Dnešní článek nebude zas tolik o tradingu a ani o psychologii, jako spíše o přístupu k životním příležitostem a snaze splnit si své sny. Také bych se v závěru článku chtěl věnovat fenoménu, který je alespoň pro mě nový a pokud je nový i obecně, tak má mladá generace poměrně velký problém. Nejprve se ale pojďme věnovat tomu, proč člověk sní a jak ho jeho sny mohou ovlivnit.
Trading jako propustka ke svobodě
Jako kluk jsem snil o tom, že cestuji po světě se svojí přítelkyní, že prožívám různá dobrodružství, poznávám nové země, lidi a přírodu. Samozřejmě jsem tehdy neměl ponětí o tom, jak toho v budoucnu docílím a ani jsem nad tím moc nepřemýšlel. Každopádně mě moc bavilo ve své mysli cestovat do budoucnosti a vychutnávat si obrazy štěstí a radosti. Tehdy jsem nevěděl, že to co dělám, je projektování vlastní budoucnosti. Někde jsem si přečetl, že těmto lidem se říká snílci. Že neřeší problémy skutečného života, že si poletují ve svých vzdušných zámcích, a že jednoho dne narazí a budou překvapení, jak je život krutý. O 20 let později se při těchto sarkastických poznámkách už jenom usmívám.
Jsem hluboce přesvědčen o tom, že kdybych v dětství a pubertě nesnil, nikdy bych se k tradingu nedostal a nikdy bych tak nevyužil příležitost si své dětské vize prožít i ve skutečném světě. V této souvislosti bych všem určitě doporučil, aby snili, aby se svých snů nikdy nevzdávali, a aby se nebáli využívat příležitosti, díky kterým se jejich vize mohou naplnit. Možná, že trading není tou skutečnou cestou, po které ke svým cílům máte jít, ale když už vám do cesty přišel, tak se asi díky němu máte něco naučit. Ti obchodníci, kteří se pohybují finančně okolo nuly, se mohou v tomto bodě ohlédnout a připomenout si, jak se jejich život nebo oni sami změnili od té doby, co začali obchodovat. Možná, že trading u nich již splnil svůj účel a ty skutečné zisky čekají někde jinde.
Děsivé zjištění
Asi před třemi lety jsem se poprvé setkal s pojmem „nesplnitelné sny“. Přítelkyně tehdy přišla z práce s tím, že měli školení, a že se jich ten „chytrý pán“, co školení vedl, ptal na to, jaké mají nesplnitelné sny. Mnohem děsivější ovšem bylo to, že účastníci tohoto školení povídali přesně o tom, co jsme já jako dítě a puberťák považoval za své projekce budoucnosti, které jsem si nikdy ani nedovolil označit nálepkou nesplnitelné sny.
Osobně si myslím, že když už člověk nějaký sen má, tak s ním zároveň dostal do vínku i všechny schopnosti a možnosti, které k jeho splnění a dosažení potřebuje. Celkem mi i dává smysl, že člověk, který touží být bohatý, ale nemá rád statistiku a grafy, tak své bohatství nezíská v tradingu, ale v jiné činnosti.
Díky tomuto pohledu na věc si myslím, že nesplnitelné sny neexistují. Pokud je sen skutečný, tak má člověk všechny trumfy v rukávě, které může při cestě za ním použít. Zároveň je mi smutno, že si někdo vůbec dovolil své sny považovat za nesplnitelné, a že se toto programování odehrává na kolektivních mítincích, kde by se měly probírat metody, jak svých cílů dosáhnout, a ne jak je nadobro pohřbít.
Příště se podíváme na trochu jinou věc, která s tématem plnění snů velmi úzce souvisí, protože se budeme věnovat snům vsugerovaným.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass