Intradenní obchodníci VII. (přehlédnuté a vynechané obchody)
Postupně se ve svých článcích dostávám do oblasti strategie, taktiky a trochu i psychologie. Tuto oblast jsem tak trochu načal už v minulém článku VI - ztrátové obchody. Dnes bych se pokusil na tento článek navázat. Co vás nejvíce při obchodování naštve? Ztrátový obchod? Přehlédnutý nebo vynechaný obchod? Nebo zbytečně předčasně ukončený obchod?
Přehlédnutý nebo vynechaný obchod.
Proč byla příležitost k obchodu přehlédnuta ? V této problematice se jedná hlavně o to být ve správnou chvíli na správném místě. Lze toho dosáhnout jedině za spolupráce stálého cvičení a aktivního sledování grafů ve vybraném páru. Za aktivní sledování grafů považuji průběžné předvídání směru a prověřování prostoru po možný CÍL. Hlídám až se objeví důležité signály a následně znaky pro zahájení obchodu a to hlavně technické, kdy fundamentální důvody + korelace budou předpokládaný směr podporovat. Znaky pro zahájení obchodu je nutné mít tzv. v oku, jedná se samozřejmě o vyzkoušené znaky pro vznikající obchodní příležitost které máme uvedené a otestované v našem Obchodním systému (OS). Při sledování a vyčkávání na obchodní příležitost se nejedná jen o samotné znaky, na kterých budeme zahajovat obchod, ale hlavně o situace předcházející vzniku těchto znaků.
Mám na mysli situace hlavně z technického hlediska např. :
- otočení trhu proti trendu.
- průraz nebo odraz od S/R,.
- pokračování v původním trendu po předchozí korekci - většinou po odrazu od trendové čáry.
- brejk (break) z nerozhodného trhu - zde se většinou jedná o vodorovný tunel a brejk jde nad v tu chvíli patrnou silnější R a nebo pod silnější S (tvořící tunel).
- pohyb z nějaké formace - triangl nebo vlajka - po dokončení většinou čtvrté vlny.
- potvrzení formace hlava + ramena - provedením pravého ramene a chystající se průraz čáry (neckline).
- odraz od dvojitého dna.
- a samozřejmě o reakci po zprávě - zde jde o čistě fundamentální vliv.
Určitě je více takových situací předcházející většímu pohybu, ale pokusil jsem se zde vypsat ty nejdůležitější a nejjasnější. Na ty se soustřeďte a buďte připraveni na někdy i velmi rychlou reakci trhu. Vyberte si 3 - 4, tedy ty které vám nejlépe sedí a které se vyskytují nejčastěji. Ostatní zatím vypusťte ze zřete. Časem, až se zdokonalí vaše znalosti o trhu se k nim vrátíte.
To samé platí i pro pozorné sledování trhu v důležitých časech. V obchodním dni jsou období kdy je na trhu větší množství obchodních příležitostí a kdy je trh nerozhodný. Platí to i pro dny v týdnu. (I z tohoto důvodu je dobré vést deník a v něm zaznamenávat i obchody, které utekly nebo byly vynechány. Statistika potom pomůže ukázat koncentraci obchodních příležitostí v průběhu dne a týdne.) Bohužel tyto období větší obchodní aktivity nelze zcela brát paušálně. Na tyto období má vliv vyčkávání trhu na důležité zprávy a události, vývoj globální ekonomické situace, ale i např. vybírání zisků na konci týdne, měsíce, nebo ke konci roku. Ale i např. čtvrtletní zprávy o hospodaření firem ve světě, nebo čekání na rozhodnutí centrálních bank, svátky atd. Často to bývá jen aktuální technická situace, kdy trh už nechce prorazit např. nějakou silnou resistanci (či prodloužit dosavadní trend) a nervosně čeká na něco, co se stane jakýmsi katalyzátorem - spouštěčem nového směru. Přesto, snažte se sledovat páry okolo důležitých časů (letní čas v EU i v USA) : 7 - 8:00, v 9:00, 11:30 - 13:30, v 14:30, 15:30 a 17:30 - 18:00. Dále v době uveřejňování zpráv z EU a USA a nebo jiných států jejichž měnu sledujete. Pozor na uveřejňování výsledků hospodaření US a EU firem za uplynulé čtvrtletí. Využívejte nějaký dobrý alarm a nemusí to být jen ten co je součástí vaší obchodní platformy. Myslím alarm, který by sloužil pro upozorňování na důležité pravidelné časy na trhu a na časy zpráv. Uvědomte si, že zapomenutí na důležitý čas a nebo na zprávu se v trhu nekompromisně trestá a může to být i finančně nepříjemné.
Maximálně zjednodušte pracovní plochu v obchodní platformě. Říká se, že jednoduchosti je krása a genialita zároveň, tak proč to nepoužít i ve forexu ? Intradenní obchodník nemá čas sledovat spousty ukazatelů, oscilátorů, indikátorů, měl by se soustředit na ty pro něj nejlepší, důkladně otestované. Těmi myslím trendové čáry, označení S/R, Fibonacciho úrovně, sledování tvarů svíček a jejich formací + 1 - 2 indikátory / oscilátory, možná nějaký klouzavý průměr, to je asi tak maximum. Velké množství technických informací bývá často na škodu a než je všechny posoudíte + korelaci + vliv fundamentu a obchod je pryč. Čím více informací budete zpracovávat, tím dříve se unavíte. Nebo tzv. zabloudíte či nezadáte, začnete být nerozhodní a následně zadáte jen proto, že vám prvotní obchodní příležitost utekla. V tu chvíli jste se rozhodli špatně, trh se pohnul a vy naskakujete do "jedoucího vlaku". Zahájili jste obchod zbrkle, už to není racionální rozhodnutí, ale rozhodnutí pod psychickým tlakem, a přitom dobře víte, že za 30 - 60 minut bude další příležitost. Ať je vaše obchodní platforma přehledná a ať je z ní na první pohled patrná situace v trhu, za které budou vyplývat jasné obchodní příležitosti. Stále pracujte na zvyšování vlastní produktivity. Mám na mysli OS (obchodní systém) a váš obchodní styl, aby vše do sebe logicky zapadalo a bylo vše tzv. po ruce. Snažte se svoji činnost maximálně zautomatizovat a pracovat podvědomě. A co například uděláte když vám spadne počítač nebo připojení i internetu ? Víte bez pohledu na monitor počítače jak jste zadali do trhu ? Máte po ruce telefon a na něm předvolená čísla na možnost urychleně zavolat brokerovi, aby např. obchod zavřel ? Ano, někdo se usměje že je to blbina, ale až budete koukat na černý monitor nebo na platformu bez signálu a budete mít otevřenou pozici, potom nastane ten správný cvrkot ve vaší hlavě. Nezapomeňte do své pracovní doby zahrnout i přestávky na odpočinek a relaxaci.
V intradenním obchodování lze současně kvalitně sledovat 2 páry. Z vlastní statistiky vím, že ve zvolených dvou párech lze v obchodním dni teoreticky "ulovit" cca 8 - 10 obchodních příležitostí. Některé budou mít profit 10 - 15, jiné 20 - 30 a vyjmečně 50 a více bodů. Je nutné si uvědomit, že průměrná doba intradenního obchodu trvá cca jen 15 minut. Přičemž nejdelší obchody trvají cca 60 - 90 minut maximálně. Samozřejmě to záleží na tom jaké páry jsme si pro obchodování zvolili. Záleží i na tom jestli nám zvolené páry tzv. sedí. Nedívejte se na to co obchodují druzí, obchodujete to co je vám, vaší povaze a vašemu způsobu obchodování nejbližší. V těchto párech, zpočátku v jednom páru, se staňte co nejlepšími. Buďme realisty, když budete úspěšní, tak budete ve dvou zvolených a soustavně sledovaných párech schopni uskutečnit cca 5 - 7 obchodů za den.
Dobré jsou dva až tři monitory. Stále vyhodnocujte a poupravujte technickou situaci v grafech M5 - 15 i v H1 - 4, ale i v D1 a W1. Proto u každého ze sledovaných a obchodovaných párů sleduji vždy 2 grafy. Průběžně upravujte trendové čáry, S/R, formace, Fibonacciho úrovně (myslím i z hlediska dlouhodobých trendů v grafech H4 a D1). Snažte se předpovídat směr trhu, jeho cítění i ve smyslu fundamentu. Šipkami například označujte vyšší minima nebo nižší maxima - vlny. Časem automaticky poznáte, kdy se začíná vytvářet zajímavá situace pro obchod. Rychle, ale jen tak, jak už máte nacvičeno, vyhodnoťte tuto novou příležitost. Co udělají akciové indexy např. DJIA (Dow Jones Industrial Average) ? Sledujete i je průběžně po technické stránce ? Co udělá DX (dolarový index) nebo ropa - pro pár CAD/USD? I na budoucí chování těchto korelací musíte mít odpověď. V tuto chvíli už musíte mít také jasno i z hlediska fundamentu a času. (Zadávat 5 min. před 9:00 nebo před 14:30 - pokud se nečeká zpráva z USA s jasným výsledkem, asi není moc dobré. V případě, že máte nějakou taktiku ( např. zadávat na LONG a na SHORT zároveň ), kterou jste už v minulosti dobře otestovali - proč ne. Pokud je vše OK, rychle určete úrovně START, STOP-LOSS a CÍLE (TP) dle OS, a proveďte jejich zadání a dle nacvičené taktiky potvrďte. (Zadání úrovní neznamená, že je automaticky potvrdím, někdy je nutné ještě chvilku počkat až trh lépe naznačí směr a nebude se jednat např. jen o falešné vyražení z trendu). I s takovými situacemi jste se měli v předcházejícím cvičení v demo verzi seznámit. To už jsem v oblasti taktiky a o tom až jindy.
Stane se, že něco nesedí, některý znak není OK, nebo čeká se na nějakou zprávu. Třeba se DJIA evidentně a jasně "tlačí" proti mému plánovanému směru ve sledovaném korelujícím páru. (Nebo ropa prudce padá, tak CAD/USD asi nebude oslabovat.) I trend může být už skoro na konci svého pohybu, dochází tedy palivo pro další pohyb, nebudete přece naskakovat do posledního vagónu ujíždějícího vlaku ?! Nyní tedy žádný obchod. Bude, až situace splní znaky uvedené v OS a v mých zkušenostech. Nestřílejte tzv. od boku, vyčkejte na excelentní příležitost. Buďte trpěliví. Výše vašeho obchodního účtu přece nezávisí na množství provedených, byť úspěšných obchodů, ale na jejich velikosti. Ale pamatujte si, že někdy záměrně neuskutečnit obchod - stát mimo trh (nenechat se zlákat falešnými signály nebo nebýt ukvapený a zbrklý) je stejně důležité, jako jiný obchod včas zahájit !!
. . . . . . . . . . .
Závěrem bych chtěl doplnit, že moje články jsou určeny především začínajícím traderům, těm kteří začínají dělat první krůčky ve světě tohoto drsného businessu, který dokáže bohatě odměnit jen trpělivé a dobře připravené. Někomu se může zdát, že se někdy opakuji, ale držím se hesla : opakování je matka moudrosti a úspěšnosti. Ti zkušení se mohou nad některými mými postřehy a zkušenostmi pousmát, pro ně už třeba nemají žádný význam. Jistě, na internetu jsou spousty rad a doporučení a většina z nich je skutečně kvalitních. Nicméně mým záměrem je maximum těchto rad (kterými se sám řídím) shrnout a doplnit k nim své zkušenostmi. Nikomu nic nevnucuji a už v žádném případě si nedělám právo na univerzální moudro. Pomohou-li však mé články někomu uskutečnit několik za sebou jdoucích dobrých obchodů a úspěšně zahájit kariéru tradera, nepsal jsem je zbytečně.
Příště: předčasně ukončené obchody
Dobré obchody všem.
Tomáš
Předcházející kapitola: Následující kapitola:
Intradenní obchodníci VI. Intradenní obchodníci VIII.
Čtěte více
-
Intradenní obchodníci III. (fundamentální analýza)
Co s fundamentální analýzou? Jak ji využít při přípravě obchodů ? Jak je fundamentální analýza důležitá pro intradenní obchody? Otázek by bylo možné uvést ještě více, ale myslím že výše uvedené pro účel tohoto článku postačují. Nejdříve bychom asi měli, alespoň ve stručnosti, definovat co to fundamentální analýza je? -
Intradenní obchodníci I. (pěkně od píky)
Dnešní článek připravil uživatel, který je znám v diskusním fóru pod svou přezdívkou Tomas a svými články v sekci blogy uživatelů. Jeho mnohaleté trading zkušenosti zde pomáhají obrovskému množství traderů. Jelikož se jeho články staly nejoblíbenější a zároveň pro intradenní obchodníky neocenitelné, tak jsme se po domluvě s Tomášem rozhodli o celkovou změnu koncepce těchto článků. A proto na toto místo postupně vložíme jeho dosavadní články doplněné o praktické příklady a grafy a následně Tomáš začne s články zcela novými. Tak vznikne kompletní seriál vzájemně propojených článků se systémem umožňujícím v nich listovat dopředu i zpět. Věříme, že tato změna a praktické ukázky budou velkým přínosem pro všechny intradenní obchodníky. -
Intradenní obchodníci IV. (Co další analýzy - vlivy na trh ?)
Dnešním článkem bych chtěl uzavřít takovou malou exkurzi do světa analýz. Kromě technické a fundamentální analýzy je vhodné pro intradenního obchodníka aby vypracoval ještě další analýzy. Tyto mají většinou delší uplatnění, ale bývají obchodníky opomíjeny. Za takové považuji časovou analýzu chování vybraného měnového páru, analýza druhů chování trhů. -
Intradenní obchodníci IX. (taktiky při zadávání pokynů 1.)
Dostal jsem se k článku IX. A myslím si, že je čas na takovou malou jakousi "poločasovou" rekapitulaci. Ve článcích jsem postupně prošel technickou analýzu, fundamentální analýzu, časovou analýzu a analýzu chování trhů. Trochu jsem se dotkl problematiky Obchodního systému a Obchodního deníku. -
Intradenní obchodníci VIII. (předčasně ukončené obchody )
Ve většině obchodů se setkáváme se situací, kdy nám bleskne hlavou, zda pokračovat v obchodě a věřit, že se cena dostane na náš TP. Dále si ukážeme praktické ukázky TA v praxi. -
Intradenní obchodníci VI. (ztrátové obchody)
Další díl a pokračování v úspěšné sérii článků o intradenním obchodování. Tentokrát se podíváme, jak správně nahlížet na ztrátové obchody. Cesta k úspěšným obchodů je tvrdá a je lemována řadou neúspěšných nebo méně úspěšných obchodů. -
Intradenní obchodníci V. (obchodní plán - systém a obchodní deník)
Bez obchodního systému a i obchodního deníku nelze dlouhodobě a na co možná nejprofesionálnější úrovni obchodovat. Intradenní obchodování se dostává bez obchodního systému a obchodního deníku na úroveň obyčejného hazardu a to ještě na úrovni amatéra. Nejsme přece hazardéři v kasinu, ale tradeři s jasným cílem a jasným postupem jak se k cíli dostat. Jsme nebo se většinou chceme stát profesionály, chovejme se tedy tak o počátku. -
Intradenní obchodníci XIII. - využití oscilátoru RSI - díl I.
Před časem se v diskusi pod několika mými články objevila polemika o užitečnosti oscilátoru RSI. Proto bych dnes odbočil od obchodních příkladů a pokusil se krátce věnovat této pomůcce a jejímu praktickému použití. Podotýkám, že v žádném případě se nejedná o propagaci RSI, ale o upozornění na jeho přednosti a i některé nedostatky. Jako u všeho i zde platí, že bez co možná největších zkušeností týkajících se chování trhu v a po situaci kdy RSI vydává nějaký signál, nelze tento oscilátor naplno využít. RSI používám ve svém OS (Obchodním systému) už řadu let. Hlavně pro jeho vypovídající schopnosti a pro jeho jednoduchost. -
Intradenní obchodníci XII. (zahajování obchodů při obratu trendu 2. BUY)
V minulém článku byl uveden jako příklad zahájení obchodu při obratu trendu, obchod na pokles (SELL). Dnes bych pokračoval druhým příkladem, obchod na růst (BUY). Tento obchod naváže trochu svým způsobem na první příklad a to i v časové posloupnosti. Jak je obecně známo jsou obchody na pokles většinou rychlejší a prudší. Proč tomu tak je spíše souvisí s psychologií než z technickými či fundamentálními důvody. To, ale není předmětem tohoto článku. Jen je nutné mít toto obecné povědomí o trhu při obchodu na růst na paměti. Bude pravděpodobně trvat déle a v jeho průběhu se vyskytne více korekcí než při obchodu na pokles. -
Intradenní obchodníci XI. (zahajování obchodů při obratu trendu 1. SELL)
V minulém článku jsem stručně prošel problematiku obchodních signálů a nyní bych se věnoval konkrétním situacím v trhu. Zahajování obchodů při obratu trendu a příklad takového obchodu. -
Intradenní obchodníci X. (taktiky při zadávání pokynů 2.)
Je už po Novém roce, a tak se všichni tradeři opět vrhli do boje s trhy o každý bod. Vlastně se nejedná o boj s trhem, ale především o boji se sebou samými. -
Intradenní obchody II. (základní otázka)
Základní otázka platná pro každého tradera. Jaký bude směr trhu ? Otázka je jasná, každý se snaží před zahájením obchodu nalézt na tuto otázku odpověď. A dle této odpovědi zadává na BUY nebo na SELL. Je prostor pro cíl?
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |