Ovládá vás v tradingu chamtivost?
V tomto článku zabrousíme do psychologie tradingu a pokusíme se odhalit, co přesně je chamtivost a jak se může ve vašem obchodování projevovat. Všichni jsme několikrát slyšeli, že trh má schopnost odhalit ty nejzákladnější lidské emoce. Obchodování na finančních trzích je charakteristické především bojem člověka se sebou samým. A jenom psychicky silní obchodníci s pevnou disciplínou dokáží všechny nástrahy neustálého boje s emocemi překonat.
Z psychologického hlediska je chamtivost nadměrná touha po bohatství, majetku a předmětů pro sebe sama, daleko za hranicí základních lidských potřeb pro přežití. Chamtivost je rovněž nadměrná snaha a touha o postavení a moc.
Co se týče obchodníků, většina má sklony k honbě za bohatstvím. Nicméně někteří tradeři obchodují nejen kvůli penězům, ale protože je ovládá nějaká vnitřní síla, pomocí které chtějí ovládnout trh a překonat vnitřní strach. V kultovním snímku Wall Street, který zná snad každý obchodník, Gordon Gekko říká, že chamtivost je dobrá. Jakkoliv může být tento slogan z produkce Hollywoodu vzrušující, není možné, aby se jím obchodník řídil, pokud tedy nechce vymazat svůj obchodní účet. Chamtivost zkrátka v obchodování nemá co dělat.
Pákovým efektem k bohatství?
Pákový efekt je palivo, které pohání chamtivost obchodníka. Pokud obchodujeme s pákou 1:1, tak potřebujeme, aby se trh pohnul dost výrazně, abychom sklidili velké zisky. Chceme-li vydělat na jednom obchodu například 2 %, s pákou 1:1 se zkrátka musí trh pohnout o 2 %. Pokud ale uplatníme finanční páku, stáčí nám k našemu 2 % cíli daleko menší pohyb samotného trhu. A zde zejména začínající obchodníci podlehnou chamtivosti. Uvědomí si totiž, že lze hodně vydělat, ale už si neuvědomí opačnou stranu mince a proto místo solidního money-managementu řeší otázku, jak vydělat co možná nejvíce peněz. Otevírání pozic, které nejsou v souladu s adekvátním riskem a nerealistická očekávání ohledně zisku, není způsob, jakým provozovat dlouhodobě profitabilní trading.
Zde se nabízí další věc, kterou by měl obchodník v obchodování využívat - obchodní deník. Pokud si povedeme řádně obchodník deník, kde budeme mít přehled o svých obchodech, snadno zpětně zjistíme, kde jsme měli tendenci být chamtiví a chtěli vydělat více, než samotný trh nabízel. Nebo naopak, kde jsme otevřeli větší pozici, než bylo vhodné za účelem vysokého zisku. Chamtivost se projevuje rovněž tím, že po sérii ztrát nebo jedné velké ztrátě se obchodník snaží získat jedním obchodem vše zpět. V takové situaci daný obchodník nezvládá své emoce a ty ho naprosto ovládají. Potřebě vydělávat neustále více a více může obchodník předejít pečlivým a pravidelným procházením svých obchodů v obchodním deníku, měl by tak jednoznačně vyčíst, co je reálné a co už hraničí s chamtivostí.
Jak poznat, že jsme v zóně nenasytnosti?
- Vědomě jsme porušili svá obchodní pravidla, protože „cítíme“ opravdu skvělou obchodní příležitost. Skvělá příležitost může samozřejmě nastat, ale obchod musí od A do Z proběhnout podle pravidel.
- Při analýze trhu před vstupem se nám zdá každá příležitost zisková - „tento obchod je určitě tutovka“.
- Po otevření obchodu nastavíme nereálný Profit-Target (příliš vzdálený) a navíc na nelogické místo jenom proto, že potenciální zisk nás uspokojí. Trh přitom musí zdolat nespočet překážek, cílový Profit-Target si přesto dokážeme ospravedlnit.
- Obchodování je pro nás po celou dobu stresující. Od chvíle, kdy zapneme počítač a otevřeme obchodní platformu, cítíme potřebu vydělat. Obchodník musí mít po celou dobu klidnou hlavu a nemít nastaven režim boje nebo přežití.
- Přestáváme zpětně analyzovat své obchody. Pokud se nás někdo zeptá, jakou jsme měli procentuální úspěšnost ziskových obchodů a jaká byla průměrná ztráta za minulý týden, měli bychom umět na tyto otázky odpovědět. Měli bychom také znát náš průměrný výdělek a předejít tak nereálnému očekávání, tedy chamtivosti.
- Otevíráme příliš mnoho obchodů. Tato situace se ve většině případů odehrává tehdy, když v trhu nastává prudký pohyb a my chceme za každou cenu být v trhu. Mnoho obchodníků například vstupuje naprosto bez rozmyslu do obchodu po vyhlášení fundamentu. V tu chvíli je v trhu zvýšená volatilita a není nic horšího než vědomě porušovat pravidla a vstupovat bezmyšlenkovitě do rozjetého trhu.
- Opět se dostáváme k obchodnímu deníku. Pokud dlouhodobě u dané strategie uděláme v průměru tři obchody za den a najednou máme potřebu i po šestém obchodu za den dále obchodovat, pravděpodobně není něco v souladu s naším plánem. Potřeba obchodovat stále více může vést k přeobchodování (tzv. overtrading) a následným zbytečným ztrátám.
- Máme potřebu zvyšovat procentuální risk na jeden obchod a zrovna jako naschvál utržíme sérii ztrátových obchodů. Co ale udělá obchodník, kterého v tu chvíli ovládá chamtivost? Procentuální risk na příští obchod ještě zvýší, aby nejlépe jedním příštím obchodem dorovnal své předchozí ztráty.
- Sami sobě přiznáme, že nedodržujeme základní principy money-managementu. Vědomě uzavíráme příliš malé zisky oproti vysokým potenciálním ztrátám (Risk Reward Ratio - RRR), dvě ztráty v řadě pak dokáží naše zisky s přehledem smazat. Nicméně toto však více než s chamtivostí souvisí se strachem, že o zisk přijdeme a proto máme tendenci uzavírat své obchody předčasně. Často se také stává, že náš logický Profit-Target je zasažen poměrně rychle a tak máme potřebu posunout Profit-Target dále na ne už logické místo nebo v horším případě otevřít rychle novou pozici na úrovni původního Profit-Targetu (v obavě z toho, aby nám nějaký obchod/zisk neutekl) se Stop-Lossem rovněž z původní úrovně. Vše by mělo proběhnout podle předem připraveného scénáře v souladu s pravidly obchodní strategie daného tradera.
Překonání chamtivosti
Stejně jako v jiných oblastech překonávání se, i překonání chamtivosti vyžaduje hodně úsilí a disciplíny. Rozhodně to není snadný proces, ale lze to provést. Je to jen otázka umění krotit své emoce, ego a poučit se ze svých chyb.
Je nutné si přiznat a připustit, že neuděláme pokaždé obchod podle našich vysněných představ. Budou případy, kdy nezachytíme celý pohyb trhu a zapláčeme nad potenciálním výdělkem, ale důležité pro nás bude, že jsme obchod uskutečnili podle pravidel našeho obchodního systému. Budou také časy, kdy nebudeme mít žádný obchod za den, protože nám k tomu naše strategie nadála žádný signál a díky trpělivosti jsme tak žádnou pozici zbytečně neotevřeli.
O tom to celé je. Pokud přijmeme, že trh je větší než my a že ztráty jsou nedílnou součástí dlouhodobě profitabilního tradingu, budeme obchodovat s čistou hlavou a nepodlehneme chamtivosti.
Závěr
Touha být ziskový pohání každého obchodníka na finančních trzích. Ovšem příliš velká touha po vysokých a rychlých ziscích může být nezdravá až nebezpečná. To je také důvod, proč je chamtivost považována za jednu z nejnebezpečnějších emocí pro obchodníky, dokonce někdy i nebezpečnější než strach. Strach nás sice může paralyzovat a držet nás stranou od obchodů, náš kapitál tím ale přímo netrpí. Na druhou stranu chamtivost nás nutí jednat způsobem, jakým bychom jednat neměli, a to je důvod, proč je nebezpečná.
Lukáš Voženílek
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Obchodné stratégie a systémy, VI. časť
Jednou z najdôležitejších častí úspešného obchodovania je money-manažment (MM). Našim cieľom je vyhľadávať obchody s vyšším potenciálom zisku ako je potenciál risku a neriskovať na 1 obchod viac ako cca. 2 % účtu (niekto používa 1 % až 5 %). Pre profesionálneho tradera je money-manažment pravdepodobne viac, MM je tá časť celkového obchodného systému, ktorá nám hovorí koľko špekulatívneho kapitálu by sme mali v daný moment riskovať? -
Obchodní deník a plán, který plní svůj účel
Opět přinášíme článek do Bretta Steenbargera. Nejdříve bych chtěl shrnout pět nejčastějších chyb, kterých se obchodníci při práci s deníkem dopouštějí. Některé obchodní strategie jsou dobré a některé špatné. Stejně tak je to s deníky. Zde chci rozvést a napsat několik doporučení a myšlenek pro psaní a způsob vedení obchodního deníku, který má plnit svůj účel. -
Obchodní deník tradera - proč a jak?
Je možné nějak objektivně vyhodnotit váš forex obchodní systém? Má smysl psát si obchodní deník? Nebo je potřeba si pořizovat sofistikované programy? A jaké výstupy a analýzy jsme schopni získat? K čemu nám mohou výsledky a statistiky sloužit? Je dobré být důsledný a zapisovat úplně všechno nebo se raději nezdržovat podrobnostmi a stručně zapisovat jen to nejdůležitější? -
Obchodování může být návykové
Autorem dnešního článku je Nial Fuller, profesionální obchodník, který je považován za významnou světovou autoritu v přístupu Price Action obchodování. Jeho články jsou psány čtivou formou a vždy předávají důležité ponaučení jasným a snadno pochopitelným způsobem. Těší nás, že vám můžeme přinášet jeho články, a zde je další z nich. -
Obchodování: Vášeň nebo závislost?
Kolik hodin denně obchodujete? Je pro vás obtížné chvíli se na grafy nedívat? Už vám někdo z rodiny nebo z vašich přátel řekl, že žijete a dýcháte pro trhy? Je to vášeň nebo jste závislí? Na finančních trzích je hranice mezi vášní a závislostí často velmi tenká. Dnešní vzdělávací článek tak bude patřit tomuto tématu. -
Obchodujte jako vojenský stratég
Finanční trh se v mnoha ohledech podobá bojišti. A stejně jako ve válce jsou i při obchodování na finančních trzích vždy přítomny prvky rizika, nejistoty a nebezpečí. -
Očekávání v tradingu, která mohou vést ke zklamání
Mít v tradingu určitá očekávání může být pro obchodníky na finančních trzích dobrým vodítkem. Díky očekávání můžeme snadno zjistit, zda jsme na správné cestě a náš trading směřuje k úspěchu nebo naopak máme stále co dohánět. Nicméně v nastavení našich očekávání musíme být opatrní, protože příliš velká a nerealistická očekávání mohou vést nakonec ke zklamání. V dnešním článku si taková očekávání představíme. -
Odhalujeme skrytá destruktivní přesvědčení
Pilně studující trader, říkejme mu například Ken, již ušel dlouhou cestu. Emocionální návaly už ho dál netrápí. Dokáže je zachytit dlouho před tím, než by ho uvrhly do žáru okamžiku. Nejdřív si myslel, že konečně odhalil tajemství, které ho vynese na další úroveň tradingu, ale něco tomu stále chybělo. Pořád zažíval hrůzu, která se vkrádala do jeho tradingu a jako zápalná šňůra nakonec vyhodila jeho tradingovou mysl do povětří. -
Opravdu potřebujete 10 000 hodin praxe pro ziskový trading?
Cokoli, co stojí za to, není snadné, a to platí i pro úspěch v obchodování na finančním trhu. Jak dlouhé a jak intenzivní by však mělo být naše úsilí, než budeme moci oprávněně očekávat rozumné obchodní výsledky? Několik měsíců obchodování? Konkrétní procentuální zisk z našeho počátečního kapitálu? Konkrétní počet obchodů? -
O psychologii spekulativního obchodování
Pokud jste pravidelnými čtenáři serveru FXstreet.cz, není pro vás tajemstvím, že klademe velký důraz na psychologii tradingu. Důvod je jednoduchý – každý úspěšný trader se přesvědčil, že správně „vyladěná“ psychika tradera má významný dopad na stav jeho obchodního účtu. -
Pár tipů pro návrat z dovolené
S koncem letních prázdnin dostáváme na naše emaily dotazy od čtenářů serveru FXstreet.cz, kteří se po několikatýdenní (někdy i měsíční) dovolené vrací zpět ke svému obchodování. Nejčastější dotazy jsou, jestli máme nějaké tipy pro takovýto návrat k trhům a jak se rychle dostat do předchozí tradingové formy. Rozhodli jsme se tedy na toto téma připravit dnešní článek. -
Peníze leží na „zemi“, jen je sebrat – sociální experiment
V tomto vzdělávacím článku se podíváme na „zoubek“ fenoménu, který v praktickém životě může nejen burzovním obchodníkům velmi ulehčit jejich cestu k ziskům, ale také v obecném měřítku může každému jedinci dopomoci nalézt to, čemu se mu v životě nedostává. Jako je například láska, rodina, peníze atd. -
Pět hlavních principů trading psychologie
Dovolil bych si dnes prezentovat článek, který je přeložený z originálu od Bretta Steenbargera. Je to člověk, který se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budu se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující překlady jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru. Rozhodl jsem se pro tento krok, zejména z toho důvodu, že jeho články patří ke špičkám ve světe trading psychologie a rád bych se s vámi o ně podělil. -
Pět způsobů, jak snížit stres v tradingu
Zažili jste někdy podobný den? Obchodní platforma se „zasekla“, internetové připojení vypadává a zároveň jste zapomněli nastudovat blížící se klíčové fundamenty, a zmeškali jste obchodní příležitost? Tyto situace jsou jen některými zdroji stresových situací, s nimiž se musí každý trader občas vypořádat, pokud nechce, aby ho ovládly. To může totiž jinak znamenat nebezpečí pro vaše obchodování. -
Porozumění strachu a chamtivosti v obchodování
Strach a chamtivost jsou dvě silné emoce, které významně ovlivňují chování obchodníků na finančních trzích. Tyto emoce mohou výrazně ovlivnit rozhodovací proces obchodníka a často vedou k iracionálnímu chování a neoptimálním výsledkům. -
Position sizing v tradingu
V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme. -
Postupná cesta k profesionálnímu tradingu
Je běžně mylnou představou, že profesionální dovednosti či znalosti v určité oblasti, ať už se jedná o obchodování na finančních trzích či o sport, jsou vrozenou vlastností pro pár vyvolených jedinců. Toto myšlení předpokládá, že jsme buďto odborníci nebo ne a tím pádem pro nás neexistuje způsob, jak potřebné dovednosti získat, pokud se s nimi nenarodíme. -
Pracujte na sebedůvěře v tradingu
V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout. -
Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat. -
Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |