Nebudeme vás napínat, touto základní pomůckou je obyčejný obchodní deník. Schválně se zeptejte se traderů, kterým se nedaří, jakým způsobem získávají zpětnou vazbu o svých obchodech. Zjistíte, že obchodní deník buď nemají vůbec, nebo jej mají, ale nepoužívají jej správně.
Pojďme to tedy změnit, v tomto článku se podíváme na důležitost obchodního deníku a jak jej v tradingu efektivně využívat.
V čem vám může obchodní deník pomoci?
Pokud bychom měli uvést, co je hlavním cílem obchodního deníku, pak bychom jej mohli shrnout takto:
Cílem obchodního deníku je sledovat a zaznamenávat všechny aspekty obchodů, včetně vstupních a výstupních úrovní, velikosti obchodu, použité strategie, emocionálního stavu a výsledků obchodu. Na základě toho poskytuje traderovi zpětnou vazbu, která je pro jeho neustálé zlepšování klíčová.
Nyní si důvody, proč se v tradingu bez obchodního deníku neobejdete, rozebereme podrobněji:
- Obchodní deník poskytuje možnost podrobně analyzovat obchody a vyhodnocovat rozhodování tradera. Díky obchodnímu deníku můžete najít vaši tradingovou výhodu (tzv. edge) nad trhem. Můžete také najít oblasti, ve kterých se budete muset zlepšit. Je to risk management? Nebo nemáte dobře nastavený systém? Bez zaznamenávání a vyhodnocování těchto informací trader nebude mít jasný obraz toho, co mu funguje a co ne.
- Dokumentování obchodů do deníku omezuje impulzivní reakce. Obchodování je často provázeno emocemi, jako je strach, chamtivost, naděje, vzniká stres, jindy zase euforie atd. Zaznamenávání svých emocionálních stavů při obchodování nám umožňuje identifikovat, jaké emoce ovlivňují naše rozhodování a jak s nimi lépe pracovat.
Zároveň dokumentování obchodů vyžaduje čas a je při něm potřeba přemýšlet, což nutí k tomu, aby zůstala v akci racionální část mozku. Tímto způsobem se můžeme naučit nepodléhat impulzivním reakcím a zůstat disciplinovaní.
- Zjistíte počet ziskových anebo ztrátových obchodů v řadě. Zjistit také můžete to, zda je pro vás lepší obchodovat ráno nebo odpoledne, které dny jsou pro váš systém ziskové, nebo které naopak skončily většinou ve ztrátě, a proto je lepší v těchto dnech neobchodovat atd.
- Zjistíte, zda jste disciplinovaní a vstupujete do obchodu vždy podle předem daných pravidel anebo zda v tradingové platformě bezmyšlenkovitě klikáte.
- Uvědomíte si, zda je pro vás vhodný intraday trading, swing nebo poziční trading.
Celkově lze říci, že prostřednictvím zaznamenávání výsledků obchodování může trader identifikovat vzorce chování, které vedly k ziskovým obchodům, a vyhnout se opakovaným chybám, které vedou ke ztrátám.
Jak efektivně využívat obchodní deník?
Aby obchodní deník traderovi dobře sloužil, je nutné dodržovat několik zásad.
- Především musíte mít jasně stanovený plán, což je popis vašeho obchodního systému. Musíte mít jasně dáno, které instrumenty budete obchodovat, jak bude vypadat daný signál, jaké časové rámce budete sledovat, jaký je maximální risk na jednu pozici, jestli budete scalpovat nebo budete hledat spíše swingové obchody atd.
- Dále je nutné zaznamenávat všechny obchody. Trading je o systému, ne o několika obchodech. Tím, že zaznamenáte všechny obchody, tak se vám podaří odhalit okamžik, kdy jste začali porušovat pravidla, proč některé obchody byly provedeny mimo plán atd.
- Dbejte na to, abyste obchody dokumentovali včas. Nejlépe okamžitě poté, kdy jste do obchodu vstoupili. A pak samozřejmě v okamžiku, kdy byl obchod ukončen. Jen tak si budete pamatovat aspekty, které vás při rozhodování k daném obchodu ovlivnily.
- Do deníku si ukládejte nejen grafy se znázorněním daného obchodu, ale zaznamenávejte si i poznámky k emocím a myšlenkám, která byly v okamžiku obchodu aktuální.
- K deníku je potřeba se pravidelně vracet. Jen tak vám poskytne zpětnou vazbu a tím budete mít šanci na postupné zlepšování.
Systematické psaní deníku se může zdát jako zbytečná nebo otravná činnost, ale pokud si deník povedete poctivě, postupem času zjistíte, že vám pomůže odhalit vzorce vašeho chování, které vám při tradingu škodí. Znalost těchto vzorců je prvním předpokladem k tomu, abyste svoje výsledky mohli zlepšit.
Jak může obchodní deník vypadat?
Obchodní deník nemusí být nic složitého, postačí obyčejný excel, do kterého si budete systematicky zaznamenávat atributy, které souvisejí s každým obchodem. Jak záznamy v deníku mohou vypadat si ukážeme na dvou následujících příkladech. První ukázka je příklad ziskového obchodu a na druhé ukázce je obchod ztrátový.
Obrázek č.1: Příklad záznamu k ziskovému obchodu v obchodním deníku
Obrázek č.2: Příklad k záznamu ztrátového obchodu v obchodním deníku
U každého obchodu jsou zaznamenány technické parametry k obchodu. Důležitou součástí je pak graf, ze kterého jsou jasné body vstupu a výstupu. A protože úspěch v tradingu záleží na psychologii, velice cenné jsou poznámky k emocím, kondici, samomluvě atd. Zde trader může zjistit, zda se mu náhodou některé problémy neopakují.
V uvedených ukázkách je vidět, že trader nedokázal počkat na to, až cena dojde k hladině rezistence v případech spekulací ve směru short. Do obchodů vstupoval předčasně, protože působil strach ze zmeškání příležitosti (tzv. FOMO).
Chcete vědět, jak využívají obchodní deník profesionálové?
Nyní tedy víte, že obchodní deník je neocenitelným nástrojem pro každého tradera, který chce dosáhnout úspěchu ve světě tradingu. Máte také představu, jak takový deník může vypadat. Pokud jste si deník dosud nevedli a v obchodování se vám nedaří, měli byste si nějakou formu deníku vytvořit.
Sledujte zdarma panelovou diskuzi s O. Hartmanem a dalšími
Ostatně, obchodní deník je tématem, kterým se zabývají také profesionální obchodníci. Pokud vás zajímá, jak to zvládá například Ondřej Hartman, Jarda Tupý, Petr Plecháč či Jakub Kralovanský, můžete se jich zeptat napřímo. Koncem června totiž chystáme exkluzivní panelovou diskuzi na téma “Začátky úspěšných traderů”.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.