Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. V tomto týdnu vychází velké množství fundamentálních zpráv a centrální banky informují o výši úrokových sazeb, což je vždy spojeno s vysokou volatilitou na finančních trzích. Z těchto důvodů v tomto týdnu aktivně neobchoduji, a tak se v dnešním praktickém okénku podíváme blíže na jeden z mých oblíbených price action patternů. Jedná se o agresivní změnu nabídky a poptávky, která se promítá v cenotvorbě.
USD/CAD – H1
Nabídka a poptávka je základním stavebním kamenem finančních trhů. Párování jednotlivých nákupních a prodejních příkazů je základním principem, na kterém stojí likvidita každého finančního instrumentu. Díky cenovým grafům můžeme pozorovat historický vývoj ceny a s určitou pravděpodobností předpovídat i její krátkodobý nebo dlouhodobý pohyb v budoucnosti.
Na výše uvedeném grafu je vyznačena supportní zóna, která je právě tvořena agresivní změnou nabídky a poptávky. Když se podíváme blíže na cenové svíčky, které tento pattern tvoří, můžeme pozorovat nejprve bílou nákupní svíčku, která vytvoří pouze velmi malý knot, tedy její high se nachází blízko close. Následující černá prodejní svíčka již žádný knot nevytvoří, tedy její open se shoduje s jejím high.
Díky tomuto vykreslení můžeme soudit, že při otevření prodejní svíčky došlo k agresivnímu vstupu prodejců do trhu, kteří nedali kupcům žádnou šanci trh v tomto časovém intervalu ovládnout, přičemž se nevytvořil ani knot svíčky. Tato agresivní změna nabídky a poptávky, byť krátkodobá, vytváří zajímavou cenovou úroveň pro budoucí obchodování.
Na volume profilu můžeme také pozorovat, že právě na ceně, kde došlo k výše popsané disbalanci, se nachází výrazný objem, což je další důvod, proč je tato cena zajímavá. Vzhledem k tomu, že v historii na této ceně došlo k agresivní změně nabídky a poptávky, tak lze předpokládat, že se bude historie opakovat v okamžiku, kdy se cena instrumentu na tuto hodnotu opět vrátí.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass