Podobně jako v roce 1998 totiž Fed letos po prudkém poklesu dlouhodobých výnosů vyslyšel trh a úrokové sazby preventivně snížil o 0,75 %. Munice tak Fedu zůstává stále dost a finanční trhy se přestávají bát, že by příliš utažená měnová politika měla být znovu spouštěčem recese. A to je ve světle sebenaplňujících proroctví velice důležité.
Když porovnáme výnosové křivky amerických dluhopisů na konci léta a nyní, je vidět, že dnes už výnosy zdravě rostou a žádná potřeba snižovat sazby až k nule v dohledné době není na stole.
Porovnání sklonu americké výnosové křivky v srpnu (červeně) a nyní (modře):
Vývoj rozdílu ve výnosech 2letých a 10letých amerických vládních dluhopisů jako indikátoru příchozí recese při poklesu pod 0:
A jaký dopad má tento vývoj na samotná aktiva? Přirozeně jsou riziková aktiva více v kurzu – americké akcie znovu boří nová a nová maxima, rizikovější měny jako je turecká lira, mexické peso nebo i česká koruna dostávají oporu a sbírají lehké zisky.
Nepříliš jasný je dopad obratu v americké měnové politice na dolar a zlato. Americký dolar by totiž dle učebnic měl oslabovat kvůli nižším úrokovým sazbám. Ty ale Fed snížil jen na krátkém konci křivky, dlouhodobé dluhopisy nyní nabízejí lepší zhodnocení než v létě a činí tak dolar atraktivnějším. Ve výsledku se tak měnové páry EUR/USD ani USD/JPY za posledních několik měsíců příliš nepohnuly.
Zlato by mělo být v situaci nižších úrokových sazeb také atraktivnější, protože rozdíl mezi dolarovým a nulovým úročením zlata se snížil. Na druhou stranu se ale také snížily obavy z recese, při kterých je zlato v kurzu díky jeho statutu bezpečného přístavu. A tento faktor v poslední době evidentně převážil, protože na zlato je nyní v korekci velmi slušného býčího trhu. Předpokládám, že pokud Fed v blízké době nesáhne k dalšímu snížení úrokových sazeb, bude to znamenat, že americká ekonomika je dostatečně silná a úročení dolaru zůstane relativně vysoko. Zlato by tedy bylo dále v defenzívě.
Vývoj ceny zlata (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, calculatedriskblog.com