Pondělí 20. ledna 2025 19:53
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new

Co očekávat od ropy v následujících týdnech?

24.09.2024  Autor: Purple Trading  Sekce: Komodity   Tisk


Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku.

Ropa patří mezi nejvýznamnější komodity na světě, jejíž cena má zásadní dopad na globální ekonomiku. Je nepostradatelná pro výrobu paliv, energetiku a širokou škálu průmyslových odvětví. Obchodování s ropou přitahuje mnoho obchodníků, kteří se snaží využít její volatility a potenciálu zisku.

V tomto článku si nastíníme aktuální situaci na trhu s ropou i to, kam se ropa může vydat v následujících týdnech či měsících. V závěru najdete také odkaz ke stažení ebooku se strategiemi pro obchodování ropy.

Aktuální vývoj ceny na ropě Brent a WTI

Cena na ropě Brent dosáhla maxima v roce 2024 v dubnu. V té době stál barel ropy až 92 dolarů. V září se naopak dostala pod 70 USD, což je nejnižší cena od prosince 2021.

Vývoj ceny ropy Brent na týdenním grafuGraf č.1: Vývoj ceny ropy Brent na týdenním grafu

Na ropě WTI je cenový vývoj podobný. Avšak zatímco ropa Brent dosáhla nedávno na ceny z roku 2021, tak WTI otestovala ve stejné době hodnoty z dubna roku 2023. Pokles je na WTI tedy o něco mírnější.

Vývoj ceny ropy WTI na týdenním grafuGraf č.2: Vývoj ceny ropy WTI na týdenním grafu

V obou grafech je vidět, že průběh ceny mezi oběma typy ropy je velice podobný, vznikají podobné cenové formace, které mají mezi sebou minimální odchylky. Tato pozitivní korelace mezi oběma tituly se dá využít při obchodování, což vysvětlíme na příkladech v další části článku.

Situace a faktory, které ovlivňují cenu ropy v roce 2024

Pokles ceny ropy vysvětluje zářijová zpráva organizace International Energy Agency (IEA), která pokrývá 80 % světové poptávky po ropě. Podle této zprávy růst globální poptávky po ropě oproti post pandemickému tempu prudce zpomaluje.

Poptávka v prvním pololetí 2024 meziročně vzrostla o 800 tisíc barelů denně, což je dramaticky méně než růst o 2,3 mil. barelů denně zaznamenaný v roce 2023. Za celý rok 2024 se celosvětová poptávka po ropě zvýší o 900 tisíc barelů denně v příštím roce o 950 tisíc barelů za den.

Zásadní vliv na pokles poptávky po ropě má Čína.

Zpomalující čínský drak mění dynamiku na trhu s ropou

Růst v Číně již zdaleka není tak působivý, jako býval ještě před několika lety, kdy dosahoval dvouciferných čísel. Následující graf ukazuje sestupnou tendenci ročního růstu HDP v této zemi.

Vývoj HDP v ČíněObrázek č.1: Vývoj HDP v Číně

V roce 2024 se pak ekonomické zpomalení v Číně dále prohloubilo a způsobilo, že její spotřeba ropy v červenci již čtvrtý měsíc po sobě meziročně klesla o 280 tisíc barelů za den. To je ve výrazném kontrastu s průměrným tempem růstu o 1 milion barelů denně v předchozích 12 měsících nebo s prudkým nárůstem o 1,5 milionů barelů denně v roce 2023, který nastal po skončení pandemie Covid-19 (zdroj: zpráva IEA ze září 2024).

Na nižší spotřebu ale nepůsobí jen rozsáhlé hospodářské zpomalení. Začíná se projevovat zrychlující se substituce od ropy ve prospěch alternativních paliv.

Rostoucí prodej elektromobilů v této druhé největší světové ekonomice snižuje poptávku po pohonných hmotách na silnicích, zatímco rozvoj rozsáhlé vnitrostátní vysokorychlostní železniční sítě omezuje růst vnitrostátní letecké dopravy.

Situace ve světě

Problém ale není pouze v Číně. Také v jiných zemích je zaznamenán slabší růst poptávky po ropě. Spotřeba ropy ve vyspělých ekonomikách by podle IEA letos mohla být téměř o 2 milionu barelů za den nižší než před pandemií.

Zhoršení situace ukazují například údaje v USA, kde došlo k prudkému poklesu dodávek benzinu v červnu po nečekaně silném květnu. Spotřeba benzinu v největším světovém spotřebiteli ropy tak meziročně klesla v pěti z prvních šesti měsíců letošního roku.

Jak to vidí OPEC

Pokud jde o prognózy, tak Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své měsíční zprávě uvedla, že světová poptávka po ropě v roce 2024 vzroste o 2,03 milionu barelů denně, což je méně než prognóza růstu o 2,11 milionu barelů denně z předchozího měsíce.

OPEC také snížil odhad růstu globální poptávky pro rok 2025 na 1,74 milionu z původních 1,78 milionu barelů za den.

Aktuální pokles cen se organizaci OPEC samozřejmě nelíbí. Proto ve zjevné snaze zastavit prudký propad cen ropy Saúdská Arábie a její spojenci z OPEC+ počátkem září oznámili, že o dva měsíce odloží začátek plánovaného ukončení dodatečného dobrovolného snižování produkce.

Ovšem vzhledem k tomu, že nabídka ropy zemí mimo OPEC+ roste aktuálně rychleji než celková poptávka, může OPEC+ čelit výraznému přebytku, i kdyby její dodatečná omezení zůstala v platnosti. To je pro ropu medvědí scénář.

Pomůže ropě snížení úrokových sazeb? 

Americký Fed na jednání ve středu 18. 9. 2024 oznámil překvapivě vyšší snížení sazeb a sice o 0,50 % místo 0,25 %. Inflační vývoj v USA je pod kontrolou a Fed začal sazby snižovat s cílem ochránit trh práce a dosáhnout tzv. soft landingu.

Vývoj úrokových sazeb v USAObrázek č.2: Vývoj úrokových sazeb v USA

Snížení sazeb v USA vedlo k oslabení amerického dolaru. Ten začal oslabovat již od července 2024, kdy se začala šířit očekávání, že cyklus zahájení snížení sazeb se blíží.

Dolar index na denním grafuGraf č.3: Dolar index na denním grafu

Jelikož se ropa obchoduje v dolarech, oslabení dolaru by logicky mělo nepřímo vyvolat posílení ropy. To se ale na ropě zatím neprojevilo, jak nám ukazuje další obrázek. Spíše to paradoxně vypadá, že ropa se v tomto případě od července pohybuje ruku v ruce s poklesem dolaru.

Ropa WTI na denním grafuGraf č.4: Ropa WTI na denním grafu

Z technického pohledu se ale zdá, že, v posledních několika dnech se ropa nadechla k růstu, když po vybrání likvidity pod supportem se nad tento support vrátila, čímž vznikl falešný break. Celkově ale je zde stále sada nižších low a nižších high, což v tuto chvíli potvrzuje medvědí trh.

Šance býků by se zvýšily, pokud by ropa prorazila rezistenci, která je kolem hladiny 72,80 dolarů za barel. Proražení klesající trendové linie, která je v grafu zakreslena, by také byl býčí signál.

Ještě se vrátíme k úrokovým sazbám. Snížení sazeb by kromě slabého dolaru mělo podpořit ropu ještě z jiného důvodu. Dalším efektem snižování sazeb totiž je podpora ekonomiky. Nižší sazby znamenají nižší úroky na půjčkách a úvěrech, což by mělo podpořit chuť Američanů utrácet a také zvýšit dlouhodobé investice firem.

Jako doplnění můžeme zmínit, že na ropu WTI má aktuálně také vliv tropická bouře Francine. Ta přiměla provozovatele uzavřít přibližně čtvrtinu produkce ropy z pobřežních plošin. Z Mexického zálivu přitom pochází přibližně 15 % veškeré domácí těžby ropy a 2 % produkce zemního plynu.  Uzavírky produkce by také mohly přispět k růstu ceny.

