Dax poněkud mimo hlavní pozornost dosáhl na novou rekordní hodnotu, což je možná nečekané překvapení s ohledem na v poslední době hojně skloňované problémy německého autoprůmyslu.
Tento týden ale může být vše jinak. Budou totiž reportovány dva veledůležité ekonomické indikátory, které v předchozím měsíci vyvolaly silné turbulence. Pokud chcete být připraveni, pak tento článek je právě pro vás.
Fundamentální analýza
V minulém týdnu bylo reportováno předběžné HDP v USA, které překvapilo pozitivními hodnotami. Ekonomika rostla o 3,0 %, zatímco očekáván byl růst o 2,8 %.
Dobře dopadl i Fedem preferovaný ukazatel inflace PCE. Jádrové PCE v meziročním srovnání rostlo o 2,6 % (očekávání bylo 2,7 %). V meziměsíčním srovnání tento ukazatel rostl v souladu s očekáváním o 0,2 %. Snížení úrokových sazeb v září je tímto prakticky jisté.
Náladu býků však tento týden budou testovat dva ukazatele. Jednak v úterý to bude ukazatel sentimentu ve výrobě, tzv. ISM, který klesá již 4 měsíce v řadě a jehož poslední hodnota byla 46,8 (hodnota pod 50 značí kontrakci ekonomiky) a v pátek pak data z amerického trhu práce, tzv. NFP.
Když tato data za období červenec na počátku srpna ukázala na zhoršování nezaměstnanosti, a slabší aktivitu průmyslu, tak poslala akciové indexy do prudkého poklesu, protože se trhy obávaly toho, že recesi se americká ekonomika nevyhne. Tyto obavy pak ale byly prakticky eliminovány sadou dalších ekonomických dat a trhy svoje ztráty dohnaly.
Komodity jako je ropa anebo stříbro však stále klesají. Tím naznačují obavy ze slábnutí poptávky. Uvidíme, zda se tento týden dočkáme korekce i na akciových indexech. Záviset to bude na výše uvedených fundamentech.
Technická analýza
Index S&P 500 se v posledních dnech pohybuje v bočním trendu mezi supportem 5 560, který již byl dvakrát testován, a rezistencí 5 670, u které je all-time high.
Graf č.1: S&P 500 na H4 časovém rámci
Oznámení o tom, že se budou snižovat úrokové sazby jsou pro index býčí. Na druhou stranu, pokud by data NFP v pátek negativně překvapila, index by mohl začít klesat v důsledku obav z recese a z toho, že uvolnění sazeb přichází pozdě. Pak by se mohl opakovat scénář, který jsme viděli na počátku srpna.
Na dalším obrázku máme DAX na týdenním grafu. Ten minulý měsíc zakončil novým all-time high, když dosáhl hodnoty 18 948.
Graf č.2: DAX na týdenním grafu
Nedošlo ale k žádnému silnému průrazu, aktuální situace spíše vypadá jako testování předchozího vrcholu. Pokud se cena na denním grafu dostane pod 18 930 a uzavře pod touto hladinou, pak by mohlo dojít ke korekci směrem dolů.
Na dalším obrázku máme pár EUR/USD. Zde došlo k breaku rezistence 1.11388, ale cena se poté vrátila pod tuto hladinu. Tím zde vznikl falešný break, který naznačuje, že likvidita byla vybrána.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Cena se při pohybu dolů dostala na menší support, který je nyní nový support na hodnotě 1.1050. Po jeho prolomení by mohlo euro směřovat dále k nižším hodnotám a postupně vyplnit Fair Value Gapy, které představují nerovnováhu. Další support je pak u 1.0980 a zejména na 1.077.
Podívejme se na stříbro. To vytvořilo na H4 grafu situaci, která připomíná cenovou formaci hlava ramena – pravý a levý vrchol jsou nižší než prostřední, trendová linie, která spojuje dna formace, tzv. neckline, byla proražena. Není to sice úplně vzorový případ této formace, protože v ideálním případě by měly být pravý i levý vrchol formace v přibližně stejné výši, každopádně prolomení trendové linie a také horizontálního supportu dává naději na další pokles.
V případech, kdy na vyšším časovém rámci máme signál, že cena se bude pravděpodobně pohybovat jedním směrem, tak někdy je potřeba počkat na to, až cena nabídne výhodný poměr zisku vůči riziku s ohledem na uvažovaný stop loss a take profit. Toto patří mezi nejtěžší mentální zkoušky tradera – nepodlehnout FOMO, že mu cena uteče, ale počkat si na opravdu ten nejlepší set up.
V tomto případě bychom jako ideální vstup viděli retest proraženého supportu. To by pak se stop lossem nad posledním Fair Value Gapem a take profitem k nejbližšímu supportu dalo poměr rizika a zisku 1:3. K úplnému dnu ze dne 8. 8. by pak byl prostor k potenciálnímu zisku 5R.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 64.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.