Pondělí 06. ledna 2025 07:13
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?

09.07.2012  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!

Zpět k tématu. Pokud přikládáme každému obchodu přímo osudový význam, zbytečně se drásáme a vyčítáme si chyby. Tím v sobě budujeme pravý opak toho, o co se snažíme! Soustředěním se na neúspěchy a na myšlenky o tom, jak se nám zase další obchod nezdařil, si o sobě postupně vytváříme obraz neúspěšného jedince. Musíme se naučit silou vůle potlačit tyto tendence, ve kterých jsme byli vychováváni již od dětství. Učili nás stále, že chyby se přeci nesmí dělat! Zlobivý chlapeček, ošklivá holčička! Tato výchova se nám hluboce vryla do způsobu myšlení ve škole i v práci a naším cílem je se tyto poučky dokonale odnaučit. Jinak se totiž neustále zaměřujeme na to, kde jsme udělali chybu ve svém rozhodování a jak jsme mohli vše udělat lépe. Přitom vždy rádi slyšíme chválu, ovšem sami si jí dopřáváme obvykle velice málo!

Není nic špatného projít si ukončené obchody a poučit se z nich, ale měli bychom se snažit z poučení získat naději do příštích obchodů a ne pocit, že nás neustále stíhají jen a jen ztráty. A pak na ně v tom dobrém smyslu slova zapomenout.

Jak říká jeden úspěšný trader, Lance Beggs: „Mám pocit, že se lidé soustředí až moc na výsledky jednotlivých obchodů, protože věří, že každý z nich by MĚL BÝT vítězný. To je ale hodně daleko od reality tradingu, při kterém většina obchodů spadá do kategorie malých ztrát, break even nebo malých zisků. Pouze malé procento obchodů bude pravděpodobně tím, co udělá významný rozdíl [v našich výsledcích]“.

Ztráty jsou nevyhnutelné, snažíme se je minimalizovat, ale musíme s nimi počítat. Proto je důležitý money management, jehož cílem je zajistit, aby ve výsledku náš průměrný zisk byl větší než průměrná ztráta.

V mnoha ohledech je pak výsledek jednotlivého obchodu irelevantní. Podstatný je dlouhodobý statistický vzorek obchodů. Proto bychom měli své výsledky hodnotit až podle většího počtu obchodů, alespoň dvaceti. Zisk, ztráta nebo nerozhodný výsledek každého jednotlivého obchodu? nepodstatné!

Přestaňte se tedy soustředit na výsledky jednotlivých obchodů. Dívejte se na svůj trading z dlouhodobého hlediska. Jakmile se to naučíte, ohromně se vám uleví.

 

Ztráty jsou běžné i v jiných profesích

Trading obnažuje naše nejhlubší emoce a motivace a vše je zde okamžitě vidět v podobě finančních zisků nebo ztrát. Když jsem se trápil ztrátami, pomohlo mi uvědomit si, jak to funguje v jiných profesích. I tam jsou ztráty na denním pořádku! Víme o nich, jen je tak nenazýváme a mnohdy je ani nevnímáme, protože nám připadají zcela přirozené. V tradingu je okamžitě vidíme vyjádřené v penězích, proto je vnímáme tak silně.

 

Realitní makléři mají jednu ztrátu za druhou!

Například takový realitní makléř s tím musí počítat už při náboru nemovitosti - že ho čeká spousta a spousta práce, cestování, focení, inzerce, emailů, telefonů, zbytečných prohlídek, spousty časových ztrát a s tím vším spojené nemalé finanční náklady? TO VŠE S NAPROSTO NEJISTÝM VÝSLEDKEM! Šance na uzavření úspěšného obchodu může být asi tak 1 : 10, často i méně, nemluvě o tom, že na některých nemovitostech se pracuje zbytečně i několik let! Když realitní makléř například vodí zájemce na prohlídky nemovitostí, tak už předem ví, že šance na úspěch je malá. A přesto to považuje za normální. Občasná provize inkasovaná za uzavřený obchod mu musí vše vynahradit.

V tradingu by ho takovéto procento neúspěchu naprosto psychicky zničilo, protože by své ztráty okamžitě viděl v číslech. Makléř může mít za pár měsíců odměnu, která mu musí stačit na další období „sucha“.

V tradingu samozřejmě obchodní systém s takovým poměrem zisků ke ztrátám nepřipadá v úvahu, ale jinde ho bez přemýšlení akceptujeme! Tak v čem je rozdíl? Jen v našem vnímání a v očekávání, že při tradingu nesmíme udělat chybu! Máme na sebe často takové nároky, jako kdybychom museli být jasnovidní!

 

Změna vnímání nám přinese velkou úlevu

Co tím chci říct? Občasné ztráty jsou normální a musíme se naučit naprosto odpoutat od výsledku předchozího obchodu. Jak dopadne ten další, totiž s tím posledním nijak nesouvisí (z pohledu trhu; z našeho pohledu pouze pokud se nenecháme ztrátou vykolejit a nezačneme dělat chyby).

