Vítám vás u dnešního praktického okénka. Obchodník na finančních trzích by měl mít přehled o komplexním dění na obchodovaném aktivu, což vyžaduje i pozorování vyšších časových rámců. V tomto Praktickém okénku se proto přesuneme na denní časové rámce a na dvou příkladech si popíšeme obchodní přípravu a zároveň si i nastíníme možnost čtení cenového grafu. Pojďme na to.
USD/JPY – D1
První level, který nás bude zajímat, se nachází na měnovém páru USD/JPY. Asi všichni víme, že se japonská centrální banka obává rostoucí inflace, což je protipól její politiky záporných úrokových sazeb. Z technického pohledu ovšem existuje na cenovém grafu bariéra v podobě rezistence, která obsahuje několik konfluencí. Tou hlavní je výskyt volume, které navazuje na oblast nízké likvidity v neuzavřeném prodejním gapu.
Tato rezistentní úroveň tak má potenciál pro realizaci krátkých obchodních pozic, které by ovšem měly být aktivně řízeny, protože negativní fundament na japonském jenu prozatím brání realizaci jakýchkoliv dlouhodobějších spekulací na posílení této měny.
AUD/NZD – D1
Na tomto měnovém páru vzniklo několik zajímavých situací, které si nyní popíšeme. V první řadě trh poklesem reagoval na cenové maximum (č. 2), a to na hodnotu 23,6 % Fibonacciho retracementu. Vzhledem k silnému zamítnutí nižších cen se jednalo spíše o prodejní korekci, na které byly realizovány výběry zisků z long pozic.
Po cestě vzhůru trh za sebou zanechal ještě jeden support (č. 3), kde vznikla konfluence kumulovaného objemu a Fibonacciho retracementu. Nicméně pravděpodobnost, že trh půjde tuto cenu otestovat, je nižší, než že bude pokračovat v nastoleném up trendu.
Vzhledem k tomu, že historické cenové maximum (č. 2) bylo trhem již otestováno, zvýšila se tím i pravděpodobnost možného průrazu, čímž by ze současné rezistence vznikl support a trh by měl otevřenou cestu vzhůru až na hodnotu další rezistence, která se po průrazu trhu nad high (č. 2) nachází na cenové úrovni proražených cenových low.
Bylo by super, kdyby tento scénář vyšel přesně tak, jak byl popsán. To se ovšem na finančních trzích děje málokdy. Nicméně i tak je potřeba mít jasno v tom, na jakých cenách se aktivum vyplatí nakoupit a na jakých cenách je vhodné jej prodat. Každý obchodní plán je tedy mnohem lepší, než emocionální otevírání a uzavírání obchodních pozic.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass