Skutečně, index finančního stresu sestavovaný pobočkou americké centrální banky (Fed) v St. Louis ukazuje na nejnižší vnímání rizika investory přinejmenším za posledních 20 let (viz graf). Carry trading proto může vzkvétat.
Vývoj indexu finančního stresu:
Loňská krátkodobá panika na rozvíjejících se trzích, kterou spustily spekulace o ukončení kvantitativního uvolňování (QE) v USA, už je, zdá se, zažehnána. Žádné velké turbulence v jejich reálných ekonomikách nezanechala, akorát jsou měny emerging markets o desítky procent levnější a jejich úrokové sazby o několik procentních bodů výše. A to je v dnešním klidném investorském prostředí dobrý signál k jejich nákupu.
Už několik měsíců mi z této rovnice nejlépe vychází long pozice v turecké liře (TRY) a brazilském realu (BRL). Do této skupiny však můžeme zařadit také ostatní „hříšníky“ s deficitem na běžném účtu, kterými jsou jihoafrický rand (ZAR) a indická rupie (INR).
Vývoj indického běžného účtu platební bilance (v mld. USD):
Právě Indie z těchto zemí udělala asi největší pokrok a z fundamentálního pohledu vypadá její ekonomika mnohem zdravěji než v loňském roce. Vláda totiž omezila importy zlata restrikcemi, což v ohromné míře snížilo odliv kapitálu. Běžný účet se de facto vyrovnal (viz graf) a Indie se nově nemusí spoléhat na rizikové financování ze zahraničí. Dobrou zprávou také je, že na měnových trzích se tento pokrok v indické bilanci ještě nestihl projevit a 60 rupií za dolar je stále atraktivní cena, zvlášť když vám k tomu indická centrální banka přidá úročení 8 %.
Vývoj měnového páru USD/INR (měsíční graf – MN):
Otázkou je, jak dlouho bude ještě muzika hrát. Jestli náhodou brzo nepřijde Fed, neutáhne měnové kohouty a párty tak bude u konce. Z pohledu na tržní odhad úrokových sazeb ve Spojených státech (viz graf) bychom se měli dostat z dnešní nuly na 1,00 % zhruba za dva roky - to není žádné radikální měnové utahování. Navíc je potřeba dodat, že trh je ohledně americké ekonomiky dlouhodobě optimistický a růst sazeb pokaždé vidí „už za rohem“. Křivka v grafu vypadá podobně už od roku 2011. Vzhledem k holubičí povaze guvernérky Fedu Janet Yellenové se proto nemusíme bát, že by muzika jen tak brzy utichla.
Očekávání vývoje úrokových sazeb v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: efxnews.com, Bloomberg, tradingeconomics.com