Je to už ohraná písnička, ale americký index S&P 500 to znovu dokázal. V minulém týdnu vytvořil další nové all-time high, které se nyní posunulo k hodnotě 5 141. Tradeři v různých diskusních fórech tak řeší otázku, kdy už přijde nějaká ta korekce, protože tento růst není zdravý. Trhy ale nejsou vždy logické a jejich růst může pokračovat déle, než by si dokázal představit i ten největší optimista.
Fundamentální analýza
HDP v USA za poslední čtvrtletí vykázalo růst americké ekonomiky o 3,2 %. V předchozím čtvrtletí to bylo 4,9 %. Tempo růstu tedy v USA klesá již 3. čtvrtletí v řadě.
Fedem sledovaný indikátor inflace PCE dopadl podle očekávání a v meziročním srovnání vykázal hodnotu 2,4 %.
Výše uvedená čísla nakonec žádnou zásadní změnu sentimentu na trhy nepřinesla.
Technická analýza
Začít můžeme citátem Scotta Sagana, který je uveden v knize Psychologie peněz:
„Neustále se dějí věci, které se dosud nikdy neudály.“
Výstižnější příměr k dané situaci bychom těžko hledali. Nové all-time high je vždy novou neznámou a jako tradeři se musíme smířit s tím, že nikdo neví, kam cena půjde anebo kdy se cena otočí. Jediné, co můžeme dělat je to, že se snažíme reagovat na aktuální vývoj.
Podle toho, co vidíme na grafu, tak index S&P 500 je stále v rostoucím trendu, což je situace, kdy je nevhodné spekulovat short se swingovou strategií, která by znamenala držení obchodu několik dní nebo týdnů. Short obchody jsou v takové situaci prakticky akceptovatelné pouze v rámci intradenního tradingu nebo scalpingu. V takových případech ovšem musí být trader připraven na extrémně rychlé vybírání zisků.
Graf č.1: S&P 500 na denním časovém rámci
Swingoví obchodníci by pro vstupy ve směru long na indexu S&P 500 měli být trpěliví a počkat na ideální vstup, který by nabízel dobrý poměr rizika a zisku. Nejbližším supportem pro možnost vstupu long je na hodnotě 5 043, kde je vidět průraz předchozího high, na kterém vznikl BOS (break of structure). Dalším silným supportem je hodnota 5 000 USD, kde je spodní hrana nevyplněného Fair Value Gapu. Zároveň to je silné psychologické číslo. Cena by mohla reagovat také na supportu u hodnoty 4 917.
Na další ukázce máme vývoj na měnovém páru NZD/USD.
Graf č.2: NZD/USD na denním časovém rámci
Novozélandská centrální banka ponechala úrokové sazby podle očekávání na 5,50 %. Toto rozhodnutí spustilo prudké oslabování kiwi, což ukazuje dlouhá červená svíčka z 28. 2. 2024. Tím se potvrdil falešný break (FB) rezistence. Cena v rámci tohoto klesajícího pohybu nyní směřuje k supportu, který je na hodnotě 0.6040. Zde by mohlo dojít k odrazu směrem nahoru. Ideální setup by byl, pokud by zde došlo k falešnému breaku tohoto supportu. Ten by myšlenku odrazu ve směru long posílil.
Zajímavý vývoj nastal v minulém týdnu na GBP/USD. Rostoucí trendový kanál byl ke zklamání těch, kteří by spekulovali long u trendové linie, proražen. Skoro se dá říci, že to vypadá jako typické vybírání likvidity, která se pod rostoucí trendovou linií nahromadila.
Graf č.3: GBP/USD na H4 časovém rámci
Poté se vytvořilo dvojité dno, kdy libra při druhém testu na supportu na hodnotě 1.2622 tento support prorazila a dostala se těsně pod 1.26. Pak se cena vrátila nad 1.2622, což znamená, že došlo k výběru likvidity, který se v grafu projevil falešným breakem. Cena pak směřovala nahoru k rezistenci, která je u 1.2710. Po jejím proražení by pak mohl být volný prostor k ceně 1.2770.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 67,90 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.