Plodina, kterou mnozí z nás konzumují v jejím finálním produktu, čokoládě, se dlouhodobě potýká s problémy, a proto se její cena na komoditní burze již více než rok a půl zvyšuje. V tomto článku se podíváme na to, co stojí za růstem ceny kakaa, jaký je analytický výhled pro tuto komoditu do budoucna a jak tento růst využít ve svůj prospěch.
Zdroj: xStation5
Koncentrovaná výroba
Kakaovník je velmi náročná plodina, která pro svou produkci potřebuje specifické podmínky. Z tohoto důvodu se jeho pěstování soustřeďuje kolem střední Afriky, na Pobřeží slonoviny, v Ghaně nebo Kamerunu, kde má nejvhodnější předpoklady k růstu. Až 70 % celkové spotřeby se tak vyprodukuje v těchto oblastech a jakékoliv ohrožení sklizně způsobí vysokou volatilitu ceny kakaa.
K tomu dochází i dnes, kdy prudké deště, záplavy a vítr poškozují úrodu a znemožňují sklizeň. Kakaové boby musí po fermentaci vyschnout na přímém slunci, což je při častých deštích a vysoké vlhkosti vzduchu nemožné. Následná doprava do přístavů je rovněž obtížná, protože většina cest je hliněná, což znemožňuje dopravu v době záplav. Ke všemu se v Africe již delší dobu šíří choroba, která opět poškozuje úrodu a nepříznivě ovlivňuje produkci.
Trh s kakaem je již dva roky v deficitu, což znamená, že poptávka je vyšší než produkce a producenti čerpají ze svých zásob. V letošní sezóně (říjen 2023-září 2024) tomu nebude jinak a předpokládá se ještě výraznější nedostatek. Přístavy na Pobřeží slonoviny hlásí na konci ledna o 36 % nižší objem kakaa a produkce Ghany se v této sezóně odhaduje na 25 % nižší. Celkový deficit na konci sezóny se proto očekává ve výši 375 tis. tun. To je nejvyšší hodnota od doby, kdy Mezinárodní organizace pro kakao sleduje trh.
Výhled do budoucna
Kromě aktuálních problémů s chorobami a nepříznivým počasím má produkce kakaa před sebou i řadu dalších výzev. Jedním z nich je změna klimatu, která tlačí pěstování do vyšších nadmořských výšek. Problémem bude také orná půda a výnos kakaovníků, protože půda po odlesnění postupně ztrácí živiny. Kromě toho se odlesňování deštných pralesů nelíbí ani EU, což ztíží obchodování s takto pěstovanými plodinami v rámci EU. S růstem cen však bude v reakci na vyšší ceny slábnout i poptávka, což by teoreticky mělo vrátit trh do rovnováhy. S vyššími cenami v budoucnu však bude pravděpodobně nutné počítat.
Jak rostoucí ceny kakaa využít na finančních trzích?
Narozdíl od zlata nákup fyzického kakaa jako investice samozřejmě nedává smysl a ani ETF (přesněji řečeno ETC) na tuto komoditu není pro tuzemského investora jednoduše dostupné. To však neznamená, že investovat do této plodiny je nemožné. I přes výše zmíněné limitace se nabízí možností hned několik:
- Dlouhodobý investor může zvolit nákup akcie společnosti angažující se na trhu s kakaem. Může se jednat například o firmy jako je Nestlé nebo Hershey. U jednotlivých akcií je však třeba vždy mít na paměti, že její cena závisí i na mnoha dalších faktorech a růst ceny podkladové komodity nemusí nutně znamenat růst hodnoty dané společnosti.
- Druhou možností je obchodování kakaa ve formě CFD kontraktu. Tento způsob má tu výhodu, že člověk obchoduje přímo danou komoditu, nicméně obchodování za pomoci CFD je tradingová disciplína — instrument obsahuje páku, která násobí dané cenové výkyvy. Tradeři tím pádem kakao obchodují v kratších časových intervalech (od hodin po týdny, maximálně měsíce) a k obchodování používají především technickou analýzu. Tento způsob má tak mnohonásobně větší potenciál zisku, ale také ztráty a na rozdíl od investování vyžaduje aktivní přístup.
Pokud Vás téma tradingu zajímá, XTB představilo nový video kurz Trading pro začátečníky, který je do světa krátkodobého obchodování skvělým úvodem.
Další aktuální informace o ceně kakaa naleznete ve videu analytika XTB Marka Nemkyho: https://youtu.be/7F7OAn0HqRQ