Když si budeme uvědomovat, že žádné dva obchody spolu NIJAK nesouvisejí, budeme podstatně klidnější a o to lepší výsledky budeme mít.

Mně osobně ohromně při obchodování pomáhají volně parafrázovaná slova odborníka na trading psychologii Marka Douglase, která si musím připomínat, když propadám pocitu, že nutně chci, abych měl jen a jen zisky:

Obchodujte s neotřesitelnou vírou, že VÝSLEDEK JE NEJISTÝ, ale výhoda vašeho obchodního systému je na vaší straně. Na trhu se MŮŽE STÁT COKOLIV.

A jak říká Mark Douglas, stačí opravdu jen rozhodnutí jediného tradera a trh se může otočit proti nám. Naučme se tedy vnímat své výsledky jen v rámci dlouhodobého pohledu a nezatěžujme se příliš jednotlivostmi asi jako když si házíme kostkou. Určitě neočekáváme, že nám budou padat stále jen šestky. A ani nás nenapadne se z toho potit, mít tep 190 a roztřesené ruce.

 

Psychologický testík

Zahrajte si malou hru a buďte při ní k sobě upřímní?

Jak byste se cítili, když byste v průběhu pár dní neměli ani jeden zisk, ale osm ztrátových obchodů za sebou? Jinými slovy při riziku 2 % z účtu byste během krátké doby ztratili téměř 15 % všech peněz!!

Jak byste se cítili, když by v průměru každý druhý obchod byl ztrátový?

Chtěli byste to? Nebylo by lepší, aby Vaše equity křivka vypadala tak jako na obrázku? Během 100 obchodů byste najednou z 10.000 USD měli 27.465 USD!


Příjemné, že? Na konci článku se dozvíte, při jakých parametrech bylo dosaženo tohoto krásného výsledku.

 

Z každého obchodu se máme poučit

Zatím jsme si řekli, že nemáme brát jednotlivé obchody tak vážně. Nicméně každý z nich může být zdrojem poučení.

Byl obchod ziskový? Jaký signál nás vedl ke vstupu? Jak se dal vstup udělat ještě lépe? Dodrželi jsme svůj obchodní plán? Dodrželi jsme pravidla money managementu? Jaký mohl být ideální výstup z obchodu?

Byl obchod ztrátový? Jaké signály, které naznačovaly, že není vhodné vstupovat do trhu, jsme přehlédli? Dodrželi jsme obchodní plán a money management? Jak se dala ztráta zmenšit? Kde byly příležitosti k předčasnému výstupu, které by nám zachránily část kapitálu?

A ještě jedna rada, kterou dává známý australský trader Lance Beggs: po uzavření obchodu si celý obchod znovu v duchu promítněte (vizualizujte), abyste si upevnili to, co jste udělali dobře, a abyste si ujasnili, co se dalo udělat lépe. Vizualizaci jako nástroj úspěchu doporučují i další profesionální tradeři a díky ní můžeme v podvědomí vytvořit schopnost brát lepší obchody a zvýšit svou úspěšnost. Stejnou techniku používají i světoví kulturisté a atleti, tak proč ne my?

 

A na závěr data z tzv. Expectancy Formulátoru k našemu psychologickému testíku

Zde je modelace výsledku 100 obchodů. Riziko na obchod bylo vždy 2 %, úspěšnost byla pouhých 50 %, systém měl nejvíce 8 ztrátových obchodů v řadě a nejvíce 4 ziskové obchody za sebou. Je vidět, že i systém s relativně nízkou úspěšností může být ziskový, pokud má větší zisky než ztráty.


Přejeme klidné, vyrovnané a úspěšné obchodování!

Ondřej Hartman a Pavel Kaiser
Tým autorů serveru FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  • Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
  • Psychologie tradingu
    Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
  • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
  • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
    Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.
  • Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
    K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?
  • Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
    Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat.
  • Řídíte se při tradingu intuicí?
    Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.
  • Sedm technik snižování rizika
    Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
  • Snažíte se najít svatý grál?
    Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.
  • Teorie chování v komfortních zónách
    Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
  • Trading beze ztrát
    Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
  • Trading je nuda
    Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
  • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
    Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
  • Trading za hranicí zóny komfortu
    Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
  • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
    Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
  • Trpíte sebedestruktivním chováním?
    Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
  • Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
    Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?
  • Umění diverzifikace v tradingu
    Diverzifikace je v tradingu klíčovým slovem, o kterém se mluví často, ale ne vždy je plně pochopeno, co všechno může zahrnovat. Většinou si ho spojujeme se světem investic, nicméně je třeba pochopit, že nejde čistě jen o rozložení investic mezi různé finanční instrumenty, ale o mnohem širší koncept, který má za cíl snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy.
  • V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
    Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex