapomeňte však, že obchodování s nástroji CFD je velmi rizikové a může vést k vážným ztrátám.

Jsou komodity dobrou investicí?

Komodity mohou být dobrou investicí a přinést investorům výnosy. Akcie a ETF mohou pomoci diverzifikovat portfolio. Analýza komoditního trhu zároveň vyžaduje znalosti a povědomí o rizicích. Pamatujte na sezónnost a cykličnost komoditního trhu a na klíčové faktory, které ovlivňují ceny.

Je možné vydělat velké peníze na komoditách?

Samozřejmě je to možné, ale vždy pamatujte na investiční rizika. Obchodování je určeno investorům, kteří si uvědomují nejen příležitosti, ale i rizika, která jsou s předpovídáním cen spojena. Je důležité se vzdělávat, navštěvovat semináře, webináře, číst knihy, články, sledovat a videa atd.

Co je to CFD?

CFD (Contract For Difference) je jeden z nejoblíbenějších finančních instrumentů, se kterým se při investování setkáte. CFD umožňuje investovat do měn, indexů, zlata nebo jiných aktiv, aniž byste se stali jejich vlastníkem, a tak máte možnost realizovat zisk na základě změny ceny daného aktiva.

CFD jsou rozdílové smlouvy. To znamená, že se nestáváte vlastníkem instrumentu, se kterým obchodujete (např. akcie, index nebo komodita), ale příslušnou stranou rozdílové smlouvy. Pokud obchodník (trader) očekává růst tržní ceny, obvykle nakupuje – BUY (dlouhá pozice) a tím získává zisk z každého růstu ceny. Naopak, pokud obchodník očekává pokles ceny aktiva, obvykle prodává – SELL (krátká pozice) a získává tak z každého poklesu ceny, avšak s rizikem ztráty, pokud ceny půjdou proti němu. Vaším úkolem jako obchodníka je předvídat budoucí pohyb ceny instrumentu, na který spekulujete.

U CFD traděři nevlastní podkladové aktivum, pouze spekulují o pohybu jeho ceny. To znamená, že neexistují žádné fyzické transakční náklady například na skladování komodit. CFD jsou pákovými produkty, což znamená, že obchodníkovy stačí vložit pouze malý počáteční vklad, aby získal větší expozici na trhu.

Ropa WTI - Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):


Ropa Brent - Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):


Zemní plyn - Vývoj ceny zemního plynu (denní graf – D1):


Zlato - Vývoj ceny zlata (denní graf – D1):


Stříbro - Vývoj ceny stříbra (denní graf – D1):


Platina - Vývoj ceny platiny (denní graf – D1):


Palladium - Vývoj ceny palladia (denní graf – D1):


Hliník - Vývoj ceny hliníku (denní graf – D1):


Měď - Vývoj ceny mědi (denní graf – D1):


Nikl - Vývoj ceny niklu (denní graf – D1):


Káva - Vývoj ceny kávy (denní graf – D1):


Cukr - Vývoj ceny cukru (denní graf – D1):


Kakao - Vývoj ceny kakaa (denní graf – D1):


Pšenice - Vývoj ceny pšenice (denní graf – D1):


Kukuřice - Vývoj ceny kukuřice (denní graf – D1):


Bavlna - Vývoj ceny bavlny (denní graf – D1):


Sója - Vývoj ceny sóji (denní graf – D1):


Zinek - Vývoj ceny zinku (denní graf – D1):


Článek vznikl ve spolupráci se společností XTB

Zdroj: Reuters, ČTK, XTB, MT4, xStation, Bloomberg, obchodujeme komodity

Klíčová slova: Peníze | Australský dolar | Stříbro | Inflace | Dow Jones | USA | Koruna | Bezpečný přístav | Měnová politika | Take-Profit | Profit-Target | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | ETF | Poptávka | Recese | Rizika | Politika | Síla měn | Spready | Sazby | Akcie | Aktiva | Analýza | Bloomberg | Buy Limit | Buy Stop | CFD | Centrální banky | Demo účet | Diverzifikace | Diverzifikace portfolia | Dlouhá pozice | Dow Jones Industrial | Ekonomika | Fed | Finanční páka | Finanční trhy | Futures | Grafy | Indikátory | Investice | Investiční riziko | Investor | Investování | Komodity | Krátká pozice | Kurzy měn | Likvidita | Long | Lot | MT4 | Marže | Měny | Nabídka | Obchodník | Čekající příkazy | Podkladové aktivum | Portfolio | Pozice | Pákový efekt | Realizovat zisk | Reálný účet | Platina | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sell Limit | Sell Stop | Sentiment | Short | Spread | Stop Out | Stop-Loss | Swap | Swing | Take Profit | Trader | Trading | Trailing stop loss | Trend | Volatilita | Výkonnost | Zlato | Úrokové sazby | Deriváty | Banky | USD | AUD | Obchodování | Cena ropy | Komoditní trhy | XTB | Investoři | Exxon Mobil | Vývoj ceny | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Sázka | Ceny komodit | Euforie | Výsledky | Contract for Difference | Bohatství | Gold | Obchodovat | Stoxx 600 | Contracts for difference | Investovat | Obchodníci | Semináře | Aktivum | Index | Uzavření pozice | Volatilní | Analýzy | Brent | Cena | Ceny stříbra | Ceny zlata | Dolar | Ekonomický růst | Finanční nástroje | Graf | Investiční | Investiční portfolio | Investování do akcií | Investování do komodit | Jak vydělat | Komodita | Komoditní | Komoditní trh | Kurzy | Nejlepší investice | Norská koruna | Obchodování s CFD | Obchodování s komoditami | Obchodujeme | Portfolia | Pro investory | Pšenice | Reuters | Ropy | Řízení rizik | Směnné kurzy | Stoxx | Trailing Stop | Transakční náklady | Trh | Výběr brokera | Vývoj ceny mědi | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny stříbra | Vývoj ceny zemního plynu | Vývoj ceny zlata | Webináře | WTI | Zemní plyn | Zprávy | Zisky | Tradeři | Buy | Intermediate | Měď | ROCE | Sell | West Texas Intermediate (WTI) | Světové ekonomiky | Contract | Kontrakt | Federální rezervní systém | Cukr | Commodities | Barrick Gold | Sója | Bavlna | Energie | Přehled | Futures kontrakty | Vývoj ceny ropy WTI | Pozornost investorů | Glencore | Deutsche Börse | Globální ekonomický růst | Globální finanční trhy | S&P | Ztráty | Vysoká volatilita | Prodávat akcie | Nakupovat akcie | Exxon | Chevron | Investiční rozhodnutí | Výnosy | xStation | ČTK | Zpomalení ekonomiky | Očekávání | Vývoj ceny hliníku | Směnné kurzy měn | Ceny pšenice | Ceny hliníku | Vývoj ceny platiny | Vývoj ceny palladia | Palladium | ETC | Vývoj ceny pšenice | Obchodní války | Ostatní investice | Pokles ceny | Geopolitika | Trendové čáry | Pokles cen ropy | Ceny zemního plynu | Rozdílové smlouvy | Obiloviny | Začít obchodovat | Klienti brokerů | NATGAS | Akcie a ETF | Ceny niklu | Coffee | Pokles cen | XTB Research | CFD na komodity | NGAS | Vývoj ceny cukru | Denní graf | Poptávka po ropě | UCITS | iShares | Ceny palladia | Internet of Things | Internet of Things (IoT) | Kakao | Vývoj ceny kakaa | Ceny kakaa | Obchodujte | Vysoká likvidita | Rozpočet | Káva | IOT | Vyšší volatilita | UCITS ETF | Technické analýzy | Ekonomický vývoj | Ekologie | Vyhlídky | Předpovědi | 4GLD | Drahý kov | Velikost pozice | Řídit riziko | Problémy | COPPER | Nejistoty | Cenové formace | Plyn | Kontrakty | Investujte | Nabídka a poptávka | xStation5 | COCOA | COTTON | SOYBEAN | WHEAT | SUGAR | CORN | Ztráta | Sezónnost | Budoucnost | Zemědělství | Trhy | Pohyby cen | Pokles | Situace | Pandemie | Zlepšení | Obchody | BP | Natural Gas | West Texas Intermediate | Trendové indikátory | Politika centrálních bank | COVID-19 | Zemědělské komodity | Vývoj ceny kukuřice | Kukuřice | Ceny kukuřice | OIL.WTI | Bez rizika | Americký Fed | Vývoj | Aktuální situace | Pokles cen komodit | Texas | Páka | Průmyslové komodity | Růst | Historické pohyby | Ekonomiky | Nigérie | Války | Umělá inteligence | Údaje | S&P500 | Nabídka ropy | Očekávané výsledky | Shell | Velikost pozic | Snižování cen | Velké peníze | Covid | Potenciální zisky | Větší pozice | Ceny kávy | Šance | Ceny | Kolaps | Nižší poptávka | Anglogold Ashanti | Nikl | Komoditní akcie | DIA | Ceny mědi | Vývoj ceny kávy | Diverzifikovat | Newmont | Obchodování s futures | XOM | CVX | Obchodní politika | Životní prostředí | Deutsche Boerse | Změny úrokových sazeb | Počasí | Rio Tinto | Ceny cukru | Situace na trhu | Tržní ceny | Klíčové faktory | Zinek | Kov | WTI Crude Oil | ZINC | Investoři a obchodníci | XOM.US | Pohyb ceny | Ceny ropy Brent | Ceny surovin | Objednávky | CVX.US | Chevron (CVX.US) | Příležitosti | Prodej | Změny ceny | Vliv na trh | Hliník | BHP | Omezené dodávky | Chování | Occidental Petroleum | OXY.US | OXY | Occidental Petroleum (OXY.US) | Společnosti | Ceny plynu | Řízení kapitálu | Vývoj ceny zinku | Ceny zinku | Pozornost | Barrick Gold (GOLD.US) | Společnost | Target | TIM | Cykly | Vliv na ceny | Ocel | Ruský plyn | ALUMINIUM | Mezinárodní vztahy | Vývoj ceny niklu | NICKEL | Geopolitické události | Obchodní náklady | Strategie pro obchodování | Správa | NEM.US | Occidental | Dow Jones Industrial Average | PLATINUM | RIO.UK | Rio Tinto (RIO.UK) | Cykličnost | Udržitelnost | Energetické komodity | IoT | Exxon Mobil (XOM.US) | Války na Ukrajině | Investiční rizika | Vývoj ceny bavlny | Hospodářský pokles | ETFs | Začínající investoři | Nové příležitosti | Vyšší ceny | Cenové dno | Investování u XTB | Chování obchodníků | Vale | Vice | IGLN.UK | IGLN | Ceny platiny | Potenciální ztráty | DNO | Trh s komoditami | Obchodování a investování | Testovací účet | iOS | Android | Platformy | Portfólia | Možnost obchodovat | D1 | Možnost realizovat zisk | Průmyslové účely | Pobřeží slonoviny | Hodnota měny | Strategie obchodování | Ceny sóji | Vývoj ceny sóji | Ropa WTI - Vývoj ceny ropy WTI | Ropa Brent - Vývoj ceny ropy Brent | Zemní plyn - Vývoj ceny zemního plynu | Zlato - Vývoj ceny zlata | Stříbro - Vývoj ceny stříbra | Platina - Vývoj ceny platiny | Palladium - Vývoj ceny palladia | Hliník - Vývoj ceny hliníku | Měď - Vývoj ceny mědi | Ceny ropy WTI | Ropa WTI - Vývoj ceny ropy | Ropa Brent - Vývoj ceny ropy | Nikl - Vývoj ceny niklu | Káva - Vývoj ceny kávy | Cukr - Vývoj ceny cukru | Kakao - Vývoj ceny kakaa | Pšenice - Vývoj ceny pšenice | Kukuřice - Vývoj ceny kukuřice | Ceny bavlny | Bavlna - Vývoj ceny bavlny | Sója - Vývoj ceny sóji | Zinek - Vývoj ceny zinku | Ropa WTI - Vývoj ceny | Ropa Brent - Vývoj ceny | Zemní plyn - Vývoj ceny | Zlato - Vývoj ceny | Stříbro - Vývoj ceny | Platina - Vývoj ceny | Palladium - Vývoj ceny | Hliník - Vývoj ceny | Měď - Vývoj ceny | Nikl - Vývoj ceny | Káva - Vývoj ceny | Cukr - Vývoj ceny | Kakao - Vývoj ceny | Pšenice - Vývoj ceny | Kukuřice - Vývoj ceny | Bavlna - Vývoj ceny | Sója - Vývoj ceny | Zinek - Vývoj ceny | Nakupovat | Commodity | Hospodářská zvířata | Hurikány | Sucha | Obchodování se zemědělskými komoditami | Obchodování na komoditním trhu | Obchodujeme komodity | Rozložení investic | Správná diverzifikace | Snížit riziko | CFD traděři | Kompletní průvodce | Průvodce komoditním trhem | Investování a obchodování | Investování a obchodování na komoditním trhu | Typ tradingu | Typ tradingu a investice | Obchodování a investování do akcií | Typy komodit | Co ovlivňuje ceny komodit? | Vztah mezi nabídkou a poptávkou | Nabídka a poptávka komodit | Povětrnostní podmínky | Náklady na těžbu | Politika centrálních bank a geopolitika | Ceny většiny komodit | Strategie pro obchodování s komoditami | Strategie Trend Swing | Trend Swing | Kontrariánství | Spread strategie | Budoucí trendy | Vývoj technologií | Zeměpis a geopolitika | Zeměpis | Trendy na trhu | Investiční rozpočet | Obranné příkazy | Ochranné příkazy | Defenzivní příkazy | Investování do různých komodit | Složitější řízení | Obchodování s CFD na komodity | Long / Short | Komodity na trading | Komodity na trading platformě | LEANHOGS | CATTLE | Nízké obchodní náklady | Náklady spojené se skladováním surovin | Náklady spojené se skladováním | Obchodování s nástroji CFD | CFD obchodníci | Možnosti investování do komodit | BP (BP.UK) | BHP Billiton (BHP.US) | Vale (VALE.US) | Freeport McMoran (FCX.US) | Freeport McMoran | FCX.US | Newmont (NEM.US) | Anglogold Ashanti (AU.US) | AU.US | iShares Physical Gold (IGLN.UK) | iShares Physical Gold | iShares Physical Silver (ISLN.UK) | iShares Physical Silver | ISLN.UK | Deutsche Boerse Commodities Gmbh ETC (4GLD.DE) | Deutsche Boerse Commodities Gmbh ETC | 4GLD.DE | ISLN | iShares Commodity Diversified Swap (ICOM.UK) | iShares Commodity Diversified Swap | ICOM.UK | ETF WTI Crude Oil | OD7F | OD7F.DE | ETF WTI Crude Oil (OD7F.DE) | iShares Oil & Gas Exploration & Production (IOGP.UK) | iShares Oil & Gas Exploration & Production | IOGP.UK | IOGP | iShares Stoxx 600 Oil & Gas (SXEPEX.UK) | iShares Stoxx 600 Oil & Gas | SXEPEX.UK | SXEPEX | ETFS Natural Gas (NGAS.UK) | ETFS Natural Gas | NGAS.UK | SPDR S&P Oil & Gas Exploration (XOP.US) | SPDR S&P Oil & Gas Exploration | XOP.US | XOP | ETF Industrial Metals (AIGI.UK) | ETF Industrial Metals | AIGI.UK | AIGI | ETF Dow Jones Industrial Average UCITS ETF (CIND.UK) | ETF Dow Jones Industrial Average UCITS ETF | ETF Dow Jones Industrial Average UCITS | Dow Jones Industrial Average UCITS ETF | CIND.UK | CIND | DIA.US | Rozdílové smlouvy (CFD) | Komodity - časté otázky | Jaké komodity obchodovat? | Jak začít s komodity? | Jaká rizika číhají na komodity? | Jak vydělat na poklesu komodit? | Jak vydělat na poklesu | Jsou komodity dobrou investicí? | Velké peníze na komoditách | Co je to CFD? | Historické pohyby cen | Historické pohyby cen indexu S&P 500 | Pohyby cen indexu S&P 500 | Využití dlouhodobých trendů | Obchodováním s futures | Obchodováním s futures kontrakty | Technologický vývoj | Investoři na akciovém trhu | Skladování fyzických komodit | Specifický typ tradingu | Svět komodit | Ceny ropy WTI a zlata | Skladování komodit | Silná ekonomika | Správa otevřených pozic | Sázka na pokles ceny | Sázka na pokles | Krátký prodej |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\komodity-29022024-1.jpg
    Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
    C:\fakepath\komodity-26022024-1.jpg
    Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
    C:\fakepath\komodity-14022024.jpg
    Komodity: Obchodování na komoditních trzích
    Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit.

Čtěte více

  • Aké komodity sa obchodujú na burzách?
    Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu.
  • Co čekat od zlata do konce roku?
    Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku.
  • Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
    Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku.
  • Intradenní strategie na obchodování ropy
    Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch.
  • Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
    Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice.
  • Komodity a měnový trh: OIL - ropa
    Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku.
  • Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
  • Komodity: Obchodování na komoditních trzích
    Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit.
  • Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
  • Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
    Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují.
  • Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
    Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank