Co to je kvalita plnění?
Pojem kvalita plnění nebo kvalita exekuce vysvětluje, jaký je rozdíl mezi očekávanou cenou při realizaci obchodu a skutečnou cenou realizovaného obchodu.
Pokud zadáte vstup do trhu za tržních podmínek (platí i pro stop-loss a profit target), pak se cena nemusí vždy vyplnit na úrovni, kterou očekáváte, ale kousek od ní. Tento rozdíl označovaný jako skluz neboli slippage chce každý trader minimalizovat.
Proč by náš mělo zajímat, jaká je kvalita exekuce u vašeho brokera?
1) Většinou horší ceny u tržních a stop příkazů – přímá ztráta pro tradera na každém takovém příkazu
2) Odchylky narušují obchodní plán a vnášejí aspekt nahodilosti do strategie
Kvalita plnění u různých typů příkazů
Exekucím za tržní cenu nepodléhají pouze tržní příkazy. Je důležité mít na paměti, že za tržní cenu se standardně vyplňují také vaše stop-lossy.
Skluzy mohou být jak pozitivní, tak i negativní. Avšak výrazně častěji se tradeři potkávají s těmi negativními. Proč tomu tak je, si vysvětlíme níže.
Když máme aktivní stop-loss, cena musí jít proti nám, aby jej protla. V momentě požadované realizace se tedy cena pohybuje pro nás nežádoucím směrem. Negativní skluz se vyskytne v situaci, kdy se cena pohne ještě o další kousek proti nám v momentu než dojde k realizaci pokynu. Tento proces probíhá často v řádu milisekund, proto jej na první pohled nespatříte. Skluz tedy v těchnto případech standardně znamená, že náš stop-loss byl vyplněn za horší cenu.
Důvody, proč ke skluzům dochází, může být více. S největší pravděpodobností mají skluzy co do činění s kvalitou trhu, na kterém se příkazy vyplňují (nízká likvidita, méně kvalitní technologie).
Pouze v případě, že cena by v danou chvíli, kdy broker/trh má prodlevu v realizaci našeho tržního/stop pokynu, otočila svůj směr, mohli bychom dostat pozitivní skluz – to je samozřejmě ta značně méně pravděpodobná situace.
Skluzy jsou obecně nežádoucí a mohou tradery připravit o značnou část zisků či prohloubit ztráty.
Skluzy narušují obchodní strategii
Když pomineme fakt, že skluzy nás stojí peníze, musí nás napadnout ještě další velká nevýhoda. Celková nejistota toho, jaká bude naše vstupní tržní cena a jakou dostaneme výstupní tržní cenu, může značně ovlivnit naši procentuální úspěšnost, naše rozložení obchodu v poměru rizika vůči potenciálnímu zisku a celkově naši strategii. Citlivost na skluzy se zvyšuje, pokud trader spekuluje na menší pohyby.
Pro názornost si uveďme příklad z praxe.
Intradenní trader Jirka má průměrný stop-loss 10 pips a průměrný target profit 20 pips a jeho obchody končí v zisku ve 40 % případů.
Bez skluzu na stop-lossech by Jirka měl v průměru na 10 obchodech vydělat 20 pips (6 x ztráta 10 pips a 4 x zisk 20 pips).
Pokud bude průměrný skluz ceny při protnutí stop-lossu 1 pip, bude to znamenat, že Jirkovo riziko není 10 pips, ale 11 a jeho ztráty nebudou 60 pips, ale 66. Jirkův zisk klesne o celých 30 % na 14 pips.
A to uvažme, že Jirkova strategie je vcelku dobře ziskově nastavena, na papíře samozřejmě.
Pro některé tradery může být linie mezi ziskovostí a ztrátovostí jejich strategie tak tenká, že je skluzy mohou dostat do ztráty.
Samozřejmě pro tradery s širšími stop-lossy jsou skluzy v celkovém měřítku méně podstatné. Ale stejně se stále jedná o vaše peníze, které lze ušetřit.
Aspekt odchylky vstupních/výstupních cen může také celou strategii poslat do koše už na papíře.
Jak se zbavit skluzů (nebo je alespoň výrazně omezit)?
Abychom porozuměli řešení, musíme nejdříve porozumět důvodu.
Pokud pomineme možnost technické prodlevy v systémech brokera vlivem méně kvalitních technologií, pak je primárním důvodem pro skluzy nedostatečná likvidita trhu, na kterém obchodujeme.
Na každém trhu se neustále střetává mnoho příkazů. Čím jich je více, tím je větší šance, že ten náš se střetne s co nejlepším opačným příkazem. Říká se tomu hloubka trhu.
Čím je trh hlubší, tím hustější je jeho struktura.
Může se stát, že cenová kotace, kterou jsme viděli na monitoru v momentě zadání příkazu, může například být vyplněna vůči někomu jinému rychleji nebo nabízený objem není dostatečně velký pro uspokojení našeho příkazu.
Na čím likvidnějším a hlubším trhu obchodujeme, tím vyšší je šance, že hned pod ní se nachází jiná objednávka od jiného subjektu, která její roli zastoupí a bude naší protistranou. Nehledě na fakt, že na likvidnějším trhu jsou objednávky standardně vyšší, tudíž je zde větší šance rychlého vyplnění.
Pokud je na trhu množství těchto objednávek nízké, rozdíly mezi očekávanými cenami a skutečnými obdrženými cenami budou relativně značné. V opačném případě jestliže jich je hodně, naše šance na získání co nejlepší exekuce (čti rychlého vyplnění na požadované cenové úrovni) rostou exponenciálně.
Čím likvidnější trh, tím větší jistota rychlejšího a přesnějšího plnění. A jelikož skluzy jsou většinou negativním vlivem pohybu ceny proti nám, ve finále to pro nás znamená úsporu a větší jistotu předem odhadnutelných výsledků.
Nesmíme také zapomenout, že obchodování na co nejvíce likvidním trhu značně snižuje riziko vyplnění na extrémně špatných cenách v případě velkých nečekaných zpráv na trhu. Pokud trader obchoduje vůči jednomu subjektu, tak ten nemusí vůbec v danou chvíli kótovat ceny, či nemusí mít dostatek likvidity pro uspokojení náhlého společného zájmu mnoha klientů vlivem nečekané zprávy. Vzpomeňme si na švýcarský frank.
Mezibankovní trh je nutností pro každého seriozního tradera
Zřejmě víte, že měnový trh je co do zobchodovaného objemu vůbec největším trhem na světě. Jeho problém však je, že je decentralizovaný.
Prakticky to znamená, že mnoho obchodníků obchoduje na různých lokálních trzích tvořených buď jednotlivými brokery či například jednou bankou a nemohou využívat extrémních výhod z celkové likvidity tohoto trhu.
Většina objemů na měnovém trhu je zobchodována mezi největšími světovými bankami jako jsou Citibank, Deutsche Bank, JP Morgan, Goldman Sachs atd. Pro zajímavost přehled největších bank dle zobchodovaného objemu na forex trhu je k dispozici zde.
Tyto banky samozřejmě nechtějí obchodovat pouze vůči pár stranám, ale vůči všem a zajistit si tak co největší přísun objednávek. Z velkého množství objednávek pak získávají jednak lepší ceny pro sebe, ale hlavně půjčují odstatním dané měny za úrok (neboli swap při držení pozitivní a negativní hodnoty přes noc). Tyto banky si pak mezi sebou konkurují, předhánějí se v nabídkách, aby to byly právě ony, kdo přicházející příkazy zobchoduje.
Do tohoto mezibankovního trhu, kde se zobchoduje až 70 % všech mezibankovních měnových transakcí, se samozřejmě zapojuje mnoho dalších subjektů, které pak z tohoto obchodování a soutěžení bank profitují ve smyslu vysoké likvidity daného trhu.
A vy můžete také.
Ale není to tak snadné. Mnoho brokerů avizuje, že nabízí ECN přístup, ale stále vám nezajistí propojení na skutečný likvidní mezibankovní trh. Z výhod obrovské likvidity tohoto trhu proto těží bohužel jen minimum traderů v řádu jednotek procent. Jak najít brokera, který vám toto dokáže zajistit jsme si rozebrali v minulém článku.
Martin Bartoš
Broker LYNX
Objevte fungování skluzů při vyplnění obchodů v přehledné infografice níže.