Smart Money trading: Načasování v konceptech likvidity (8. díl)
V minulé kapitole jsme si řekli, co je to imbalance a jak ji správně chápat v kontextu ICT a SMC. Dnes se podíváme na další složku našeho konceptu, a to je timing neboli načasování. Pokud jste dlouhodobý investor či poziční trader, tak vás timing v daném dnu nemusí vůbec zajímat, každopádně pokud jste intradenní obchodník, tedy obchodník, který obchoduje na denní bázi, tak by vás timing měl dost zajímat, protože v průběhu dne se otevírají burzy po celém světě, a to v daný okamžik může vyvolat zajímavý pohyb, který se v dost případech dá predikovat v kombinaci s dalšími konfluencemi, proto je dobré timing znát a rozumět mu.
Většina z vás se setkala určitě s obrázkem, kde byly jednotlivé obchodní hodiny určité burzy zaznačeny od nějakého okamžiku do určitého okamžiku, například takový jako je níže. Každopádně my budeme především řešit právě tu první část, a to od jakého okamžiku se burza otevřela, tedy především čas otevření a tento timing bude upraven vzhledem ke konceptům likvidity. Protože spousta obchodníků nějaký všeobecný timing zná, ale neví, jak se jím má řídit, dnes se na to tedy podíváme konkrétně a vše si vysvětlíme.
Ukázka klasického značení timingu
Zde na předchozím obrázku můžete vidět ukázku klasického timingu, který většina lidí řeší nebo alespoň zná, ale to nám není moc platné, protože nemáme popsáno, co se děje v těchto intervalech a k tomu tento typ timingu není úplně kompletní, pojďme se tedy podívat, jaké časy řešíme v timingu podle likvidity konceptu.
Jednotlivé složky timingu podle konceptu likvidity
1. Asijská range.
2. Frankfurt open.
3. London open.
4. LBM 1.
5. LBM 2.
6. New York open.
7. Equities.
8. Teorie 15minutových cyklů.
Toto jsou hlavní časy, které budeme řešit, nyní si ukážeme tyto časy na teoretickém obrázku a následně si je jednotlivě rozebereme. Uvedené časy jsou našeho středoevropského času.
Schéma značení timingu
První si rozebereme Asijskou range (zkráceně Asii), ta trvá z pohledu likvidity od 1 hodiny ranní do 7 hodiny ranní, je to pro nás zároveň nejdůležitější část dne, jelikož se v ní akumuluje dost objednávek, tedy objemu, které pak budou dodávány jako likvidita do obchodních seancí pro Frankfurt a Londýn. Po technické stránce se likvidita v Asii nachází především na Asijském High a Asijském Low a Asijské mid-line, což si detailně rozebereme v dalších kapitolách. Důležité je taky poznamenat, že v Asii neobchodujeme, protože jsou v ní velké spready (rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou) a malá volatilita (nedosahuje takových pohybů jako jiné části dne, a proto by nám tyto pohyby v Asii nemusely vystačit na splnění Take-Profitu našeho obchodu).
Po Asii následuje s hodinovou mezerou Frankfurt open, to je zároveň okamžik, kdy začínáme obchodovat i my, do teď jsme pouze analyzovali situaci a trh se příliš nepohyboval. Frankfurt je též zároveň první velký impulz dne. V dost případech díky Frankfurtu dojde k výběru likvidity Asijského high nebo low, a proto zde taky můžeme hledat náš vstup do obchodu.
Hodinu pro Frankfurtu se otevírá Londýn, v tomto okamžiku nám do trhu vstupuje největší volatilita a hledáme stejný obchod jako na Frankfurt open. Následně přichází dva zajímavé časové úseky, jedná se o Lunch Break Minute 1 a 2, zkráceně LBM. Jedná se o to, že dealeři či obchodníci velkých institucí mají v tuto hodinu přestávku na oběd či cokoli jiného, proto v tento okamžik může být snížená aktivita na určitém měnovém páru, a proto je v tento moment vhodné vstupovat. Časy LBM 1 a 2 se berou s rezervou 10 minut před a po. Tedy pokud máme LBM 1, která je v 10:30, tak tento čas můžeme brát už od 10:20 do 10:40. Pokud vstupujeme v tento moment, tak je to pro nás větší potvrzení naší predikce.
Po obědových pauzách přichází na řadu New York open ve 14:00, mnoho obchodníků říká, že je to nejlepší část dne na obchodování, protože jsou v tomto čase nejmenší spready a nejvyšší volatilita. Každopádně je velmi důležité být opatrný, protože tuto část dne můžeme nazývat i jako Trap Time neboli česky čas pasti, protože právě v tomto okamžiku je velmi vysoká obchodní aktivita a s tím i všechny složky trhu (například fondy, tvůrci trhu, banky a spousta dalších), proto vy jako nejmenší účastníci trhu máte největší pravděpodobnost prodělat peníze, z toho důvodu se hodině od 14:00 do 15:00 říká trap time a nedoporučuje se zde obchodovat. Taky v tomto rozmezí bývají dost často fundamentální zprávy (většinou na 14:30), což nám dává další důvod, proč v tomto časovém rozmezí neobchodovat.
Půl hodiny po trap timu a zároveň hodinu a půl po New York open máme Equities na 15:30, jedná se o to, že do trhu vstupují další velcí účastníci trhu a přidávají další objemy do trhu, díky tomu čekáme další velký pohyb. Krásně to můžete vypozorovat na akciových indexech, kdy v 15:30 nastává výrazný pohyb, protože se v tento moment otevírají různé světové burzy (především ty akciové) jako NYSE (New York Stock Exchange) nebo NASDAQ.
Nyní už nám zbývá probrat jen 15minutové cykly, co jsou tedy zač? Jedná se o jednoduchou teorii, kdy načasování obchodu by mělo být vždy přesně po 15 minutách, což znamená, že dané obchody by měly přijít ideálně v časech končících na 00, 15, 30 nebo 45. Tedy pokud obchod přijde například na 9:45, tak má větší pravděpodobnost úspěchu podle těchto cyklů než obchod, který přijde na 9:37.
Příklady z praxe
Nyní můžeme přejít k praktickým ukázkám na grafu, jak daný timing správně zaznačit. Všechny příklady budou z 1minutového (M1) time framu.
Praktický příklad č. 1
Jak vidíme na grafu výše, tak skončila Asie v 7:00 ráno, následně zde máme hodinovou mezeru, po tuto dobu stále analyzujeme situaci a neobchodujeme. S příchodem 8:00 se nám dostavil Frankfurt open a s tím i čekáme první větší pohyb dne, ten nastává po výběru Asia high (zelená šipka). Následně přichází London open s tím, že nastartoval směr do longu. V 10:30 přišla LBM 1 a po dvou hodinách LBM 2, vidíme, že nic závratného se v těchto dvou časech nestalo, což v tomto ukázkovém příkladu absolutně nevadí, protože s příchodem dalších konfluencí, které si budeme postupně přidávat, si budeme sestavovat celkový obraz o trhu. Po New York open v 14:00 přišel fundament právě na zmíněných 14:30, tento čas, jak jsme si řekli, od 14:00 do 15:00, je trap time, tedy se budeme snažit v tomto časovém okně neotevírat žádný obchod. Poslední důležitý čas je v době, kdy na trh vstupují instituce, nazýváme to Equities a jsou v čase 15:30, zde na příkladu můžeme vidět, že trh udělal další pohyb a znova se částečně rozpohyboval. Aktivita trhu končí většinou už po 17:00.
Praktický příklad č. 2
Na našem druhém příkladu výše můžeme vidět podobné situace, jakmile se uzavřela Asie v 7:00, tak máme zase hodinovou časovou rezervu na analýzu trhu, v 8:00 se otevírá Frankfurt a vidíme, že se znova potvrdil výběr Asijského high a v 9:00 na London open se tento směr potvrdil a nastal ještě silnější pohyb. V době LBM 1 vidíme, že se trh zpomalil a šel spíše do strany, jak jsme si řekli, tak obě LBM můžeme brát v rozmezí 10 minut před a 10 minut po. To samé se stalo v období LBM 2, kdy trh znova zpomalil, a dokonce v tomto okamžiku skončil i pullback a po 12:40 se znova nastartoval pohyb do shortu. New York open nepřinesl žádné výrazné pohyby, každopádně z pohledu likvidity konceptů byste zde za normálních okolností dostali stop-loss (proč si vysvětlíme v dalších článcích), každopádně pravidlo neobchodovat v trap timu by vás od tohoto obchodu odradilo. Equities zde naopak neudělali příliš významný pohyb, každopádně to nám nijak nevadí, jelikož naše obchody by měly být převážně v dopolední fázi trhu, naopak, pokud se rozhodnete obchodovat indexy tak vaše obchodní hodiny by měly začínat právě před 15:30, můžeme se podívat například na index NAS100 (NASDAQ) na následujícím obrázku.
Ukázka Equities na indexu
Zde vidíme, že akciový index po celou dobu neprojevoval žádné významné pohyby, ale až po otevření světových burz přišel významný pohyb v 15:30. Tyto pohyby můžete vidět v 15:30 na všech indexech jako například SP500 (S&P 500) či US30 (Dow Jones).
Závěr
Timing je velmi důležitá konfluence, která vám může zkvalitnit váš trading. S příchodem dalších článků si budeme všechny konfluence zasazovat dohromady, aby z nich vzniknul ucelený pohled na trh. S tímto stylem intradenního tradingu a dobře zakomponovaného timingu lze dobře číst trh a lze ho i dobře časovat na intradenní bázi, jen je potřeba tomu věnovat čas, abyste si dostali dané pohyby do oka a tím pádem v daný čas dokázali predikovat trh. V příští kapitole se podíváme na price swingy.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
V minulém dílu jsme si rozebrali úvod do ICT (Inner Circle Trader) konceptu a v dnešním díle si rozebereme trochu odlišný styl, tedy SMC (Smart Money Concepts). Oba koncepty jsou postaveny na vnímání likvidity na trhu, nicméně se trochu liší v různých otázkách a každý z nich má své výhody i nevýhody oproti druhému. Každopádně pokud se chystáte věnovat strategiím na bázi likvidity, je nutné znát ICT i SMC. -
Smart Money: EOTP – Efficiency Of The Pullback (14. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali POI a OB, bez kterých se v našem systému neobejdeme, jelikož podle nich zadáváme obchody a umísťujeme SL. Naopak v dnešním článku se podíváme na jednu věc, která má s POI a OB mnoho společného, a to je EOTP neboli Efficiency Of The Pullback. Jedná se o samotnou konfluenci a teorii, kterou někteří obchodníci používají v různých obchodních kombinacích. V tomto článku si znova rozepíšeme teoretický úvod, abychom vše správně pochopili a následně přejdeme k praktickým příkladům na grafu. -
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali EOTP neboli Efficiency Of The Pullback, což nám pomohlo k identifikaci POI/OB, které může či nemusí podržet cenu. V dnešní kapitole se podíváme na konfluenci, která se nazývá EPA a IPA neboli Efficiency a Inefficiency Price Action. -
Smart Money: Kalibrace order bloků a Smart Money Divergence
V tomto článku se podíváme na jednu z možností zpřesnění vstupů k order blokům a dále také na to, jak je možné využít Smart Money Divergence k potvrzení vstupu do obchodu. -
Smart money koncept a výběry likvidity
Pokud vaše obchody často skončí na stoplossu, patrně jste se stali likviditou pro někoho většího. Co to znamená a jak tomu zabránit se dozvíte v tomto článku či v ebooku, který si zdarma můžete stáhnout v závěru. -
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní likviditu EQH a EQL, což budou základní stavební kameny naší strategie hned po inducementech, ale ještě než přejdeme k složitějším věcem, je nutné si představit poslední z těch „jednodušších“ pojmů, se kterými budeme pracovat, což je POI, OB a mitigace. Všechny tyto tři pojmy budeme dost využívat při obchodování, a proto si je v dnešní kapitole taky detailně představíme jak teoreticky, tak i na praktických příkladech. Věřím, že spousta z vás se s nimi už setkala, každopádně aby všichni porozuměly následujícím kapitolám, tak si je představíme. -
Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
V minulé kapitole jsme probírali EPA a IPA neboli efficiency a inefficiency price action, díky čemuž jsme si mohli dát objektivní podmínku, zda vůbec vstoupíme do obchodu nebo ne. V dnešním článku se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších konfluencí, jelikož inducement tvoří hlavní část technické analýzy v konceptech likvidity. Určitě spousta z vás už tento pojem slyšela, každopádně pokud nevíte, co přesně znamená, co se po inducementu očekává, kde ho přesně zaznačit a jak ho využít, tak tento článek je pro vás. Pojďme si ale prví říct, co je to inducement. -
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak si zvolit obchodní time-frame (TF) v souvislosti s inducementy, což je jedna z důležitých vlastností k ziskovosti těchto konceptů na bázi likvidity. V dnešní kapitole začneme probírat denní cykly, které jsou celkově 4 a dnes začneme prvním, a to je klasický. V této kapitole budeme dost využívat timing, protože si budeme vysvětlovat jednotlivé pohyby v daných sessions, takže pokud jste nečetli kapitolu o timingu (kapitola 8) a případně i kapitoly k Asia session (kapitola 10 a kapitola 11), doporučuji si je před touto kapitolou pročíst. -
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
V minulé kapitole jsme rozebírali druhý z denních cyklů a to rip-off neboli pomalou smrt, který je pro obchodníky obchodující koncepty likvidity ten nejvýnosnější, jelikož se pohybuje do strany a vybírá jednotlivé highs a lows. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na úplný opak tohoto cyklu, a to na one way. Jak už můžete z názvu pochopit, bude se jednat především o trendující cyklus, který ale můžeme dost dobře odvodit už den předem. První se podíváme na teoretický úvod a poté přejdeme k praktickým příkladům na grafu. Co je to tedy one way cyklus? -
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali první z denních cyklů, a to klasický denní cyklus, ve kterém hledáme primárně dva obchody a který nastává přibližně 3krát do měsíce. V dnešní kapitole budeme pokračovat v denních cyklech a rozebereme si cyklus rip-off, který je pro nás, jako obchodníky, kteří využívají strategii na bázi likvidity, ten nejvýnosnější. První se znova podíváme na teoretické základy a následně si rozebereme příklady na grafu. První otázka tedy je, co je to denní cyklus rip-off? -
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali speciální typy inducementů, se kterými budeme v budoucnu dost počítat a díky kterým můžeme výborně vyfiltrovat inducementy, které nebudeme brát v potaz. Pokud jste nečetli předchozí kapitolu, tak si ji doporučuji nastudovat, protože dnes z ní budeme využívat informace. Celkově obchodníci podle likvidity mají někdy problém v tom, z jakého time-framu (TF) si mají zvolit inducementy, jak si je podle time-framu vyfiltrovat a s tím i to, jaký inducement má pro ně větší váhu. Na to vše se podíváme v dnešní kapitole a řekneme si, co je ideální pro jednotlivé typy obchodníků. -
Smart Money trading - Rozdíl mezi ICT a SMC koncepty (3. díl)
V předchozích kapitolách jsme si popsali, co to je ICT (Inner Circle Trader) a SMC (Smart Money Concept). Tyto koncepty jsou oba postaveny na likviditě trhu, nicméně dokázali byste říct, jaké jsou mezi nimi rozdíly? I když jsou oba koncepty postaveny na stejné věci a logice, tak jsou tam malé rozdíly, proto se na to tedy pojďme podívat a více si rozebrat jednotlivé rozdíly mezi oběma koncepty. Rozdílů mezi oběma koncepty upřímně není mnoho, nicméně jsou dost důležité v kontextu celkové strategie a pohledu na trhy a trading. -
Smart Money Trading: Speciální typy inducementů (17. díl)
V minulé kapitole jsme si řekli, co je to inducement, jelikož je to ta nejdůležitější část strategie v obchodování podle likvidity konceptů. Začali jsme teorií a řekli jsme si, co je to inducement, jak funguje otáčení likvidity, také jsme se pobavili o vedlejším a primárním inducementu a i o tom, jak je obchodovat. V dnešním článku se budeme věnovat též inducementům, ale trochu jinak. Ukážeme si totiž další tři typy inducementů, které jsou důležité pro celkové pochopení pohybů na trhu a budou taky navazovat na mitigační cyklus, o kterém si povíme později v dalších kapitolách. První si znovu napíšeme teoretický úvod a následně přejdeme k příkladům z praxe. Nyní tedy, jaké máme 3 typy inducementů? -
Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
V minulém dílu jsme si probrali breaky struktury, konkrétně co je to BOS, iBOS a jak je využít v praxi. Dnešní díl bude oproti dosavadním dílům trochu jiný, jelikož zde nebudeme primárně využívat jakékoli highs a lows ve struktuře jako jsme to dělali v minulých kapitolách, ale podíváme se spíše na to, co je to imbalance v tradingu, jak ji správně chápat jako doplněk naší trading strategie v kontextu ICT a SMC konceptů a následně jak ji správně identifikovat na grafu v praxi. -
Strategie Smart Money: Price Swingy (9. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali timing v kontextu strategií podle likvidity včetně časů jako LBM 1 nebo LBM 2 a dnes se podíváme na to, co jsou to price swingy a jak je využívá ICT a SMC, tedy celkově využití price swingů ve strategiích, které se zaměřují při svém obchodování na likviditu trhu. Pro správné pochopení dnešní kapitoly je potřeba znát základní strukturu trhu či pokročilou strukturu trhu, tyto informace byly popsány v kapitolách 4 a 5. První se ale podíváme na trochu teorie a to, co jsou to vůbec price swingy. -
Vybírání likvidity: Základní likvidita EQH a EQL (12. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali technické prvky Asia session, tedy Asia high a low a následně Asia mid-line. V dnešní kapitole se podíváme na dlouho očekávané téma, a to EQH a EQL neboli equal high a equal low, jelikož dnešním tématem už budeme postupně vstupovat do témat, kde likvidita bude hrát důležitou roli a bude ve většině případů součástí dané konfluence. V této kapitole začneme tu nejjednodušší na pochopení a to „vodorovnou“ likviditou v podobě EQH a EQL. První si ale řekneme, co teoreticky tento pojem znamená a co vůbec znamená pojem likvidita v technické analýze. -
Základní struktura Price Action (4. díl)
V minulých kapitolách jsme si popsali, co je to ICT, SMC a rozdíly mezi nimi. Doposud všechny kapitoly byly teoretické, abychom pochopili souvislostí mezi teorií a praxí, na kterou se budeme zaměřovat dnes, jelikož dneškem začínají především praktické ukázky a popisy jednotlivých konfluencí, které se v ICT a SMC dost využívají. Zároveň je nutné poznamenat, že dost z těchto konfluencí je na internetu zdarma, každopádně ne všichni je chápou správně a proto se ve velké míře spousta lektorů dopouští chyb i v tak základní věci jako je struktura price action, kterou budeme dnes probírat. Kapitoly o struktuře si rozdělíme na dvě části, přičemž dnes si ukážeme základní strukturu a v další kapitole si tuto základní strukturu doplníme pokročilou interní strukturou, kterou většina lidí ani nepoužívá. První se ale jen trochu podíváme na pojem price action a koncept struktura trhu. -
3 obchodní strategie pro rok 2024
Letošní rok očekáváme mnoho obchodních příležitostí. Pokud je chcete zobchodovat co nejefektivněji, budete potřebovat zvolit vhodnou strategii. V tomto článku najdete hned tři takové, které lze navíc použít na jakýkoliv trh.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |