Fed v minulém týdnu snížil úrokovou sazbu podle očekávání o 0,25 %. To se ale odehrálo ve stínu výsledku amerických prezidentských voleb, což je aktuálně to tzv. „big picture“, které udává další směr. Americké indexy v euforii z volebního výsledku zaznamenaly nové rekordy a silně posiluje americký dolar.
Fundamentální analýza
Akciový index S&P 500 se mýlil a „předvídal“ výsledek amerických voleb chybně. Pro mnohé překvapivě totiž zvítězil Donald Trump.
Co lze od Trumpa očekávat?
● Trump slíbil pokračovat ve snižování daní. V jeho prvním volebního období snížil korporátní daň z 35 % na 21 %. Tyto úlevy „expirují“ v roce 2025 a očekává se, že budou dále prodlouženy. Tento krok by měl prospět velkým společnostem a podpořit růst akcií ve finančním a technologickém sektoru, jelikož se sníží jejich daňové zatížení. Trump také plánuje snížit daně pro jednotlivce, což by mohlo zvýšit spotřebitelskou poptávku, a tím i tržby a ziskovost firem.
● Trumpův návrat k politice „America First“ znamená i obnovení cel na čínské dovozy a zavedení tarifů ve výši 10–20 % na všechny dovozy, aby ochránil americkou produkci. Tento krok může krátkodobě prospět domácím výrobním firmám, ale zároveň zvýší ceny spotřebního zboží a může přispět k inflaci. Pokud se zavedou 60% cla na čínské zboží, je pravděpodobné, že trhy zareagují vyšší volatilitou, zejména u společností závislých na čínských dodavatelských řetězcích
● Trumpův přístup ke Green Dealu je striktně odmítavý. Zaměřuje se na posílení fosilní energetiky. Jeho vláda může zastavit nebo výrazně omezit finanční pobídky pro obnovitelné zdroje energie, což by mohlo zpomalit investice do zelených technologií a ohrozit růst tohoto sektoru. Akcie v tradičním energetickém odvětví, jako jsou ropa a plyn, tak mohou růst na úkor obnovitelných zdrojů
Trumpovy ekonomické plány některé sektory dále povzbudí, ale zároveň mohou zvýšit inflaci a nestabilitu kvůli rizikům z obchodních sporů a odklonu od globálních ekologických závazků.
Dlužno říci, že Trump dědí ekonomiku USA v solidním stavu. Inflaci se podařilo snížit, úrokové sazby klesají, americké firmy prosperují a trh práce je stále v dobré kondici. Problémem je sektor nemovitostí, kdy rostoucí ceny nájmů a vysoké sazby hypoték představují pro mnoho Američanů bariéru k pořízení vlastního bydlení.
Pokud jde o aktuální makrodata, ve středu bude v USA reportována spotřebitelská inflace a ve čtvrtek průmyslová inflace, žádné velké překvapení se však nečeká. Trhy jsou v euforii, která pravděpodobně plynule přejde do Santa Claus rally.
Technická analýza
Americký index S&P 500 po volebním vítězství Trumpa prorazil předchozí all-time high, které tvořilo rezistenci, a směřuje dále nahoru. Při vytvoření nových highs jsou další úrovně velkou neznámou, takže spekulovat short se v tomto případě rozhodně nevyplácí.
Graf č.1: Index S&P 500 na denním grafu
Nejbližší významnější support pro spekulanty ve směru long je na hodnotě 5 880 USD.
Podívejme se na eurodolar. Ten o volebním dni silně klesl kvůli posilujícímu dolaru a prorazil support, který byl na 1.077. Roli v tomto pohybu sehrálo i to, že Trump se chystá na evropský dovoz uvalit tarify.
Graf č.2: EUR/USD na denním grafu
Aktuálně eurodolar směřuje k 1.060, kde je nejbližší support. Ovšem ani zde by se nemusel pád zastavit. Tento pár je momentálně v konstelaci - jak fundamentálně tak i technicky - spíše vhodný k potenciálnímu shortování. K tomu je potřeba vyhledat vhodné vstupy, kterým mohou být rezistence. Nebližší rezistence ke vstupu short je na 1.066.
Politika podpory fosilním palivům bude znamenat, aby americké firmy těžily více ropy. To bude tlačit ceny ropy dolů. Cena ropy je samozřejmě určena více faktory, významné slovo má OPEC atd., vliv amerických těžařů ale není možné ignorovat. Také silný dolar tlačí ropu dolů.
Graf č.3: Ropa WTI na týdenním
Z pohledu technické analýzy je ropa WTI v pomalém klesajícím trendu, který naznačuje klesající trendová linie. To bude přitahovat obchodníky, kteří spekulují short. Aktuálně se ropa pohybuje u dlouhodobého supportu, který je kolem hodnoty 67, 8 USD za barel. Po proražení pak je volná cesta k dalšímu supportu na 62 USD za barel černého zlata.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.21 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.