Jaké další události je nutné sledovat?

Šéf Fedu Jerome Powell několikrát zmínil, že snížením sazeb se Fed snaží ochránit americký trh práce. Ten podle nedávných dat výrazně ochladl. Ovšem v tuto chvíli nejsou žádné silné náznaky, že by pracovní trh měl zpomalit na kritickou hodnotu a vyvolat tak recesi. Jedná se ale o zásadní ukazatel, takže sledování trhu práce v následujících týdnech a měsících je pro obchodníky s ropou nezbytným úkolem.

Pokud by došlo k nečekanému růstu nezaměstnanosti, nebo poklesu tvorby nových míst (tzv. NFP), či neobvyklému růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti, tak toto by byly signály, které by vyvolaly obavy z recese, a proto by mohly ropu dále oslabovat. 

Tím dalším faktorem, který by cenu ropy mohl ovlivnit jsou americké prezidentské volby, které proběhnou počátkem listopadu.

Vítězství bývalého prezidenta Donalda Trumpa by mohlo snížit ceny energií a inflaci zvýšením těžby a zmírněním regulací, což může v dlouhodobém horizontu poškodit investory do ropy. Naopak vítězství viceprezidentky Kamaly Harrisové by mohlo zvýšit ceny energií a inflaci v důsledku přísnějších regulací těžby fosilních paliv.

Do arzenálu indikátorů obchodníka s ropou patří samozřejmě pravidelné sledování vývoje zásob ropy v USA, které každý týden reportuje EIA.

Kromě toho mohou trh s ropou překvapit nečekané události, jako je například růst napětí na Blízkém východě, eskalace války na Ukrajině atd.

Korelační strategie obchodování s ropou

Protože víme, že ropa Brent a WTI mezi sebou koreluje, můžeme toho využít pro vzájemné potvrzení obchodních signálů, které je možné obchodovat i intradenně na nižších časových rámcích.

Zde máme příklad z 15minutového grafu. Modré a šedé obdélníky představují tzv. Fair Value Gapy, což je formace známá ze Smart Money Concept.

Korelace mezi WTI a Brent na 15minutovém grafuGraf č.5: Korelace mezi WTI a Brent na 15minutovém grafu

V bodě 1 vidíme medvědí Fair Value Gap, který vznikl na obou instrumentech. V bodě A došlo na ropě WTI ke kompletnímu vyplnění tohoto gapu, zatímco na ropě Brent ve stejném okamžiku ještě část gapu zbývala k vyplnění. V tomto momentě by obchodník, který používá Fair Value Gapy zbystřil a čekal by na to, až dojde k vyplnění i tohoto gapu. Poté by na ropě Brent vstoupil do obchodu.

Ke kompletnímu vyplnění gapu došlo v bodě B. Zelená svíčka (B), která gap vyplnila, však ještě nedává indicii, že se trh začíná otáčet zpět dolů. Obchodník by proto čekal na nějaké potvrzení. Tím by byla medvědí svíčka, která se dostala zpět pod hladinu rezistence, kterou představoval nyní již vyplněný gap. To nastalo na následující medvědí svíčce. Poté by byl možný vstup.

S poměrně těsných stop lossem nad poslední high by obchodník mohl dosáhnout potenciál zisku 2R k nejbližšímu supportu.

Tento obchod by však v bodě C skončil na stop lossu dříve, než by dosáhl na profit, protože došlo k dalšímu retestu rezistence. S tím je potřeba počítat. Ztrátové obchody k tradingu patří. Teoreticky by bylo možné vstoupit ještě jednou, viz naznačená šipka na dalším grafu.

Vstup short na ropě Brent na 15minutovém grafuGraf č.6: Vstup short na ropě Brent na 15minutovém grafu

V tomto případě by byla logika vstupu ta, že došlo k vybrání likvidity nad rezistencí. Po návratu ceny pod tuto hladinu by pak byl vstup, tak jak je naznačeno. Zisk by byl přibližně 2 R, čímž by kompenzoval předchozí ztrátu a celkově bychom byli v plusu 1 R.

Obchodování na nižších rámcích je velice rychlé a je vhodnější spíše pro zkušené obchodníky, kteří znají psychologické souvislosti tradingu a vypěstovali si nutnou odolnost vůči emočním impulsům.

Stejné souvislosti korelací však lze využít i na vyšších časových rámcích, které budou pravděpodobně vhodnější i pro začínající obchodníky. Na následujícím příkladě máme denní graf.

Ropa WTI a Brent na denním grafuGraf č.7: Ropa WTI a Brent na denním grafu

Obchodník se rozhodne, že vstoupí do obchodu short, až dojde k vyplnění všech medvědích Fair Value Gapů, které vznikly pod posledním swingem.

Bod 1 na ropě WTI označuje medvědí FVG, který na ropě Brent nevznikl. Jakmile dojde i k jeho vyplnění, pak je to signál, že by se cena ropy mohla otočit směrem dolů. Stop loss bychom mohli dát nad poslední swingové high.

Tento signál je možné využít pro oba instrumenty. Je ale vidět, že při spekulaci k nejbližšímu supportu by na ropě WTI vznikl výhodnější poměr rizika a zisku. Obchod by mohl dát potenciál 6 R, kdežto v případě ropy Brent by to bylo přibližně 3,5 R.

Pozor: protože oba instrumenty korelují, pak při vstupech na oba instrumentech zároveň prakticky dochází ke zdvojnásobení rizika. Proto je lepší v jednom okamžiku vstupovat do obchodu pouze na jednom z nich.

Závěr

Ropa hraje klíčovou roli v ekonomice a její obchodování nabízí mnoho příležitostí.  Cena ropy je ovšem závislá na mnoha faktorech, některé z nich se projeví okamžitě, jiné až s odstupem času. Tyto faktory pak z ropy dělají komplexní nástroj, u kterého úspěch v obchodování závisí na jejich důkladném porozumění a samozřejmě správném řízení rizik.

Naučte se obchodovat ropu swing i intraday způsobem. S novým ebookem od Purple Trading

STÁHNOUT EBOOK

CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.

Klíčová slova: Čína | Peníze | Korelace | USA | OPEC | HDP | Kypr | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | Medvědí trh | Poptávka | Recese | Podpora ekonomiky | Rizika | Sazby | Bod | CFD | Fair Value | Fed | Foreign Exchange | Gap | Vyplnění GAPU | Vstup short | High | Indikátory | Intraday | Investice | Komodity | Low | Nabídka | Nástroj | Obchodník | Rezistence | Riziko | Ropa | Short | Smart money | Support | Swing | Trading | Ukazatel | USD | Obchodování | Cena ropy | Produkce ropy | Vývoj ceny | Zisk | Zkušenosti | IEA | Obchodovat | Investiční společnosti | Investovat | Index | Podpora | Analýzy | Barel ropy | Brent | Cena | Dlouhodobé investice | Dolar | Exchange | Graf | Instrumenty | Investiční | Investiční poradenství | Naučte se obchodovat | Obchodování s CFD | Prezidentské volby | Prognóza | Ropy | Řízení rizik | Signály | Trh | Volatility | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Zpráva | Zprávy | EIA | ROCE | eBook | Volby | 1 milion | Investment | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Snižování sazeb | Úspěch | Korelační strategie | Vývoj ceny ropy WTI | Aktuální vývoj | Propad | Ztráty | Oslabení dolaru | Saúdská Arábie | CySEC | Zpomalení v Číně | Americký trh práce | Snížení úrokových sazeb | Vývoj úrokových sazeb | Očekávání | Purple Trading | Obchodování ropy | Obchodování s cizími měnami | Jerome Powell | OPEC+ | L.F. Investment Limited | Pokles ceny | Šéf Fedu | Trh s ropou | Propad cen ropy | Inflační vývoj | Oslabení amerického dolaru | Rozdílové smlouvy | Investice firem | Snížení sazeb | Pokles cen | Obavy z recese | Produkce zemního plynu | Denní graf | Poptávka po ropě | Pokles ceny ropy | Býčí signál | Obchod | Trh práce | Šéf Fedu Jerome Powell | Vysoké riziko | Rozvoj | Prognózy | Cenové formace | Ekonomické zpomalení | Míra | Úroky | Napětí na Blízkém východě | Růst poptávky | Pracovní trh | Poradenství | Ceny energií | Pokles | Situace | Pandemie | L.F. Investment | Pochybnosti | Obchody | NFP | Medvědi | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | Prudký propad | Americký Fed | Vývoj | Nižší sazby | Cenový vývoj | Pandemie COVID-19 | Aktuální situace | Úspěch v obchodování | Žádosti o podporu | Růst | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Potenciál | Ekonomiky | Války | Poradce | Organizace | Práce | Údaje | Ztrátové obchody | Vývoj HDP | Obchodovat ropu | Nabídka ropy | Spotřeba ropy | Situace na trhu s ropou | Celosvětová poptávka po ropě | Posílení | Potenciál zisku | Prodej elektromobilů | Medvědí scénář | Vstupovat do obchodu | Investovat peníze | JDE | Unie | Tropická bouře | Světová poptávka po ropě | Propad cen | Covid | Šance | Ceny | Růst poptávky po ropě | Výzkumy | Obchodování s ropou | Americké prezidentské volby | Proražení | Situace na trhu | Trendové linie | Světová poptávka | Celosvětová poptávka | Ceny ropy Brent | Pandemie COVID | Riziko ztráty | Oslabení | Cíle | Příležitosti | Prodej | Americký trh | Odvětví | Pokles poptávky | Růst v Číně | Pozitivní korelace | Společnosti | Společnost | TIM | | Zpráva IEA | Investiční cíle | Vývoj úrokových sazeb v USA | CFD (Rozdílové smlouvy) | Války na Ukrajině | WTI a Brent | Ropa WTI a Brent | Eskalace války | Eskalace války na Ukrajině | Falešný break | Světové poptávky | Smart money concept | Ztráty peněz | Medvědí svíčka | Sledování vývoje | Eskalace | Poměr rizika a zisku | Vybrání likvidity | Rok 2024 | Nižší úroky | Nejnižší cena | Fair Value Gap | FVG | Value Gap | Snižování produkce | Strategie obchodování | Ceny ropy WTI | Hospodářské zpomalení | Fair Value Gapy | Medvědí FVG | Odpovědnost | Vítězství | Potenciál zisků | Francine | Vývoj HDP v Číně | HDP v Číně | Dolar index | Korelační strategie obchodování s ropou | Korelační strategie obchodování | Strategie obchodování s ropou | Aktuální vývoj ceny na ropě | Vývoj ceny na ropě | Brent a WTI | Čínský drak | Situace ve světě | Jak to vidí OPEC | Rostoucí prodej elektromobilů | Substituce od ropy | Substituce |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\komodity-04042024-1.jpg
    Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
    Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
    C:\fakepath\komodity-13032024-1.jpg
    Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
    Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují.
    C:\fakepath\komodity-29022024-1.jpg
    Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
    C:\fakepath\komodity-28022024-uvod.jpg
    Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
    Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu.
    C:\fakepath\komodity-26022024-1.jpg
    Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
    C:\fakepath\ropa-818172829302.jpeg
    Intradenní strategie na obchodování ropy
    Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch.
    C:\fakepath\grafy.jpg
    Aké komodity sa obchodujú na burzách?
    Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu.
    ropa a dolar.jpg
    Komodity a měnový trh: OIL - ropa
    Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku.

Čtěte více

  • Aké komodity sa obchodujú na burzách?
    Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu.
  • Co čekat od zlata do konce roku?
    Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku.
  • Intradenní strategie na obchodování ropy
    Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch.
  • Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
    Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice.
  • Komodity a měnový trh: OIL - ropa
    Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku.
  • Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
  • Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
    Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu.
  • Komodity: Obchodování na komoditních trzích
    Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit.
  • Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
  • Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
    Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují.
  • Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
    Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex