Čtvrtek 21. listopadu 2024 09:49
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
CapXmaster

Komodity: Obchodování na komoditních trzích

15.02.2024  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Komodity   Tisk


Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit.

Zatímco komodity jsou základními složkami průmyslových výrobků, jejich výroba a spotřeba závisí převážně na faktorech jako je klima, sezónnost a zásoby. Například ceny ropy v posledních několika letech značně utrpěly, protože produkce břidlic se zvyšuje rychleji než poptávka, což vede k nárůstu zásob ropy, což vede k poklesu cen ropy. Tento článek vysvětluje všechny důležité aspekty při obchodování s komoditami.

Co je komodita?

Komodita je obvykle přírodní zdroj, který lze zpracovat a prodávat. Patří sem věci jako zemědělské zboží, kovy, energie, nerosty a mnoho dalšího.

Je důležité poznamenat, že prodej a nákup komodit se obvykle provádí prostřednictvím standardizovaných futures kontraktů na více burzách. To znamená, že nemusíte kupovat barel ropy a skladovat jej na své zahradě. Jediné, co musíte udělat, je koupit futures kontrakt, abyste se stal komoditním obchodníkem. Nejznámější a nejstarší burzou je Chicago Board of Trade (CBOT), na které mohl obchodník koupit futures na zamědělské komodity, jako je pšenice, kukuřice, oves, rýže, sója a mnoha dalších. Nicméně skutečnost, že obchodování s komoditami se provádí především prostřednictvím smluv, má své vlastní důsledky. Futures umožňují obchodníkovi nakupovat nebo prodávat komoditu bez nutnosti vlastního skladování zboží, což umožňuje, aby byli součástí trhu i spekulanti.

Proto se obchodníci komodit mohou rozdělit do dvou skupin: skuteční investoři a spekulanti.

  • První skupinou jsou obchodníci kupující zboží fyzicky a výrobci komodit, kteří používají futures kontrakty na komodity pro účely zajišťění určité ceny a odběru, pro ty byly burzy také původně určeny. Tito obchodníci skutečně dodají nebo převezmou dodávku skutečné komodity, když vyprší termínová smlouva.
  • Druhým typem obchodníka s komoditami je spekulant. Jedná se o obchodníky, kteří obchodují na komoditních trzích pouze za účelem profitování z volatilních cenových pohybů. Tito obchodníci nikdy nemají v úmyslu uskutečnit nebo převzít dodání skutečné komodity po vypršení futures kontraktu. To může mít významný dopad na ceny. Vraťme se k ropě, ceny se v prvním čtvrtletí roku 2016 prudce snížily. Tento pokles měl nějakou fundamentální podporu, ale byl způsoben především spekulanty, kteří očekávali, že ceny ropy klesnou na 10 dolarů za barel. Jako komoditní obchodník byste měli vzít tento aspekt v úvahu.


Fundamentální analýza komodit může být zásadní

I když je technická analýza při obchodování s komoditami užitečná, hodně obchodníků se obvykle soustředí na fundamentální faktory. Ale proč to tak je?

Základem pro fundamentální analýzu je nabídka a poptávka. Nabídka a poptávka představují jednoduchou rovnici. Nicméně věci se zkomplikují, když se snažíte předpovědět ceny do budoucna. Obchod se zbožím obvykle probíhá v cyklech; Někdy zásoby budou malé a ceny vysoké. Jindy je komodity příliš mnoho a ceny klesají. Obecně lze říci, že cenové pohyby komodit pomocí fundamentální analýzy lze rozdělit na dva jednoduché vzorce:

  1. Pokud je poptávka vyšší než nabídka, měly by ceny růst
  2. Pokud je nabídka vyšší než poptávka, měly by ceny klesat

Samozřejmě, tato pravidla obvykle fungují, ale neznamená to, že neuvidíte žádnou výjimku. Finanční trh je komplikované místo s mnoha faktory, které mohou ceny ovlivnit, a to i ceny komodit.

Jak již bylo zmíněno dříve, změny zásob mohou hrát pro komodity klíčovou roli. Dodáním komodity je částka, která se přejímá z předchozích let výroby a částka, která se produkuje během běžného roku. Například současná zásoba sójových bobů obsahuje plodiny v zemi a množství, které je ponecháno z minulého roku. Čím vyšší jsou tyto zásoby (se stálou poptávkou), tím nižší by měly být ceny. Nabídka by mohla být ovlivněna mnoha faktory, jako je počasí, celkové množství vysazených akrů, výrobní stávky, choroby plodin a technologie.


Poptávka je druhou stranou rovnice. Jedná se o množství, které se spotřebuje na dané cenové úrovni. Obecně se poptávka zvýší, když se cena komodity sníží. Na druhé straně se sníží, když cena komodity roste. Přemýšlejte o jednoduchém příkladu. Čím dražší je benzin, tím méně lidí si to může dovolit, a tím je po něm i nižší poptávka. V situaci, kdy se ceny benzínu zdvojnásobí, se pravděpodobně rozhodnete cestovat autobusem nebo na kole, a ne autem. To znamená, že vaše poptávka po benzinu, tedy po ropě, bude nižší.

Pokud je tedy hlavním hlediskem analýzy komodit poptávka a nabídka, pojďme se podívat, jaké údaje byste měli posoudit, abyste mohli odhadnout zda ceny poklesnou nebo porostou.

Data ke sledování

Jak již bylo uvedeno výše, vztah mezi poptávkou a nabídkou je pro ceny komodit klíčový. Proto je důležité věnovat pozornost výsledkům dat. Například obchodníci s ropnými produkty se dívají na týdenní změnu zásob ropy, aby zjistili, zda diktuje směřování trhu nabídka nebo poptávka. Zvýšení zásob je medvědí znak (pokles trhu), protože signalizuje, že nabídka je větší než poptávka. Zde jsou dva nejdůležitější typy přehledů:

  • Změny zásob - jak je ukázáno na příkladu s ropou, změny zásob jsou zajímavým způsobem, jak zjistit, zda poptávka nebo prognóza hráčů na tomto trhu hraje v současné době větší roli. Každá komodita má svůj vlastní typ zprávy a každá z nich má svou četnost publikování a je důležité je sledovat. Zde je několik zpráv, které stojí za pozornost: Ropa - API, DOE zvěřejňováno každý týden; Zemědělské komodity - zpráva USDA zveřejňována na konci každého měsíce.
  • Zprávy o zůstatku - Zatímco změny zásob by mohly ukazovat, která strana v současné době pohání trh, zprávy o zůstatku by mohly potvrdit nebo negovat tyto indikace. Publikovány jsou mnohem vzácněji než zprávy o změnách zásob, ale mohou přinášet důležitější informace. Například měsíční zpráva OPEC o situaci na trhu s ropou je druh zprávy o rovnováze trhu. Zobrazuje změny poptávky, nabídky a výroby a zahrnuje prognózy pro budoucí měsíce.

Každá komodita má své vlastní zprávy, na které stojí za to se podívat, a proto byste se s nimi měli seznámit dříve, než začnete s komoditami obchodovat. Okamžik publikování je obvykle okamžik silného nárůstu volatility, takže je potřeba zjistit, kdy jsou tyto zprávy zveřejněny.

Sezónnost a počasí

Sezónnost je důležitou součástí fundamentální analýzy komodit. Zatímco měny a indexy mají tendenci se pohybovat náhodně po celý rok, u komodit můžeme vidět specifické pohyby v určitou dobu v roce.

Některé komodity, jako jsou obilí a pšenice, vykazují cenové tendence vyplývající z ročních růstových cyklů. Například trhy mají tendenci snižovat ceny během doby sklizně, protože zásoby jsou bohaté a riziko neznámého počasí již neovlivňuje výnos. Naproti tomu ceny obilí jsou se často mění během výsadby a v závislosti na ročním období, neboť cena zahrnuje prémii za riziko počasí pro spekulanty. Jiné komodity, jako je ropa, zemní plyn a drahé kovy, nemají předem definované výrobní cykly založené na sezóně, ale závisí na spotřebitelých těchto výrobků. Například ceny ropy jsou často vyšší na jaře v očekávání zaneprázdněné letní sezóny a u zemního plynu se očekává nárůst cen na podzim, protože dodavatelé energie dělají zásoby na zimní měsíce.

Podívejme se na konkrétní příklad. Pozdní lednové období je často začátkem býčího trhu pro komodity jako je kukuřice a sójové boby. V případě sójových bobů se sezónní rally obvykle panuje do počátku letních měsíců. Na druhou stranu v březnu často roste kukuřice. Růst obilovin je obvykle výsledkem rizikových prémií, které se na trzích objevují pro nejistotu ohledně nadcházející sezóny. Spousta věcí se může při výsadbě pokazit a obchodníci vědí, že vzrůstající poptávka po obilovinách může být obchodem roku v případě, že by období výsadby nebylo v souladu s očekáváními. Na níže uvedeném grafu můžete vidět měsíční pohyby cen pšenice za posledních 5 let.


Zdroj: Bloomberg

To vede k dalšímu faktoru, který stojí za pozornost. Počasí, jak bylo uvedeno výše, také hraje na komoditním trhu důležitou roli. Čím je větší zima, tím dražší může být zemní plyn. A co víc, chladné počasí by mohlo poškodit plodiny, což by mohlo zapříčínit růst cen pšenice a dalších zemědělských komodit. Takže je potřeba zohlednit nejen sezónnost, ale i počasí.

Existuje tedy pravidelný vzorec, který se týká komoditního trhu ohledně sezónnosti? Ne úplně. Sezónní události jsou vodítkem, které udává, co se s trhy dělo v minulosti, ale to nemusí nutně indikovat, jak to bude v letošním roce, ani historie nezaručuje, že se v budoucnu bude opakovat v průměru to samé. Je ale pravděpodobné, že se historie bude opakovat a že může být předzvěstí budoucího vývoje a je dobré se proto seznámit se vzorci sezónního chování než začnete obchodovat.

Zajímavý trh

Komoditní trh se mírně liší od ostatních. Nejdůležitější jsou fundamentální aspekty, ale technická analýza může také hrát roli. Při obchodování s komoditami však obchodník musí brát v úvahu různé aspekty, včetně sezónnosti nebo počasí. Navíc si také pamatujte, že každá komodita se řídí vlastními zákony. To znamená, že něco, co funguje na trhu s ropou, by mohlo být zbytečné, když se uplatní na pšenici nebo jiné zemědělské komodity. Jako shrnutí lze říci - komoditní trh je rozhodně jedním z nejvíce zajímavých.

Ropa WTI - Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):


Ropa Brent - Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):


Zemní plyn - Vývoj ceny zemního plynu (denní graf – D1):


Zlato - Vývoj ceny zlata (denní graf – D1):


Stříbro - Vývoj ceny stříbra (denní graf – D1):


Platina - Vývoj ceny platiny (denní graf – D1):


Palladium - Vývoj ceny palladia (denní graf – D1):


Hliník - Vývoj ceny hliníku (denní graf – D1):


Měď - Vývoj ceny mědi (denní graf – D1):


Nikl - Vývoj ceny niklu (denní graf – D1):


Káva - Vývoj ceny kávy (denní graf – D1):


Cukr - Vývoj ceny cukru (denní graf – D1):


Kakao - Vývoj ceny kakaa (denní graf – D1):


Pšenice - Vývoj ceny pšenice (denní graf – D1):


Kukuřice - Vývoj ceny kukuřice (denní graf – D1):


Bavlna - Vývoj ceny bavlny (denní graf – D1):


Sója - Vývoj ceny sóji (denní graf – D1):


Zinek - Vývoj ceny zinku (denní graf – D1):

 

Článek vznikl ve spolupráci se společností XTB

Zdroj: Reuters, ČTK, XTB, MT4, xStation, Bloomberg

Klíčová slova: Technická analýza | Fundamentální analýza | Stříbro | OPEC | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | Poptávka | Daně | Analýza | Bloomberg | CBOT | Finanční trh | Futures | Komodity | MT4 | Měny | Nabídka | Obchodník | Rally | Platina | Riziko | Ropa | Výnos | Zlato | Obchodování | XTB | Indexy | Spekulanti | Investoři | Vývoj ceny | Drahé kovy | Spekulant | Futures kontrakt | Ceny komodit | Obchodovat | Burzy | Obchodníci | Analýzy | Barel ropy | Brent | Cena | Ceny stříbra | Ceny zlata | Co je komodita | Graf | Komodita | Komoditní | Komoditní trh | Nákup komodit | Obchodování na komoditních trzích | Obchodování s komoditami | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | Trh | Volatility | Vývoj ceny mědi | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny stříbra | Vývoj ceny zemního plynu | Vývoj ceny zlata | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Benzín | Měď | ROCE | Kontrakt | Cukr | Sója | Bavlna | Plodiny | Energie | Futures kontrakty | Vývoj ceny ropy WTI | Fundamentální faktory | Zajištění | xStation | ČTK | Očekávání | Vývoj ceny hliníku | Ceny pšenice | Ceny hliníku | Vývoj ceny platiny | Vývoj ceny palladia | Palladium | Vývoj ceny pšenice | Ceny zemního plynu | Cena komodity | Sójové boby | Ceny niklu | Vývoj ceny cukru | Denní graf | Ceny palladia | Kakao | Vývoj ceny kakaa | Ceny kakaa | Káva | Ceny benzínu | Obchod | Růst cen | Prognózy | Plyn | Kontrakty | Nabídka a poptávka | Sezónnost | Trhy | Pohyby cen | Pokles | Medvědi | Zemědělské komodity | Vývoj ceny kukuřice | Kukuřice | Ceny kukuřice | Směřování trhů | Vývoj | Historie | Růst | Údaje | Indikace | Trade | Cenové pohyby | Analýza komodit | Ceny kávy | Ceny | Nižší poptávka | Nikl | Ceny mědi | Vývoj ceny kávy | Poptávka a nabídka | Počasí | Ceny cukru | Zinek | Ceny ropy Brent | Směřování trhu | USDA | API | Prodej | Technologie | Hliník | Chování | Společnosti | Vývoj ceny zinku | Ceny zinku | Obilí | Pozornost | Klima | TIM | Cykly | Fundamentální aspekty | Fundamentální analýzy | Vývoj ceny niklu | Pokles trhů | Vývoj ceny bavlny | Konkrétní příklad | Vice | Ceny platiny | Směřování | Ceny obilí | Kupující | D1 | Ceny sóji | Vývoj ceny sóji | Fundamentální analýza komodit | Sezónnost a počasí | Co je komodita? | Chicago Board of Trade | Chicago Board of Trade (CBOT) | Data ke sledování | Zajímavý trh | Ropa WTI - Vývoj ceny ropy WTI | Ropa Brent - Vývoj ceny ropy Brent | Zemní plyn - Vývoj ceny zemního plynu | Zlato - Vývoj ceny zlata | Stříbro - Vývoj ceny stříbra | Platina - Vývoj ceny platiny | Palladium - Vývoj ceny palladia | Hliník - Vývoj ceny hliníku | Měď - Vývoj ceny mědi | Ceny ropy WTI | Ropa WTI - Vývoj ceny ropy | Ropa Brent - Vývoj ceny ropy | Nikl - Vývoj ceny niklu | Káva - Vývoj ceny kávy | Cukr - Vývoj ceny cukru | Kakao - Vývoj ceny kakaa | Pšenice - Vývoj ceny pšenice | Kukuřice - Vývoj ceny kukuřice | Ceny bavlny | Bavlna - Vývoj ceny bavlny | Sója - Vývoj ceny sóji | Zinek - Vývoj ceny zinku | Ropa WTI - Vývoj ceny | Ropa Brent - Vývoj ceny | Zemní plyn - Vývoj ceny | Zlato - Vývoj ceny | Stříbro - Vývoj ceny | Platina - Vývoj ceny | Palladium - Vývoj ceny | Hliník - Vývoj ceny | Měď - Vývoj ceny | Nikl - Vývoj ceny | Káva - Vývoj ceny | Cukr - Vývoj ceny | Kakao - Vývoj ceny | Pšenice - Vývoj ceny | Kukuřice - Vývoj ceny | Bavlna - Vývoj ceny | Sója - Vývoj ceny | Zinek - Vývoj ceny | Obchodníci komodit | Nakupovat | Oves | Board of Trade | Vztah mezi nabídkou a poptávkou |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\komodity-29022024-1.jpg
    Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
    C:\fakepath\komodity-28022024-uvod.jpg
    Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
    Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu.
    C:\fakepath\komodity-26022024-1.jpg
    Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.

Čtěte více

  • Aké komodity sa obchodujú na burzách?
    Komodity nie sú iba zlato a ropa, na burzách sa ich obchoduje oveľa viac. Iba komoditný index CRB obsahuje 19 komodít obchodovaných na významných svetových burzách. Pozrime sa bližšie na obchodovanie s komoditami a na zaujímavosti z komoditného trhu.
  • Co čekat od zlata do konce roku?
    Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku.
  • Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
    Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku.
  • Intradenní strategie na obchodování ropy
    Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch.
  • Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
    Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice.
  • Komodity a měnový trh: OIL - ropa
    Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku.
  • Komodity: Historie komoditních trhů
    Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje.
  • Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
    Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu.
  • Komodity pro začátečníky – investování do komodit
    Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek.
  • Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
    Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují.
  • Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
    Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy