Snížení kvantitativního uvolňování, tzv. taper, by tak mohl začít ještě v letošním roce. Nynější tempo 120 mld. USD měsíčně už při vysoké inflaci i růstu HDP nedává valný smysl. Střednědobé dolarové výnosy (3-7 let) tak šly nahoru a podpořily kurz USD. Kapitál se žene zpět do Spojených států a křehčí měny jako je mexické peso, ruský rubl nebo i aktuálně překoupené euro ztrácejí.
Vývoj měnového páru USD/MXN (4hodinový graf – H4):
Logicky ztrácejí i drahé kovy, zlato od zasedání Fedu ztratilo 4 %, platina dokonce 9 %. Roli hraje i ujištění investorů, že se růst cen nevymkne kontrole. Inflační očekávání proto mírně klesají, což dále potápí drahé kovy.
Překvapivě však nižší strach z inflace posílá dolů dlouhodobé výnosy dluhopisů. 30letý výnos se dostal znovu pod 2,00 % p.a., i když na začátku roku vyskočil k 2,50 %. Paralela s rokem 2013, kdy Fed také oznámil ústup od QE, v tomto případě kulhá, protože tehdy taper znamenal výrazný růst i dlouhodobých výnosů (z 2,80 na 3,90 %), čímž zpomalil ekonomiku a především pak stavebnictví.
Vývoj výnosu 30letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
A jaký má dopad obrat v politice Fedu na cenu akcií? Snaha o postupné a rozvážné utahování měnové politiky by mohla přinést své ovoce a nechat býčí trh růst. Rozdíl nyní pozorujeme mezi technologickými a hodnotovými akciemi. Ty první těží z poklesu dlouhodobých výnosů, se kterými se jejich budoucí cash-flow často porovnává. Index Nasdaq proto zasedání Fedu víceméně ani nezaznamenal.
Vývoj akciového indexu Nasdaq 100 (4hodinový graf – H4):
Naopak zavedené podniky vyplácející tučnou dividendu aktuální šlápnutí na brzdu bolí. Akcie průmyslových společností nebo utilit reprezentované v indexu Dow Jones jsou proto za červen ve ztrátách. Zplošťování výnosové křivky se nelíbí ani bankám, které profitují na co největším rozdílu mezi dlouhodobými a krátkodobými sazbami.
Vývoj akciového indexu Dow Jones 30 (4hodinový graf – H4):
Nůžky ve valuaci „nových soft“ akcií typu Amazon nebo Nvidia a „starých hard“ akcií typu General Electric a Coca-Cola se tak dále rozšiřují. Podobnou situaci můžeme vidět i na pražské burze, kde rostou poslední dobou ceny akcií Avastu, zatímco ČEZ a Komerční banka jsou od začátku června v útlumu. Česká národní banka totiž sleduje podobnou strategii utaženější měnové politiky jako americký Fed.
Porovnání vývoje spreadu mezi 10letými a 3letými výnosy v USA, Austrálii a na Novém Zélandu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg