Neděle 17. listopadu 2024 11:14
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

Intradenní obchodníci XI. (zahajování obchodů při obratu trendu 1. SELL)

18.01.2010  Autor: Tomáš trader  Sekce: Seriál intradenního obchodování   Tisk

V minulém článku jsem stručně prošel problematiku  obchodních signálů a nyní bych se věnoval konkrétním situacím v trhu.

Zahajování obchodů při obratu trendu a příklad takového obchodu.

Mám na mysli trendový trh z pohledu denního obchodování. Jde např. o trh EU/USD kdy trh byl v hlavním rostoucím trendu v období od 10.3. do 4.12.09, a to jak v grafech TF H1, H4  tak i grafu TF D1. Z toho logicky vyplývá, že tato situace v uvedeném období podporovala i krátkodobé rostoucí trendy objevující se v rámci hlavního uptrendu v grafech TF H1, M 15 a M 5. Právě o tyto menší trendy jde. Intradenní obchodníci je často využívají pro své obchody. Samozřejmě stejně tak využívají i větších či menších klesajících korekcí hlavního trendu. Z pohledu intradenního obchodníka mám tedy na mysli trendové obchody (nebo v tu chvíli tzv. korekční obchody) s dobou trvání od několika minut do cca 60 - 90 minut.   Zde bych odkázal na pěkný článek od pana Ondřeje Hartmana s titulkem: Pullback a Throwback - užitečný koncept v Technické analýze. Ve svém článku pan Hartman popisoval dvě situace : průraz trendové čáry a obrat trendu ( nebo jen falešné vyražení z trendu) a dále průraz supportu nebo rezistance (nebo jen falešný pokus o jejich průraz). Tento článek se výše uvedené problematiky zahajování obchodů při obratu trendu přímo týká. Jde hlavně o dvě situace :

1.      obrat trendu.

2.      pokračování - obnovení původního hlavního trendu po korekci. (Někdy se jedná o obnovení původního trendu po falešném vyražení z trendu).

Jsou to dvě z nejčastěji a nejvýrazněji viditelných situacích na trhu

Nejdříve bych se věnoval průrazu trendové čáry a obratu trendu.  Tyto situace se vyskytují poměrně často a vzniká v nich řada dobrých obchodních příležitostí. Zároveň se zde vyskytuje jedno nebezpečí. Jedná se o falešná vyražení z trendu. V prvé řadě musíme mít na paměti : že čím delší trend, tím větší a silnější protipohyb po obratu trendu. Zároveň tím déle trvá, než k obratu trendu dojde. Právě zde se často vyskytují falešná vyražení z trendu.

.   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .

1. příklad obchodu - obchod na SELL :

Lepší než slova bude příklad. Pro příklad jsem použil měnový pár GBP / USD dne 3.6.09, který byl v tu dobu od cca 11.3.09 v uptrendu a chystal se udělat obrat nebo větší korekci dolů. Fundamentálně se dne 3.6. týkaly 3 zprávy, a i zpráva z 4.6. :

1.      z GB : PMI služby v 10:30 - očekávaný růst,

2.      z USA : ADP - počet míst v soukromém sektoru v 14:15 - očekávaný pokles počtu pracovních míst,

3.      z USA : ISM - služby v 16:00 - očekávaný růst,

4.      z GB : dne 4.6. zasedání Bank of England - úroky + nákup rizikových aktiv = tzv. pumpování peněz do GB ekonomiky).

Výhledově bylo také nutné počítat se zprávou o stavu nezaměstnanosti z USA dne 5.6. v 14:30 !!

Korelačně byl US30 (akciový index DJIA) překoupený a v TF H1 a H4 začal mít dle RSI divergenci.

Závěr přípravy obchodu : z hlediska grafů TF H1 + H4 a z hlediska korelujícího indexu US30 se pár dne 3.6.09 jevil na jasný obrat trendu nebo větší korekci dolů. Vše nasvědčovalo tomu, že trh čeká jen na nějaký impuls - signály od zpráv, které by vyvolaly vlnu prodejů - vybírání zisků býky. Dalo se očekávat, že tato vlna prvních prodejů vypukne již v průběhu 3.6. nebo nejpozději dopoledne 4.6. Důvodem bude patrná obava býků o své zisky z předchozího dlouhého uptrendu. O část těchto zisků by mohli přijít již na základě horší zprávy od ADP 3.6.v 14:15 a nebo po zprávě ze zasedání Bank of England dne 4.6. v 13:00. Očekávaná zpráva o nezaměstnanosti v USA za měsíc květen, také býkům jistě moc klidu nepřidá. Proto bylo zřejmé, že se budou snažit zavřít své dlouhé pozice dokud je trh dostatečně likvidní a investoři nezahájí tzv. vyčkávací pozici před výše uvedenými důležitými zprávami z GB a USA ve dne 3 - 5.6.09. Vzhledem k délce dosavadního uptrendu bylo zřetelné nebezpečí, že se trh jen tak snadno neotočí a je více než pravděpodobné, že bude svůj obrat zahajovat tzv. falšemi (falešnými vyraženími z trendu). Na druhé straně bylo možné očekávat větší a hlavně rychlejší pohyby. Nejenom vzhledem k délce dosavadního uptrendu, ale i vzhledem k tomu, že se bude prodávat a to je trh vždy rychlejší.  Tomu všemu bylo nutné přizpůsobit taktiku obchodů ve dnech 3 - 4.6. (Dne 5.6. před zprávou o nezaměstnanosti v USA v 14:30 obchodovat stejně nemá moc smysl - všichni už na tuto zprávu čekají. Velká část investorů v tento den dopoledne vůbec neobchoduje a počká si na uvedenou zprávu z USA v 14:30 a až po ní se rozhodne a nebo počká až do pondělka.) 

Technická situace před zahájením obchodu na SELL :

Před obratem trendu musí být trh překoupený / přeprodaný a nejlépe, když některý s oscilátorů ukazuje divergencev H1 a v H4 . To se také ráno 3.6.09 stalo.

Dále dle grafu TF M5.

V cca 7:30 se trh dostává na nové maximum. Ale nedaří se mu prorazit rezistanci na úrovni 1,6690 a začíná padat dolů. V cca 7:55 - 8:00 zastavuje svůj pokles a v cca 8:10 začíná opět růst. Vytvořilo se první falešné vyražení z trendu. Žádný START na SELL, ale je nutné zvýšit pozornost a bedlivě nyní sledovat další vývoj. V cca 8:30 dělá trh nové maximum, následně klesá trochu dolů a opět se snaží tzv. "dolít růst", ale už se mu nedaří udělat další nové maximum - svůj růst zastavuje na úrovni 1,6654 v cca 9:00  ( právě otevírá burza v Londýně a lze očekávat nějakou reakci trhu po jejím otevření, ale ani situace těsně po 9.00 už trh výše nedostala). Je to první pořádný signál, že obrat trhu dolů je už velmi blízko !! V cca 9:10 začíná opět pokles a naznačuje další poklesovou vlnu. START obchodu na SELL by se dal zadat pod minimum prvního falešného vyražení z trendu - někam na úroveň = 1,6580, ale dle velikosti svíček je trh zatím příliš nerozhodný a velmi liknavý. ( I kdybychom nyní zadali na SELL, trh by náš START neaktivoval a zadat START výše je riziko, neboť stále hrozí další falešná vyražení z trhu.) V cca 10:05 se dlouhou růstovou svící snaží trh opět obnovit růst a tím dokončujedruhé falešné vyražení z trendu.

 

Situace v době zadání úrovní obchodu na SELL a jeho potvrzení :

Jak jsem výše uvedl, v 10:05 se dokončilo druhé falešné vyražení z trhu. V tuto chvíli je vhodné připravit - zadat obchod na SELL se STARTEM na úrovni pod minimem druhého falešného vyražení z trendu = na úrovni 1,6588, CÍLEM (TP) pro zisk 112 bodů = 1,6400 (nad silným supportem 1,6380 - viz graf TF H1) a počátečním STOP-LOSSem na úrovni 1,6638.  Ale pokyny nepotvrzovat !!  Již následující svíce v 10:10 ukazuje, že trhu definitivně došlo palivo pro růst. Další silný signál pro obrat trhu dolů. - Trh se nedostal ani nad maximum, které udělal v cca 9:00 a rychle se začíná vracet dolů. V tuto chvíli máme čas na rychlou kontrolu zadaných úrovní a i čas na potvrzení obchodu. Všechny úrovně jsou čekající.  Obchod je v 10:14 zahájen. Vzhledem k divočejšímu trhu bylo posunem STOP-LOSSu po zahájení obchodu sníženo riziko z 50 na 20 bodů.  Další posuny STOP - LOSSu a aktivace čekajícího CÍLe v 15:43 jsou už mimo dosah grafu TF M5 a i předmětu tohoto článku.

Závěr z výše uvedeného popisu přípravy a zahájení 1. obchodu :

1.      I. zahájení obchodu při prvním falešném vyražení v cca 8:00 z trhu za MARKET by bylo nesmyslné a zbrklé.

2.      II. zahájení obchodu při druhém falešném vyražení z trendu v cca 9:55 - 10:00 se STARTEM pod minimem první falše na úrovni cca 1,6580, by bylo stále příliš riskantní (trh je hodně volatilní a nerozhodný) a trh by se na START v tu chvíli stejně nedostal. Obchodní signály ještě nejsou tak výrazné, ale "přihořívá".

3.      III. zahájení obchodu po opakovaném nevydařeném pokusu trhu o nové max. je nejvýhodnější.  V cca 10:10 bylo možné ponechat START na úrovni z II. pokusu = na 1,6580 nebo ho více zvednout těsně pod minimum druhého falešného vyražení z trendu = na 1,6588. (Každý bod je dobrý a mohl by scházet v CÍLI nebo na STOP-LOSSu.)  

4.      důležité je dobře sledovat následné chování trhu v okamžiku, kdy už trh nedokáže udělat nové další maximum.

5.      nenechat se strhnout ke zbrklému vstupu do trhu za MARKET bez přípravy.

6.      uvědomit si, co trh ukazuje a jaké signály vydává. Oscilátory a zde např. klouzavé průměry brát jako potvrzení, pro náš předpoklad obratu trendu.

7.      je nutné posuzovat trh komplexně a uvědomovat si i vlivy budoucích událostí na trh. I když se může jednat o vlivy, které budou aktuální až za několik hodin - desítek hodin, jak tomu bylo u tohoto příkladu.

 

Příště : zahajování obchodů při obratu trendu 2. - příklad obchodu na BUY

Přeji hezký den a trpělivý, ale pohotový prst na myši.

Tomas  

 

Grafy v TF H4 + H1 + M5 :







Předcházející kapitola:
                                                                     Následující kapitola:
Intradenní obchodníci X.
                                                         Intradenní obchodníci XII.

Čtěte více

  • Intradenní obchodníci III. (fundamentální analýza)
    Co s fundamentální analýzou? Jak ji využít při přípravě obchodů ? Jak je fundamentální analýza důležitá pro intradenní obchody? Otázek by bylo možné uvést ještě více, ale myslím že výše uvedené pro účel tohoto článku postačují. Nejdříve bychom asi měli, alespoň ve stručnosti, definovat co to fundamentální analýza je?
  • Intradenní obchodníci I. (pěkně od píky)
    Dnešní článek připravil uživatel, který je znám v diskusním fóru pod svou přezdívkou Tomas a svými články v sekci blogy uživatelů. Jeho mnohaleté trading zkušenosti zde pomáhají obrovskému množství traderů. Jelikož se jeho články staly nejoblíbenější a zároveň pro intradenní obchodníky neocenitelné, tak jsme se po domluvě s Tomášem rozhodli o celkovou změnu koncepce těchto článků. A proto na toto místo postupně vložíme jeho dosavadní články doplněné o praktické příklady a grafy a následně Tomáš začne s články zcela novými. Tak vznikne kompletní seriál vzájemně propojených článků se systémem umožňujícím v nich listovat dopředu i zpět. Věříme, že tato změna a praktické ukázky budou velkým přínosem pro všechny intradenní obchodníky.
  • Intradenní obchodníci IV. (Co další analýzy - vlivy na trh ?)
    Dnešním článkem bych chtěl uzavřít takovou malou exkurzi do světa analýz. Kromě technické a fundamentální analýzy je vhodné pro intradenního obchodníka aby vypracoval ještě další analýzy. Tyto mají většinou delší uplatnění, ale bývají obchodníky opomíjeny. Za takové považuji časovou analýzu chování vybraného měnového páru, analýza druhů chování trhů.
  • Intradenní obchodníci IX. (taktiky při zadávání pokynů 1.)
    Dostal jsem se k článku IX. A myslím si, že je čas na takovou malou jakousi "poločasovou" rekapitulaci. Ve článcích jsem postupně prošel technickou analýzu, fundamentální analýzu, časovou analýzu a analýzu chování trhů. Trochu jsem se dotkl problematiky Obchodního systému a Obchodního deníku.
  • Intradenní obchodníci VIII. (předčasně ukončené obchody )
    Ve většině obchodů se setkáváme se situací, kdy nám bleskne hlavou, zda pokračovat v obchodě a věřit, že se cena dostane na náš TP. Dále si ukážeme praktické ukázky TA v praxi.
  • Intradenní obchodníci VII. (přehlédnuté a vynechané obchody)
    Postupně se ve svých článcích dostávám do oblasti strategie, taktiky a trochu i psychologie. Tuto oblast jsem tak trochu načal už v minulém článku VI - ztrátové obchody. Dnes bych se pokusil na tento článek navázat. Co vás nejvíce při obchodování naštve? Ztrátový obchod? Přehlédnutý nebo vynechaný obchod? Nebo zbytečně předčasně ukončený obchod?
  • Intradenní obchodníci VI. (ztrátové obchody)
    Další díl a pokračování v úspěšné sérii článků o intradenním obchodování. Tentokrát se podíváme, jak správně nahlížet na ztrátové obchody. Cesta k úspěšným obchodů je tvrdá a je lemována řadou neúspěšných nebo méně úspěšných obchodů.
  • Intradenní obchodníci V. (obchodní plán - systém a obchodní deník)
    Bez obchodního systému a i obchodního deníku nelze dlouhodobě a na co možná nejprofesionálnější úrovni obchodovat. Intradenní obchodování se dostává bez obchodního systému a obchodního deníku na úroveň obyčejného hazardu a to ještě na úrovni amatéra. Nejsme přece hazardéři v kasinu, ale tradeři s jasným cílem a jasným postupem jak se k cíli dostat. Jsme nebo se většinou chceme stát profesionály, chovejme se tedy tak o počátku.
  • Intradenní obchodníci XIII. - využití oscilátoru RSI - díl I.
    Před časem se v diskusi pod několika mými články objevila polemika o užitečnosti oscilátoru RSI. Proto bych dnes odbočil od obchodních příkladů a pokusil se krátce věnovat této pomůcce a jejímu praktickému použití. Podotýkám, že v žádném případě se nejedná o propagaci RSI, ale o upozornění na jeho přednosti a i některé nedostatky. Jako u všeho i zde platí, že bez co možná největších zkušeností týkajících se chování trhu v a po situaci kdy RSI vydává nějaký signál, nelze tento oscilátor naplno využít. RSI používám ve svém OS (Obchodním systému) už řadu let. Hlavně pro jeho vypovídající schopnosti a pro jeho jednoduchost.
  • Intradenní obchodníci XII. (zahajování obchodů při obratu trendu 2. BUY)
    V minulém článku byl uveden jako příklad zahájení obchodu při obratu trendu, obchod na pokles (SELL). Dnes bych pokračoval druhým příkladem, obchod na růst (BUY). Tento obchod naváže trochu svým způsobem na první příklad a to i v časové posloupnosti. Jak je obecně známo jsou obchody na pokles většinou rychlejší a prudší. Proč tomu tak je spíše souvisí s psychologií než z technickými či fundamentálními důvody. To, ale není předmětem tohoto článku. Jen je nutné mít toto obecné povědomí o trhu při obchodu na růst na paměti. Bude pravděpodobně trvat déle a v jeho průběhu se vyskytne více korekcí než při obchodu na pokles.
  • Intradenní obchodníci X. (taktiky při zadávání pokynů 2.)
    Je už po Novém roce, a tak se všichni tradeři opět vrhli do boje s trhy o každý bod. Vlastně se nejedná o boj s trhem, ale především o boji se sebou samými.
  • Intradenní obchody II. (základní otázka)
    Základní otázka platná pro každého tradera. Jaký bude směr trhu ? Otázka je jasná, každý se snaží před zahájením obchodu nalézt na tuto otázku odpověď. A dle této odpovědi zadává na BUY nebo na SELL. Je prostor pro cíl?

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
Directa SIM
Saxo Bank
reklama
Purple trading AI