Intradenní strategie na obchodování ropy
Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch.
Trh s ropou je pro svou vysokou volatilitu a způsob, jakým reaguje na fundamenty, oblíbeným trhem. Každý týden se zveřejňuje hned několik fundamentů, na které ropa velice dobře reaguje a obchodník tak má možnost tyto situacezpeněžit. Protože tyto situace obvykle trvají jen několik málo minut, případně hodin, mohl by v tomto případě být vhodným obchodním stylem intradenní trading.
V dnešním článku si proto ukážeme intradenní strategii na obchodování ropy, založenou na principu price action. Bude se tedy jednat o obchodování na nižších časových rámcích, bez jakýchkoliv technických indikátorů a pomůcek, vhodnou pro pokročilejší obchodníky. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, doporučujeme si strategii nejdříve vyzkoušet na bezplatném demo účtu.
Výhoda intradenního obchodování ropy
Přesnost
Metody price action s využitím gapů pro potvrzení obchodů při intradenním obchodování jsou v oblibě zejména z toho důvodu, že mohou dokázatpoměrně přesně stanovit okamžik, kdy se cena vydá očekávaným směrem. Tuto metodu potvrzení je možné použít u jakýchkoli horizontálních supportů a rezistencí.
Čas pro rozvahu
Pokud si nastavíte v platformě alert, který se spustí při dosažení daného supportu nebo rezistence, tak víte, že máte stále spoustu času (v našem případě minimálně 15 min) na to, než vznikne potvrzení k obchodu na 5 min grafech. Není tedy důvod k panice a unáhleným rozhodnutím, které tak často působí traderům škody.
Přesné stanovení stop lossu a vstupu
Potvrzení formou gapů přesně určí cenovou hladinu, na které je možné do obchodu vstoupit a také stanoví úroveň pro stop loss.
Obchodování za pomoci gapů
Price action spoléhá na schopnost tradera rozpoznat svíčkové formace z čistého grafu. Pro naše účely budeme potřebovat umět rozeznat gapy. Ty tvoří skupina tří svíček a většina z vás je patrně zná pod názvem 123 gap, single, fair value gap atd. Pro naše účely tento gap nazveme prostě a jednoduše “gap” s tím, že budeme rozlišovat mezi býčím a medvědím gapem.
Medvědí gap
Vzniká tehdy, když se mezi low první svíčky a high svíčky třetí objeví mezera.
Býčí gap
Opačný případ - vzdálenost mezi high první svčky a low třetí svíčky na grafu s ropou.
Časové rámce, supporty a rezistence
Jak už to u price action bývá, budeme se zde soustředit na klíčové úrovně supportů a rezistencí stanovených na H1 časovém rámci. Gapy využijeme pro potvrzení signálu ke vstupu do trhu na 15min či 5min časovém rámci. V ideálním případě cena ropy danou oblast nepatrně překoná a pak se během několika minut vrátí zpět do stanovené oblasti (v méně ideálním případě se cena této oblasti alespoň dotkne).
Pokud dojde k breaku rezistence, tak se z ní stává support. Nový support bude platit pouze pro první test. Pokud dojde k breaku supportu, tak se z něj stává rezistence a tato rezistence bude rovněž platit pouze do doby prvního testu.
Ukázka:
Zde máme ropu WTI na H1 grafu. Pro přehlednost jsme si oddělili jednotlivé denní seance svislou čarou a poté jsme si u každého dne znázornili denní high a low vodorovně. V momentě, kdy došlo k prvnímu testu, je tato linie ukončena. Test je proveden na souboru 10 obchodních dnů.
Graf č.1: Cena ropy WTI na hodinovém časovém rámci
Identifikovali jsme 5 příležitostí:
Den č. 2: zde je příležitost long poté, kdy cena ropy dosáhla low předchozího dne.
Den č. 3: zde je příležitost short, když support z předchozího dne byl proražen, takže se stala rezistencí. Po návratu k této rezistenci vznikla příležitost proshort.
Den č. 7: zde máme dvě příležitosti. Long vznikla poté, kdy rezistence z předchozího dne byla proražena a cena se vrátila k tomuto nově vzniklému supportu. Příležitost pro short vznikla při dosažení rezistence, která je vrcholem dne č.2 a také dne č.1.
Den č. 9: zde je příležitost long, která vznikla po návratu k supportu, který vznikl z překonané rezistence na high předchozího dne.
Den č.10: zde je příležitost long, která vznikla poté, kdy cena dosáhla low ze dne č.8. Cena překonala také low ze dne č.7, ale jak uvidíme dále, v tomto okamžiku nebyla příležitostpotvrzena.
Rozbor obchodních příležitostí
Abychom mohli vstoupit do obchodu, potřebujeme, aby se u daného supportu či rezistence vytvořil gap. Ten nám totiž potvrdí očekávaný odraz od dané zóny. Vstup do obchodu byl vždy na horní hraně býčího gapu nebo na spodní hraně medvědího gapu. Cena tedy musela provést určitý návrat k daným gapům.
Stop loss - umístěn pod low formace pokud obchodujeme long a nad high formace pokud short.
Take profit - směřujeme k high, nebo low dané seance či identifikovaného supportu/rezistence z H1 grafu.
Příležitost den 2
Při spekulaci k high tohoto dne byl maximální zisk přibližně 3R. Tedy pokud by jednotka risku byla 1 %, pak by možný zisk byl 3 %.
Graf č. 2: Obchod long na 5 min grafu ropy WTI, který byl proveden 2. testovací den
Příležitost den 3
V případě obchodu ve 3. dni, kdy vznikl signál short, by k nejbližšímu supportu, což je low dané obchodní seance, obchod měl potenciál přibližně 1 R, tedy by byl zisk 1 %.
Graf č. 3: Obchod short na 5 min grafu, který byl proveden 3. testovací den
Příležitost den 7
Zde nám vznikl hnedy dva signály. Signál long by dosáhl k nejbližší rezistenci, což je high z 2. dne. Obchod short by dosáhl 2R zisku, pokud by také profit byl směrován k low této obchodní seance. Celkem tedy by tento den přinesl 4 %.
Graf č. 4: Obchod long a short na 5 min grafu provedený 7. testovací den
Příležitost den 9
Zde by obchod nevyšel a byl by zasažen stop loss. Přijmout bychom museli ztrátu 1 %. Tento obchod by sice také dosáhl na profit alespoň 1R při spekulaci k high dané obchodní seance. Problém je v tom, že dříve, než by tohoto cíle dosáhnul, tak by transakce skončila na stop lossu.
Graf č. 5: Obchod long na 5 min grafu provedený 9. testovací den
Příležitost den 10
Při spekulaci k rezistenci, která vznikl z high této obchodní seance, byl zisk 2R.
Graf č. 6: Obchod long na 5 min grafu provedený 10. obchodní den
Shrnutí všech ziskových obchodů na jednom grafu
Graf č. 7: Ropa WTI na H1 grafu se zakreslenými provedenými obchody
Během našeho 10denního obchodování jsme měli celkově 6 obchodů. Pět z nich bylo ziskových, jeden ztrátový. Pokud bychom si pro intradenní trading stanovili poměr risku a zisku 1:1 a zároveň jedna jednotka rizika by byla 1 %, dosáhli bychom celkového zisku 4 procent.
Maximální možný zisk, pokud bychom spekulovali s profitem k nejbližšímu swingu, by byl za toto období přibližně 9R tedy 9 % při jednotce rizika 1 %.
Ebook: Jak obchodovat ropu
V Purple Trading jsme sepsali kompletního průvodce světem obchodování ropy. Najdete v něm výčet nejdůležitějších fundamentálních ukazatelů ovlivňujících cenu ropy i nástin použitelných strategií pro obchodování ropy.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.
Související články
Čtěte více
-
Aké komodity sa obchodujú na burzách?
Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu. -
Co čekat od zlata do konce roku?
Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku. -
Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku. -
Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice. -
Komodity a měnový trh: OIL - ropa
Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku. -
Komodity: Historie komoditních trhů
Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje. -
Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu. -
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit. -
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek. -
Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují. -
Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |