Fundamentální analýza
Pozornost všech se upínala k Fedu, který v minulém týdnu rozhodoval o úrokových sazbách. Ten snížil úrokovou sazbu o 0,50 %, takže aktuální sazba je 5 %. Toto snížení ukazuje na obrat v monetární politice Fedu, který nastal po více než dvou letech vysokých sazeb, kdy se americká centrální banka snažila snižovat rostoucí inflaci.
Snížení úrokové sazby je prvním snížením po více než čtyřech letech a ukazuje na změnu priorit. Inflace je nyní pod kontrolou (spotřebitelská inflace dosáhla v srpnu 2,5 %), a hlavní pozornost se nyní věnuje americkému trhu práce, který vykazuje jasné známky zpomalování.
Fed také signalizoval, že plánuje snížit úrokovou sazbu o další půl procentního bodu během svých posledních dvou zasedání v letošním roce, a to v listopadu a prosinci. Další snížení sazeb pak předpokládá v roce 2025 a 2026.
Snížení úrokových sazeb by mělo postupně vést k nižším nákladům na hypotéky, půjčky na auta a kreditní karty, což by mělo podpořit spotřebitelské výdaje a ekonomický růst.
Pozitivní signál k růstu globální ekonomiky přišel také z Číny. Čínská centrální banka totiž v úterý 24. září představila balíček opatření na podporu ekonomiky. Ten zahrnuje snížení základní úrokové sazby, objemu povinných bankovních rezerv a dále také financování na podporu akciového trhu nebo stagnujícího sektoru nemovitostí.
Z fundamentálního pohledu tedy zatím existují důvody pro další růst amerických indexů. Tento týden nás čekají ve čtvrtek data HDP v USA a v pátek Fedem preferovaný ukazatel inflace. Zde ale pravděpodobně k žádnému překvapení nedojde.
Velice důležité však bude sledovat týdenní vývoj počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Údaj bude reportován ve čtvrtek.
Technická analýza
To, na co jsme upozorňovali v minulém článku skutečně nastalo: index S&P 500 následující den po rozhodnutí o sazbách Fedem prorazil dosavadní all-time high dostal se na nové rekordní hodnoty. Tím si býci otevřeli cestu k dalšímu růstu.
Kdo si však myslí, že cena je příliš vysoko, takže by teď mohla klesat, a proto bude chtít spekulovat na tomto indexu short, tak by si měl uvědomit, že v případě rostoucího trendu jako je tento, je swingová spekulace short velice nebezpečná.
O spekulacích short lze uvažovat snad jen v případě nějakých velice rychlých obchodů v rámci intradenního tradingu. To je ovšem vhodné pouze pro zkušené tradery. Začátečníci by se měli těmto stylům vyhýbat.
Graf č.1: S&P 500 na denním grafu
Ti, kdo budou spekulovat long, uvítají, pokud se cena přiblíží k supportu, kde pak je možné nastavit výhodný poměr rizika a zisku. Pro tyto účely je nejbližší support kolem hodnoty 5 670 USD.
Pokud jde o index NASDAQ, tak ten zatím za S&P 500 i DJ30 v závodě o all-time high zaostává. Index ale také zaznamenal růst a aktuálně se dostal k rezistenci, která je na hodnotě kolem 19 950 – 20 000 USD. Po proražení a po vyplnění medvědího Fair Value Gapu (poslední nevyplněný šedý obdélník) je volný prostor k all-time high.
Graf č.2: NASDAQ na denním grafu
Obchodníci, kteří budou chtít spekulovat long by měli počkat až na moment, kdy k proražení dojde a pak při následném retestu proražené linie zvážit vstup. V situaci, jako je nyní, by při spekulaci long spekulovali na proražení rezistence, a to je riziková strategie.
Samozřejmě se nabízí i možnost využít pohyb u aktuální rezistence ke vstupům short. Ovšem korelace NASDAQ s dalšími americkými indexy, které zaznamenaly silný býčí pohyb, a které jsou v jasném rostoucím trendu, a zároveň aktuální fundamenty, dávají této strategii nižší pravděpodobnost úspěchu.
Snížení úrokových sazeb je samozřejmě signálem, který oslabuje americký dolar. To se u měnových párů, které mají dolar na druhém místě (tzv. kótovaná měna) projevuje jejich růstem. To vidíme například na páru EUR/USD.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Měnový pár vytváří sekvenci vyšších high a vyšších low, což je znak rostoucího trendu. Aktuálně se pár blíží k rezistenci, která je na ceně 1.12. Nejbližší support v podobě býčího Fair Value Gapu je v pásmu mezi 1.1054–1.1068.
Tato situace ukazuje, jak někdy Fair Value Gapy fungují dobře jako supporty (nebo rezistence). Po oznámení Fedu eurodolar následující den klesl přesně k horní hraně uvedeného Fair Value Gapu, a pak se rychle odrazil směrem nahoru.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.